Sari la conținut

Schimbari pentru 2015


Stefan

Postări Recomandate

  • Management
Sper ca ati inceput cu totii anul bine! 

 

Trec direct la subiect pentru ca am ceva noutati pentru prima parte a lui 2015:

 

- Modulul de grupuri nu mai este sustinut de autorul initial si platforma actuala de forum nu merge in directia potrivita. Am vazut noua versiune si am fost dezamagit. Pe langa probleme de securitate, echipa lor pur si simplu refuza sa se adapteze vremurilor si cerintelor de acum;

- Cum spuneam acum ceva timp, nu vreau sa revin la vechea forma de administrare, asa ca vom trece in sfarsit la o platforma moderna care ofera mai multe unelte pentru mentinerea unui mediu civilizat de discutii. Se numeste Discourse, s-a mai vorbit despre ea pe aici, multi o cunoasteti, dar cei care nu o stiu o pot vedea pe http://new.vamist.ro (o sa fie on/off in functie de cum lucrez la ea). Vestea buna este ca nu va mai exista fragmentarea data de grupurile de trading;

- Vamist va primi toti traderii si investitorii, indiferent de intrumentele tranzactionate (o faceam si pana acum, dar treaba asta nu era destul de vizibila, forumul fiind pozitionat mai mult ca si comunitate exclusiv de forex);

- bineinteles ca toate conturile vor fi pastrate si acolo va veti putea loga cu acelasi user pe care il aveti aici (doar va trebui sa va resetati parola ca o masura de securitate);

- continutul NU va fi mutat (cel putin pentru moment). Va ramane arhivat in format read-only si va fi accesibil in continuare pe aceasta platforma pentru cei care vor sa-l consulte.

 

Pe http://new.vamist.ro aveti ceva mai multe detalii, precum si roadmap-ul migrarii. Estimez ca portile pe noua platforma se vor deschide in martie si va rog sa scrieti aici daca sunteti interesati sa participati in faza de organizare administrativa pentru a primi de acum acces.

 

In alta ordine de idei, ultimele newslettere primite de la o alta comunitate de trading m-au intristat putin. Impresia mea e ca nu se limiteaza la a vinde bannere publicitare si la a trimite newslettere pentru si in numele clientilor, ci pur si simplu dau baza de date cu mailuri clientilor pentru ca acestia sa trimita singuri newslettere. Daca e adevarat, e pacat ca se intampla asta… Asa ca sper sincer sa ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o sugestie, in noul sistem de forum, de care vorbeai mai devreme, Stefan, daca se poate, desigur. Pentru cei care deschid subiecte noi, fie ca sunt jurnale de tranzactionare si analize, samd, se poate implementa un sistem care sa permita doar celor cu conturi de tranzactionare verificate de myfxbook (chiar si demo, nu are importanta) sa faca acest lucru? In felul asta ar fi rasplatiti cu adevarat traderii buni si disciplinati si poate asa vom invata mai multe lucruri si vom promova ce ar trebui sa se promoveze plus ca si se va fi evitat foarte mult zgomotul de fond si alte lucruri neortodoxe.

 

later edit: Iarasi, cand cineva deschide un topic, nu se poate ca, atunci cand introduce titlul topicului sa fie recunoscut ca fiind duplicat sau ceva similar pentru a se evita repetarea?

 

Ce parere ai?

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Este deja facut sa nu te lase sa ai acelasi titlu de doua ori. Mai mult decat atat, cand se va va scrie titlul unui topic o sa primesti o lista cu alte subiecte cu titluri similare, astfel incat sa poti alege unul dintre acelea si sa nu deschizi altul nou.

 

Cealalta parte vom vedea pe parcurs daca si cum se va implementa. Exista oricum in plan "verificare manuala" a traderilor si acordarea unui badge special care sa confirme ca sunt traderi verificati, dar nu am inca o procedura pusa la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as accepta doar conturi reale. Mi se pare de bun simt sa vii cu un cont real. Nu te poti numi trader dupa 5 ani si tu sa arati un demo. Ce trader esti? Daca nu ai 100$ sa iti faci un cont real la ce mai discutam despre forex. Ascunzi balanta dar e un cont real. Poti sa pui o analiza pe un cont real, pui 0.01 dar este o analiza cu un trade real in spate. Asa pe demo aruncam cu ordere in toate directiile. umplem forumul de analize de 2 lei. Pentru ce sa ma obosesc sa citesc o analiza daca tu pe real faci altceva sau nu faci nimic. Orice joc pe demo e mai simplu, este in conditii ireale de piata. Putem sa facem si un vot. Multumesc.

 

(azi am luat un slip la tickmill de 2.6 pipsi, pe demo nu l-as fi luat. daca vrei sa iti faci o reputatie, ti-o faci cu un cont real, asa cu demo si poze cu trade-uri de 2 loturi nimerite o data si de 10 ori nu, mai bine lipsa.

nu o sa critic pe nimeni cu un cont real, pe cei cu demo da.) 

Editat de iulik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca tot ne dai insigne, sa fie pe 3-4 culori in functie de conturile reale pe care le au, si pe ele stelute de vot la fiecare 10 voturi.asa stiu ca vorbesc cu cineva apreciat dar care face trade pe un cont de sub 1k, peste 5k peste 10k.

sunt oameni care au 5-10k si vor sa investeasca intr-un trader care are peste 5k, nu intr-unu care are 500usd si face gambling ca mine. asa se va crea o competitie pe valoare. este o idee, gasesti tu o solutie cum sa o faci. ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista platforme dedicate pentru asa ceva pe alte comunitati, nu cred ca marii investitori se vor inghesui pe Vamist nici daca cineva ar face 2000% intr-un an si nu cred ca sunt pesimist, - poate doar unul nesabuit ar face-o. Si-n plus, de ce ar face-o daca lumea tinde, invariabil, sa se balacareasca reciproc, in mod gratuit?

Acum cu falimentul Alpari, cred ca si multi romani au ramas fara conturi, unii poate au pierdut aiurea cateva mii, in mod sigur si-atunci vine intrebarea: iti mai vine sa iti alimentezi contul cu bani reali dupa un asemenea incident?

 

Mie, personal, putin mi-ar pasa ca nu mi-ar tot canta in struna anumiti user din cauza unui cont demo fiindca, personal, stau pe demo oricat cred si pot si, iarasi, depun intr-un cont real fonduri cat cred de cuviinta. De ce ar fi mai de incredere un trader cu 10.000 usd care tranzactioneaza haotic decat unul cu 1000, sa zicem, care tranzactioneaza disciplinat, respecta un money management fix, impus de el insusi, s.a.m.d. ?

 

Daca nu poti sa duci un cont demo o perioada, sa zicem 6 luni sau mai mult, de ce ai merita privilegiul s-o faci pe real chiar si pentru doar 100 usd?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

E adevarat ca trebuie sa poti duce si un cont demo, sa fii disciplinat si asa mai departe, dar trebuie sa fie o diferentiere intre cei cu conturi reale si ceilalti, macar de dragul transparentei daca nu pentru altceva. Verificarea conturilor reale nu va fi pentru mine o "dovada" ca cel care e verificat e "mai bun", ci strict ca omul ala tranzactioneaza pe bani reali si vorbeste din acea perspectiva. Pentru altii poate sa insemne altceva. Ideea e ca informatia asta e important sa existe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cei care isi pierd conturile monitorizate integral ori care intrerup legatura cu contul myfxbook, nu ar trebui sa isi piarda toate insignele acumulate? Ori daca depasesti un draw-down mai mare de 30% sa scada numarul de badge-uri  caci investitorii incepatori nu sunt familiarizati cu termenul de draw-down? Ca pe conturile pamm, ai incalcat nivelul de draw-down stabilit anterior, tac, ti-a intrerupt colaborarea!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. ca sa nu pierd contul depun si este o singura insigna nu mai multe. daca eu vreau sa schimb brokerul ce fac?

2. dd=30% ce legatura are. daca eu vreau sa risc mai mult, e treaba mea, ai inceput cu conditii aiurea si vrei sa ne dai lectii. nu e cazul.

pentru cei care au 3 conturi in semnatura cu DD<20% sa primeasca VIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.