Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

Incepator - calcule

• Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 rony2006

rony2006

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 30 August 2013 - 10:10 PM

Va rog sa imi spuneti daca calculele sunt corecte:

Am un cont de 1000$

1 lot = 10 000 unitati = 1$/pip

0.1 lot = 1000 unitati = 0.1$/pip

0.01 lot = 100 unitati = 0.01$/pip

Sa spunem ca tranzactionezi folosind o strategie care imi spune sa nu risc mai mult de 2% pe fiecare tranzactie.

Vreau sa deschid o pozitie. 2% din 1000$ = 20$ (asta inseamna ca atat pot sa risc in aceasta tranzactie)

Daca deschid o pozitie cu 0.01 lot, atunci asta inseamna ca imi pot pune stop loss-ul la 2000 pips ca sa risc doar 2% din cont?

Asta ar inseamna ca practic eu nu ma folosesc de leaverage?

Iar daca deschid o pozitie de 1 lot, atunci stop loss-ul trebuie sa fie la 20 pips ca sa risc doar 2% din cont, iar asta inseamna ca ma folosesc de un leaverage de 10:1?

Va rog sa imi spuneti daca am facut calculele bine.

• 0

#2 Antonescu

Antonescu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 30 August 2013 - 10:39 PM

1 lot = 100 000 unitati = 10 $/ PIP
  • 1

#3 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 30 August 2013 - 11:20 PM

Va rog sa imi spuneti daca calculele sunt corecte:

Am un cont de 1000$

1 lot = 10 000 unitati = 1$/pip

0.1 lot = 1000 unitati = 0.1$/pip

0.01 lot = 100 unitati = 0.01$/pip

Sa spunem ca tranzactionezi folosind o strategie care imi spune sa nu risc mai mult de 2% pe fiecare tranzactie.

Vreau sa deschid o pozitie. 2% din 1000$ = 20$ (asta inseamna ca atat pot sa risc in aceasta tranzactie)

Daca deschid o pozitie cu 0.01 lot, atunci asta inseamna ca imi pot pune stop loss-ul la 2000 pips ca sa risc doar 2% din cont?

Asta ar inseamna ca practic eu nu ma folosesc de leaverage?

Iar daca deschid o pozitie de 1 lot, atunci stop loss-ul trebuie sa fie la 20 pips ca sa risc doar 2% din cont, iar asta inseamna ca ma folosesc de un leaverage de 10:1?

Va rog sa imi spuneti daca am facut calculele bine.

Da o cautare pe vamist, sunt explicate toate detaliile ce deriva din problema ridicata de tine.

• 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#4 theSeer

theSeer

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 122 posts
  • Interests:Broker certificat CCIR din 1996
  • Broker curent Oanda
  • Strategie/tehnica folosita Modelarea matematica

Posted 30 August 2013 - 11:47 PM

A dat Criodi cautare acum ceva timp :

http://forum.vamist....age/#entry51295

• 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.