Sari la conținut

Ceea ce conteaza este actiunea pretului


Postări Recomandate

Am trecut prin acele grafice si observ ca multe intrari sunt pe finalul unei miscari. Cu alte cuvinte ai intrari dupa ce s-a consumat "boom"-ul . Cred ca jumatate dintre ele sau chiar mai bine , sunt intrari la finalul unei miscari, ceea ce a dus la inchiderea pozitiilor foarte aproape de BE sau chiar pe minus.

In acest sens dau exemplu ultimele doua pozitii pe aur, deschise dupa ce miscarea s-a consumat

 

 

Eu zic ca se pot studia conditiile in care au fost deschise acele intrari unde ai prins miscarile bune si unde s-au mentinut pe profit 75% din timpul total consumat de ele; se poate adauga un filtru pe aceste observatii.

In acest sens ma refer la a 5-a pozitie (de sus in jos) de la EUR/JPY unde intrarea a fost in regula. Sunt sigur ca daca ai proceda astfel ai reduce considerabil Drawdown-ul si ti-ai putea permite sa lucrezi cu SL la fiecare pozitie.

Am impresia ca folosesti risc foarte mic pentru a compensa lipsa SL-ului.

 

Esti adeptul practicii "pune ordin si uita" ?

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezultatele dupa aproape 2 luni de zile ,sistemul a produs o scadere a capitalului cu 3.8% si avem peste 50 pozittii deschise.Daca ne mentinem in acesti parametrii in 2-3 ani contul ajunge la zero.

 

Concluzie.

Un sistem greu de administrat si deocamdata neprofitabil.

Pe termen mai lung poate devenii profitabil sau nu dar tot greu de administrat ramane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile stau cam asa:

Ai o gaina bolnava? Te ocupi in mod special de ea. O ingrijesti cu atentie. Celelalte gaini fac in continuare oua fara sa necesite prea multa atentie. Doar dai o tura prin cuibare si le strangi.

Am ales exemplul pentru ca ...vine momentul! :))

Pana la urma...: take care of your losses and the profits will take care of themselves.

Zile verzi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.