Sari la conținut

Digital Ocean si Coinbase se listeaza la bursa


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Digital Ocean un provider de cloud hosting, iar Coinbase un renumit exchange pentru criptomonede. Ambele listari sunt foarte asteptate in lumea tech. Simbolurile vor fi DOCN, respectiv COIN.

https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1582961/000119312521055798/d898181ds1.htm

https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/1679788/000162828021003168/coinbaseglobalincs-1.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Stefan a schimbat titlul în Digital Ocean si Coinbase se listeaza la bursa
  • Moderators

Am fost mereu fan Digital Ocean ca utilizator. Pentru proiecte foarte mici, ridicat rapid o masini virtuala in picioare, mi s-au parut mereu mai atractivi decat GCP/AWS si chiar si decat competitori similari precum vultr.com sau linode.com. Ii voi urmari probabil mai indeaproape, mai ales si dupa ce avem un IPO price, si alte detalii.

Fara a analiza prea multe detalii fundamentale, financials, etc, ce imi vine imediat in minte:

Ca plusuri:

  • Produsul mi sa parut mereu high quality in zona asta oarecum low end a masinilor virtuale/web hosting (i.e. going from things like hostgator/godaddy si ce alte porcarii mai foloseam acum mai bine de zece ani la Digital Ccean a fost WOW)
  • Au investit in a isi diversifica oferta de produse, trecand de la basic VMs la o oferta mai completa cu storage si servicii managed precum managed Kubernetes clusters
  • Marketing/content/hacktoberfest: nu am ajuns niciodata pe vultr.com de exemplu decat atunci cand m-am interesat explicit de alternative Digital Ocean

Ca minusuri:

  • Nu am luat eu toti cloud providerii similari la mana dar au foaaarte multa concurenta cam la acelasi nivel din punct de vedere al product offering: antementionatii vultr, linode, si chiar si acel hostgator arata la fel de bine, ofera produse similare, sau chiar mai dezvoltate
  • The huge elephants in the room: AWS/GCP/Azure - need I say more? Cred ca pentru high valuations, long term success, etc, aceasta e arena in care vrei sa ajungi, ori atat DOCN cat si alti provideri similari par a fii la ani lumina in urma in ceea ce priveste oferta de servicii, mergand mai degraba pe small projects, startups, vm for a random wordpress blog, etc
  • Anecdotal: am fost fie implicat direct fie macar familiar cu zeci de proiecte de consultata/dezvoltare mari si mici (99% din afara) in ultimii 3-4 ani si n-am vazut vreodata altceva in afara de AWS, GCP a distant second and Azure third. Mai ales in proiectele enterprise am fost mereu uimit sa vad cat de multi bani se baga in AWS, mai ales in servicii care garanteaza practic lock-in-ul long term.

Imi place Digital Ocean overall, dar ca investitor nu m-as arunca la fel de repede ca la un two-clicks virtual machine. Cu atat mai mult in perioada aceasta de evaluari super optimiste pe tot ce inseamna technology.

Un articol despre DOCN care aduna si ceva mai multe numere, fundamentals, financials: DigitalOcean IPO: Underperforming In Competitive Landscape (DOCN) | Seeking Alpha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.