Sari la conținut

UiPath se listeaza pe NYSE


Stefan

Postări Recomandate

  • Management

Pe 26 martie UiPath a aplicat pentru listarea la Bursa din NY. Pentru cei care nu stiu, compania a fost infiintat in 2005, in Bucuresti, de catre Daniel Dines and Marius Tirca si se ocupa de automatizari software. Practic ajuta companiile sa-si automatizeze workflowurile repetitive. 

Structura actionariatului este foarte interesanta. UiPath a emis actiuni de clasa A si clasa B. Clasa B primeste 35 de voturi pe actiune, iar clasa A primeste cate un vot pe actiune:

  • Accel Partners detine 28,8% din actiunile de clasa A;
  • Earlybird Management detine 11,4% din actiunile de clasa A;
  • CapitalG detine 8,3% din actiunile de clasa A;
  • Toti directorii si directorii executivi au 38,4% din actiunile de clasa A;
  • Alti investitori includ Alkeon, Coatue Management, Credo, IVP, Kleiner Perkins si Sequoia Capital.

Partea cea mai interesanta este ca Dines detine in prezent toate actiunile de clasa B ale UiPath, oferindu-i 91% din puterea de vot. Va ramane majoritar chiar si dupa diluarea capitalului. Respectele mele pentru asta!

Cofondatorul lui Dines, Marius Tirca, nu pare sa detina o un procent semnificativ in companie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Management

De astazi s-a inceput tranzactionarea. Simbolul este PATH. Pe Saxo Bank minimul a fost 65.13 la ora la care scriu acest mesaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Am cumparat si eu o actiune suvenir la 69.420 :).

Citeam ieri You Can Sell the Trees You Don’t Cut - Bloomberg (scroll in jos pana la "How was your 4/20") si am zis sa particip si eu cumva.

image.png.66abfa97fcc0f2769b6a3bb032a810b2.png 

Imi place in general UiPath, am auzit in trecut lucruri bune de la niste cunostinte (legate de biroul din Bucuresti/mediul de lucru), iar cresterea lor din ultimii ani este impresionanta. Pe de alta parte produsul lor e unul enterprise nu tocmai "exciting" pentru mine, iar valoriile companiilor tech in perioada asta mi se par cam foarte umflate. UiPath are ~35B market cap la 600MM incasari si 200MM. Atat cresterea lor cat si optimismul in piata trebuie sa se mentina pentru a vedea in continuare o crestere a pretului. Am sa ii urmaresc insa cu interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.