Sari la conținut

Completare formular W8BEN pentru tranzactii SUA


Postări Recomandate

Am o companie in numele careia doresc sa deschid un cont de tranzactionare.

 

Brokerul cu care o sa deschid contul mi-a indicat ca trebuie sa completez acest W8BEN inainte de a-mi acorda accesul la bursele americane. 

 

L-am completat dar nu stiu sigur daca e corect. Brokerul nu vrea sa-mi dea indicatii daca e corect sau nu (cica ar fi ilegal pentru ei sa faca asta), mi-au spus doar ca trebuie trimis, ei/expertul lor legal il va verifica dar nu pot garanta ca va fi aprobat sau nu, cum mi-au cerut copie fizica, prin posta/curier, n-as vrea sa risc sa fie completat gresit , sa trebuiasca sa-l trimit de "X" ori inainte sa fie aprobat, iar un expert fiscal in aceasta materie care sa ma ajute, n-am gasit, desi am intrebat in cateva locuri, habar n-aveau de W8-BEN.

 

Daca e cineva aici care poate se pricepe sau poate a fost intr-o situatie similara, as fi recunoscator pentru un raspuns.

 

Am atasat aici formularul completat, din motive lesne de inteles nu am folosit datele reale.

http://s9.postimg.org/5x4pqq0n3/W8_BEN.png

 

Multumesc mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Nu pot sa-ti dau un raspuns in cunostinta de cauza, asa ca nu voi spune nimic, doar de dragul de a spune ceva.

Am insa o intrebare...vad ca firma e in BVI...contul bancar al firmei e in RO sau in alta tara ? Pe softpedia parca spunea cineva ca bancile din RO nu ar deschide conturi la firme din BVI ceea ce mi se pare ciudat. :-/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa-ti dau un raspuns in cunostinta de cauza, asa ca nu voi spune nimic, doar de dragul de a spune ceva.

Am insa o intrebare...vad ca firma e in BVI...contul bancar al firmei e in RO sau in alta tara ? Pe softpedia parca spunea cineva ca bancile din RO nu ar deschide conturi la firme din BVI ceea ce mi se pare ciudat. :-/

 

Am un cont in alta parte pe numele companiei. Brokerul nu este din Romania si mi-a confirmat deja ca nu va fi nicio problema de a accepta fondurile, indiferent de unde sunt trimise.

 

Si da, este dificil de a deschide conturi, am incercat asta in UK insa cereau niste sume destul de mari doar pentru a ma baga in seama ca sa zic asa, adica 500K gbp.

 

P.S. banca unde este acum contul este in EAU

Editat de InvestitorRO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu pot sa-ti dau un raspuns in cunostinta de cauza, asa ca nu voi spune nimic, doar de dragul de a spune ceva.

Am insa o intrebare...vad ca firma e in BVI...contul bancar al firmei e in RO sau in alta tara ? Pe softpedia parca spunea cineva ca bancile din RO nu ar deschide conturi la firme din BVI ceea ce mi se pare ciudat. :-/

 

Am un cont in alta parte pe numele companiei. Brokerul nu este din Romania si mi-a confirmat deja ca nu va fi nicio problema de a accepta fondurile, indiferent de unde sunt trimise.

 

Si da, este dificil de a deschide conturi, am incercat asta in UK insa cereau niste sume destul de mari doar pentru a ma baga in seama ca sa zic asa, adica 500K gbp.

 

P.S. banca unde este acum contul este in EAU

 

Este doar o declaratie pe proprie raspundere conform careia compania  este rezidenta in USA si nu isi desfasoara afacerile acolo si va plati impozitele in tara de origine. Trebuie sa bifezi casutele in care se incadreaza compania.Va trebui completata in fiecare an.

Inst W-8BEN ai aici  instructiuni

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu pot sa-ti dau un raspuns in cunostinta de cauza, asa ca nu voi spune nimic, doar de dragul de a spune ceva.

Am insa o intrebare...vad ca firma e in BVI...contul bancar al firmei e in RO sau in alta tara ? Pe softpedia parca spunea cineva ca bancile din RO nu ar deschide conturi la firme din BVI ceea ce mi se pare ciudat. :-/

 

Am un cont in alta parte pe numele companiei. Brokerul nu este din Romania si mi-a confirmat deja ca nu va fi nicio problema de a accepta fondurile, indiferent de unde sunt trimise.

 

Si da, este dificil de a deschide conturi, am incercat asta in UK insa cereau niste sume destul de mari doar pentru a ma baga in seama ca sa zic asa, adica 500K gbp.

 

P.S. banca unde este acum contul este in EAU

 

Este doar o declaratie pe proprie raspundere conform careia compania  este rezidenta in USA si nu isi desfasoara afacerile acolo si va plati impozitele in tara de origine. Trebuie sa bifezi casutele in care se incadreaza compania.Va trebui completata in fiecare an.

Inst W-8BEN ai aici  instructiuni

 

 

Stiu ce este insa este destul de ambigua exprimarea/indicatiile de pe site-ul IRS tocmai de aceea intrebam aici daca stie cineva sigur ce casute trebuie bifate, cum etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Stiu ce este insa este destul de ambigua exprimarea/indicatiile de pe site-ul IRS tocmai de aceea intrebam aici daca stie cineva sigur ce casute trebuie bifate, cum etc.

 

Sigur stie cel care are firma, Altcineva de unde sa stie ce firma ai tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.