Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Despre meseria de trader si administrarea de capital

• Please log in to reply
120 replies to this topic

#121 Proximus

Proximus

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 320 posts
  • Interests:Money

• Tranzactionez din 2012
  • Broker curent Deltastock, IBFX
  • Strategie/tehnica folosita Oracol

Posted 15 March 2014 - 04:54 PM

Asta e un mit, ca traderii pierd pt ca nu respecta analiza. Pierd SI pt ca nu respecta analiza, nu PT ca nu respecta analiza.

Motivul nr 1 pt care pierd e pt ca atunci cand o pozitie intra pe minus o tin pana la Dumnezeu, poate poate isi revine.

De asta si obsesia asta cu hedging-ul, nu cumva sa accepte ca s-a inselat.

FXCM a facut in 2012 un studiu pe traderii lor, si mai mult de 50% din trade-uri pe diverse valute erau in directia care trebuie. Problema era ca nu aveau RR pozitiv. Desi directia era in general corecta, trade-urile castigatoare erau de 3 ori mai mici ca cele pierzatoarea. Adica 60% din trade-uri castigau 1, 40% pierdeau 3.

Motivele tin de psihologia umana - https://en.wikipedia...Prospect_theory

Si eu sunt pe partea analizei tehnice. Imi place analiza fundamentala dar nu cred ca are efect pe daytrading.

Pretul e construit din tickuri pana la charturi monthly, din jos in sus, deci daytradingul dupa parerea mea nu prea e afectat de fundamentals, cu exceptia stirilor "high impact" dar din punct de vedere tehnic asta se poate interpreta si ca un breakout de la un nivel de S/R.

De asta si obsesia asta cu hedging-ul, nu cumva sa accepte ca s-a inselat.

Daca te referi la hedging ca si la buy- sell in acelasi timp atunci da, am vazut destule sisteme aiurea pe youtube unde tranzactionau asa, puneau buy/sell in acelasi timp fara stoploss si TP la distanta echivalenta de open.Ciudat ca in situatii ranging chiar merge strategia, dar in trenduri isi pierd pana si chilotii. :)

Problema era ca nu aveau RR pozitiv.

Asta e un mit tampit, no offense. Nu conteaza ce RR ai ca winrateul este proportional cu RR-ul.Conteaza numai valoarea asteptata = expected value, care este variabila care ne arata profitul/pierderea mediu dupa X tradeuri.

Un RR 1:4 va avea cel putin 80% winrate din start

Un RR 4:1 va avea maxim 10-20% winrate din start

Si asta e in cazul in care nu ai edge. Cand gasesti edge-ul asta se adauga la winrateul de baza, si numai asa poti face profit in veci.

Pentru mai multe detalii cititi acest post: http://forum.vamist....succes/?p=54015

(nu stiu din ce motiv dar cineva mi-a mutat postul in acest thread :D)

Edited by Proximus, 15 March 2014 - 06:10 PM.

It's all about bucks, kid. The rest is conversation... :money:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.