Sari la conținut

De ce e dificil sa fii profitabil pe tf mici?!


Postări Recomandate

  • Moderators

Cand scriam pe aici mai mult imi placea sa ma leg tare de psihologie. Era problema cu care ma confruntam la vremea aia si mi se parea ca daca reusesc sa imi stapanesc emotiile si sa devin cat mai rece atunci profitul va urma si el. Am scapat insa pana la urma de treaba cu emotiile si am invatat sa ma detasez si ce sa vezi indiferent de cat de emotiv sau rece am fost profitul tot pe acolo a ramas.

 

Risk management? Auto control al emotiilor? Importante, nu zic nu, insa odata capatata ceva experienta astea se rezolva imediat. Ce iti trebuie mai departe e o strategie ori metoda de trade care sa mearga. Un sociopat cu doctorat in matematica nu va face profit daca nu stie cum se va misca piata pe o oarecare perioada de timp in viitor si daca nu stie cum sa profite de miscare.

 

Sunt intr-o oarecare masura de acord cu ce zice EdisonFx. Un incepator trebuie sa o ia usor usor ca sa inteleaga mai intai cum merge treaba, sa inteleaga de ce pierde sau castiga bani, sa inteleaga cum sa se autocontroleze si asa mai departe. Odata trecute insa aceste hopuri scopul trebuie sa fie in mod obligatoriu dezvoltarea si/sau mentinerea unei strategii profitabile. De aici incolo nu mai sunt de acord cu ce zice EdisonFx. De aici incolo profitul poate veni de oriunde. Poate veni din analiza fundamentala smechera si tranzactii pe termen lung si poate veni din scalping pe termen scurt cu profituri de cativa pipsi. Daca unul nu intelege cum poate face altul profit printr-o metoda aparent diametral opusa asta nu inseamna ca unul e mai destept sau idiot ca altul. Smecheria e sa ai profit la sfarsitul zilei.

 

Cu toate acestea insa, eu unul tot as zice ca mai degraba faci profit pe termen scurt decat pe termen lung. Argumentele vin atat pe parte de matematica cat si pe parte de anecdote. Tin minte ca citeam acum ceva timp o carte de introducere in high frequency trading. Acolo erau citate cateva research papers in ceea ce priveste ipoteza pietelor eficiente si a random walk-urilor si ce sa vezi, pe graficul daily aproape toate instrumentele testate atingeau acea definitie de eficienta, pe cand pe graficele de frecventa mai mare gen M15 sau H1 piata era mult mai putin eficienta. Cu alte cuvinte concluziile sunt ca pe frecventa mica (D1) nu exista oportunitati de profit insa pe frecventa mare (M15) da.

 

Pe parte de anecdote iarasi zic eu ca e usor de vazut de ce profitul pe tf-uri mici e mai usor de obtinut. Cel mai simplu si relevant exemplu il reprezinta miscarile fundamentale surprinzatoare care au loc tot timpul. De fiecare data cand vorbeste cate un Ben sau un Draghi piata o ia razna. Uneori trendul se schimba. Apoi din cand in cand mai vine cate un weekend precum cel in care cipru aproape ca a intrat in faliment si indiferent de analiza facuta nu stiu cand si nu stiu cum piata se schimba. Ei, cum naiba poate cineva prezice cu doua trei saptamani inainte ce va fi sau cand va fi cate un astfel de eveniment. Nu poti si orice analiza - mai ales tehnica - o da in bara cand astfel de black swan-uri micute apar de nicaieri. Te poti evident apara de astfel de evenimente prin sl-uri super largi si target-uri pe termen lung foarte mari. Cati insa au conturi pentru astfel de pozitii? Si cati au cu adevarat puterea de a prezice unde va fii piata peste 6-12 luni? Iti dai seama cate evenimente trebuiesc luate in calcul si prezise? Se chinuie economistii de cand se stiu sa prezica ratele de schimb pe termen lung si n-a reusit nimeni pana acum ceva serios. O reusi vreun trader cu leverage mare si cont de cateva cifre sa reuseasca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca vin si altii, citesc ce posteaza el si ia drept adevar ceea ce spune el. Majoritatea vor sa faca banul peste noapte, nu au rabdare de setup-uri la Daily , intervin emotiile si gresesc.

 

Intelegem ca-ti place long term ca nu ai timp de alocat forex-ului dar nu veni cu recomandari ca si cum asa si ar sta treaba. Ti s-a explicat matematic si logic ca pe 15m se fac bani mai multi decat la Daily. Stam sa ne mandrim in numarul de pips ? E caca la tava apa de ploaie asta, pentru cine tine cont de asa ceva.  Nu numarul de pips conteaza in a face bani. Unu face 10.000 pips la Daily si are profit  de 10.000$ si altul face 1000 pips la 5m si are profit 100.000$ . Vrei sa crezi sau nu, asta e realitatea.

Eu cred ca forexul necesita timp si dedicatie din plin. In functie de cat te dedici, astfel si profitul obtinut.

 

Profit = Suma de bani , nu de pips !

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Apollo si uitati-va in fond: exista participanti cu  mii de pps, dar la profitabilitate de la -5% la -11% (no offence).

 

Pentru inceput e bine sa-ti calculezi castigul in pps. Important e sa faci un nr minim de pps pt a acoperi spread-ul si inca ceva in plus. 

Dupa ce reusesti asta intr-un mod constant, trebuie sa intri frate cu un cont adecvat pentru a putea face bani adevarati! Altfel...doar statistica!

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se acorda prea mare importanta time frame-ului.El este ales de trader in functie de modul in care intelege el FX.Fiecare dintre noi vede "realitatea" (implicit FX) diferit, functie de educatie,pregatire,inteligenta,personalitatea...bla bla bla.

Cred ca mai degraba e o greseala de abordare.NU INCERCATI SA GHICITI DIRECTIA TRENDULUI!...Nimeni nu poate cuantifica "reactia turmei"!...Incercati sa gasiti o metoda care sa aduca castiguri indiferent in ce directie o va lua cursul....Ceea ce stim cu siguranta e ca va fluctua...O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stam sa ne mandrim in numarul de pips ? E caca la tava apa de ploaie asta, pentru cine tine cont de asa ceva.  Nu numarul de pips conteaza in a face bani. Unu face 10.000 pips la Daily si are profit  de 10.000$ si altul face 1000 pips la 5m si are profit 100.000$ . Vrei sa crezi sau nu, asta e realitatea.

Eu cred ca forexul necesita timp si dedicatie din plin. In functie de cat te dedici, astfel si profitul obtinut.

 

Profit = Suma de bani , nu de pips !

 

Dpdv al bankroll management-ului, Profit = nr de pips si  bankroll = [alt] nr de pips.

 

Aducerea la acelasi numitor comun (EV/numar de incercari) :

 

Pentru bankroll = 5.000 EUR = 5.000 pips, 1pips (0.00001) = 1 EUR, la un risc de 2% = 100 pips :

- cel cu 10.000 pips profit va avea un surplus de 100 tranzactii profitabile (1 EUR * 100 pips = 100 EUR) = 200% +EV (Positive Expected Value).

 

In timp ce, pentru bankroll = 500.000 EUR = 5.000 pips, 1pips (0.00001) = 100 EUR, la un risc de 2% = 100 pips :

- cel cu 1.000 pips profit va avea un surplus de 10 tranzactii profitabile (100 EUR * 100 pips = 10.000 EUR) = 20% +EV (Positive Expected Value).

 

Morala ? Cei doi au acelasi EV (Expected Value)/numar de incercari, acelasi risc pe tranzactie, DOAR bankroll-ul face diferenta.

 

PS. Radio Ere-vamist : Se pot face copii ("bani") la distanta ? Da, daca distanta ("profit"-ul tinta) este mai mica decat lungimea ("bankroll"-ul).

 

Late edit : A NU se uita : Pe TF-uri (Time Frame) mici ne mananca spread-ul.

 

Late edit 2 : Exemplul 1 : La Oanda, pentr-un spread de 12 pips pe perechea EUR/USD, valoare care trebuie sa reprezinte 3% ("eroarea matematica" statistica/probabilistica) din SL/TP, vom avea SL/TP = (100/3) * 12 pips = 400 pips. In concluzie, ORICE SL/TP inferior valorii de 400 pips este -EV (Negative Expected Value) dpdv al spread-ului ("pentru SL/TP setat sub 400 pips platim spread ca turcu' ").

 

Late edit 3 : Exemplul 2 : La Oanda, profitul mediu este de 120 pips/tranzactie. Surplusul = 120/400 = 30%. In concluzie, 65% dintre tranzactiile cu SL/TP setat la minim 400 pips sunt in medie profitabile, iar 35% sunt in medie NEprofitabile. Asta este trader-ul profitabil, NU piramidari, ci constanta.

Editat de theSeer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi ....Mai oameni buni....  Eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, dar ca incepator trebuie sa te apropii metodic si gradual de Fx, nu te bagi din prima la M5 sau M15, voi vreti sa ardeti etapele, dar n-o sa intelegeti nimic.........

........................................................................................................!!!.............................................partea asta am scos-o, chiar n-are sens...

Repet, nu neg ca poti face bani pe tf mici , dar trebuie sa fii un trader f. bun, si cati sunt aici ??? Nu sunt adeptul unui nr. mare nici la pipsi , dar nici la tranzactii, din contra! 

 

Criodi: " ...Risk management? Auto control al emotiilor? Importante, nu zic nu, insa odata capatata ceva experienta astea se rezolva imediat. Ce iti trebuie mai departe e o strategie ori metoda de trade care sa mearga..."  

Prietene, eu am gasit metoda, strategia care merge, e atat de simpla, si totodata atat de complicata pe cat vrei tu! 

 

Sunt aici pe Vamist, persoane valoroase de la care ai chiar ce sa inveti, dar .... una e sa fii bun la analiza, comentarii, la teorie  si alta e sa stii sa executi un setup si sa faci profit! Sunt doua lucruri distincte. 

 

Apollo:

Eu cred ca mai intai trebuie sa stapanesti f. bine tradingul pe D, H4, H1 si dupa aceea te duci mai jos, nu invers! E parerea unor profesionisti  si tind sa le dau mare dreptate. 

 

Astea fiind spuse, cred ca am sa-mi vad de tranzactii, in maniera mea, si o sa mai discutam peste inca 6 luni. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E parerea unor profesionisti  si tind sa le dau mare dreptate.

Astea fiind spuse, cred ca am sa-mi vad de tranzactii, in maniera mea, si o sa mai discutam peste inca 6 luni. 

Cine sunt profesionistii aceia ca vreau sa stiu si eu cine le-a dat acest titlu: Piata, tu sau alt cineva?

 

Anunta-ne cand ai statement cu macar 500 de tranzactii sa putem face o analiza cat mai completa, cu specificatia ca nu trebuie schimbata strategia pe parcursul numarului de tranzactii altfel trebuie sa asteptam alte 500 pentru noua metoda.

 

Mult succces!

Editat de ovidiubenone
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Sunt aici pe Vamist, persoane valoroase de la care ai chiar ce sa inveti, dar .... una e sa fii bun la analiza, comentarii, la teorie  si alta e sa stii sa executi un setup si sa faci profit! Sunt doua lucruri distincte" dupa cum arata fundul vamist asa este.
.

"Un sociopat cu doctorat in matematica nu va face profit daca nu stie cum se va misca piata pe o oarecare perioada de timp in viitor si daca nu stie cum sa profite de miscare."

exista o gramada de roboti care fac bani fara sa aiba cunostinte de economie sau sa ii intereseze cine e draghi sau ben. nu pot sa spun asta de gramada de profesionisti in economie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 ,, Sunt aici pe vamist persoane care viseaza sa devina milionari peste noapte fara sa cunoasca nimic despre ce inseamna tranzactii . Una este sa cunosti sa faci un robot si alta este sa crezi ca stii sa faci un robot profitabil . Majoritatea visatorilor nici macar nu au baze elementare ca sa inteleaga de la ce se misca un pret al unui instrument financiar si cred ca un trader poate sa fie  valorificat intr-o saptamana sau intr-o luna ,, 

Cei care vor sa inteleaga ce insemna sa fii trader pot sa urmareasca siteul  http://www.pfgbest.com/worldcup/  si sa inteleaga ca un trader se poate valorifica intr-un an de zile . 

 

Problema este ca un visator cand aude ca o strategie se poate valorifica inr-un an de zile deja din start cauta alte cai prin care sa obtina rapid ,, speranta visului milionarului ,, findca nu este dispus sa astepte atat de mult .si nu inteleg ca orice are un timp si o anumita ordine ca sa ajunga la o anumita valoare . 

 

De multe ori intalnesc remarici pe Forum ca este usor ,ca se poate face fara cunostinte , ca se poate face rapid si extrem de multe critici catre procesele de analiza dar mai ales catre cunostinte . Cei care o sa inteleaga ca acest lucru vine din partea unor oameni slabi si o sa continuie fara sa fie influientati de asemenea lozinci de proasta calitate o sa reusesca cei care o sa nimereasca in plasa ,, visatorilor ,, o sa piarda timpul . 

 

Nota :  Niciodata nu m-am gandit ca pe un Forum in care marea majoritate din voi vin sa invete se poate intalni atata infectie . De multe ori chiar ma gandeam ca Brokerii au peroane care sunt platite sa dezinformeze sau sa faca special ceea ce fac unii aici pe Forum ca sa nu mai inteleaga un incepotor care este drumul bun si sa-i fure banii ! Cunostintele au fost si raman mai scumpe decat banii ! Si in viata multe lucruri au fost si raman mai scumpe decat banii ! 

Aceasta infectie mai suna si in felul urmator - de ce un copil ar mai trebui sa frecventeze o scoala ? Oare cine are aceste interese? 

 

Daca vrei sa distrugi  si sa conduci o natiune  distruge educatia unei generatii !

 

Mult succes ! 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.