Sari la conținut

Offtopic universal


Apollo

Postări Recomandate

Proximus, eu voiam sa evidentiez faptul ca miscarea pretului nu sta in fundamentale ci in analiza tehnica. Parerea mea este ca marii jucatori stiu dinainte care va fi efectul unei stiri si prin urmare actiunile lor sunt oglindite in pret cu o zi saptamana sau chiar luna inainte de realizarea acelei stiri.

 

Nfp de ieri este un raport de 38 de pagini.  Se poate citi aici    http://www.bls.gov/news.release/pdf/empsit.pdf       Ca sa-l citesti si sa-l analizezi iti trebuie ceva timp si pricepere. Si apoi sa hotarasti cum vei tranzactiona pe baza lui. Dar piata reactioneaza la cateva milisecunde de la aparitie. Deci o reactie emotionala doar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Proximus, eu voiam sa evidentiez faptul ca miscarea pretului nu sta in fundamentale ci in analiza tehnica. Parerea mea este ca marii jucatori stiu dinainte care va fi efectul unei stiri si prin urmare actiunile lor sunt oglindite in pret cu o zi saptamana sau chiar luna inainte de realizarea acelei stiri.

Ca pretul cade timp de cateva saptamani sau urca, nu se datoreaza unei stiri negative sau pozitive ci datorita faptului ca acolo era climaxul de cumparare ori vanzare iar climaxul il poti afla doar prin analiza tehnica.

 

Big Sharks sunt traderi contrarieni, prin urmare sunt inclinat sa cred ca a fost mana lor atunci cand asteptarile fundamentale erau total opuse.

 

Sau cum spunea cineva, impactul unei stiri este in medie de 100 de pips. Daca esti investitor sau swing trader nu prea te afecteaza stirile, care sunt manipulari 100% .

Poate ca si asta e un motiv pentru care Dow a spus ca singurul trend care nu poate fi manipulat este cel de pe Monthly. Nu stiu, dar unele lucruri se leaga.

Asta depinde si de TF. Ca daca tranzactionezi pe un TF Monthly atunci cred ca ai sanse mai mari daca urmaresti informatiile economice decat desenand linii trend.

 

Parerea mea este ca marii jucatori stiu dinainte care va fi efectul unei stiri si prin urmare actiunile lor sunt oglindite in pret cu o zi saptamana sau chiar luna inainte de realizarea acelei stiri.

Ca pretul cade timp de cateva saptamani sau urca, nu se datoreaza unei stiri negative sau pozitive ci datorita faptului ca acolo era climaxul de cumparare ori vanzare iar climaxul il poti afla doar prin analiza tehnica.

 

Da se poate interpreta si asa, se poate uita la un chart din mai multe perspective:

-Perspectiva bancara=market maker:  informatii LV2,LV3 si anume: stiu exact nr contractelor/volumul real , spreadul, clusterele de SL si TP, si pending orderile -> deci logic ca ei vor folosi analiza cantitativa

-Perspectiva fundamentala=investitor :  pe termen lung, se uita la market moverile majore si anticipeaza o reactie dupa o stire socanta

-Perspectiva psihologica =analiza tehnica: se uita la chart si identifica zonele in care traderii isi pun SL si TP -ile dupa zonele psihologice (niveluri de FEAR/GREED), fara sa stie distributia cluserilor de TP/SL.

....

etc.

 

Parerea mea este ca marii jucatori stiu dinainte care va fi efectul unei stiri si prin urmare actiunile lor sunt oglindite in pret cu o zi saptamana sau chiar luna inainte de realizarea acelei stiri.

 

Asta nai de unde sa stii,oare bancile isi pun pending ordinele inaintea stirilor si asta cauzeaza candelele uriase sau e doar reactia dupa cifrele deja expuse?

 
Asta e ca si dilema cu oul si gaina, care a fost mai intai ? :D
Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nfp de ieri este un raport de 38 de pagini.  Se poate citi aici    http://www.bls.gov/news.release/pdf/empsit.pdf       Ca sa-l citesti si sa-l analizezi iti trebuie ceva timp si pricepere. Si apoi sa hotarasti cum vei tranzactiona pe baza lui. Dar piata reactioneaza la cateva milisecunde de la aparitie. Deci o reactie emotionala doar.

 

De asta sau inventat calendarele economice, ca sa nu trebuie sa citesti raportul intreg, ca un robot il va citi in locul tau.

Sau news feedurile: bloomberg, reuters,marketwatch,CNBC,etc

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu crezi tu ca raportul ala nu e stiut dinainte de cei cu bani multi, ca doar nu e problema sa afli un raport amarat, se pozitioneaza inainte de raport, pana vezi tu miscarea ei deja sunt pozitionati in piata.

Posibil, dar intrebarea ramane, ce imi pasa mie de stiri? Nu vreau si nici nu pot tranzactiona stirile, nam calculator/ internet + executare destul de rapida (< 100 ms) pentru a tranzactiona stirile. Traderul retail nare de unde sa stie raportul inainte de eliberare, si chiar daca ar stie spreadul si slippageul devine foarte agitat in acele secunde, fara un ECN serios si executare de fulger, retailul nare nici o sansa.Tradingul stirilor nu e convenabil pentru retail.

Editat de Proximus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Retail positioning pe EUR/USD:

Oanda: 80% short

FXCM: 79% short

Dukas: 68% short

 

Nu am mai vazut niciodata asa niste numere pe EUR/USD. O sa fie interesant de urmarit. Eu mi-am luat pop-corn-ul. O sa atingem oare 90% short? Cum era acum 2 ani 90% long aur/argint cand si-au furat-o in grup?

 

FF-ul e fun in perioadele astea, aproape la fel de fun ca trollbox-ul in timpul unui crash bitcoin:

 

Houston do you hear me. Good to see you back Miguel. Where is rescue team so many shorts in RED

 

E un cluster de stop-uri la 1.39, dar nu e foarte mare.

 

Pe monthly, EUR/USD pare pregatit de atac la 1.42. A se obs ca toate top-urile din 2008 incoace au fost de tipul blow-off. Inca nu avem asa ceva, desi a scazut si volatilitatea in general, si asta ar putea explica.

 

Vols-urile pe EU in schimb nu sunt deosebite. 7.35% la o sapt, care e sub media din ultimul an. Deci piata nu se asteapta la volatilitate extraordinara. Cel mai probabil un slow melt-up/slow reversal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Stie cineva un link, doua in care se gasesc rezumat/e la discursurile guvernatorilor bancilor centrale? Daca se poate cat de cat in timp real sau cu intarziere de 2 - 3 ore?  Multumesc.

Aicihttp://www.ustream.tv/federalreserve

Intra pe Forex factory la calendar stirile au detail

click pe detail si acolo gasesti source click pe cine da source.

Asta e. Bafta

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.