Sari la conținut

Marketiva


eadrian

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am o mare problema,cand deschid streamsteru de la Marketiva vad doar tabul "Acount Center" mare pe tot ecranul si atat,fara harti pozitii cursuri.Nu pot sa fac resize de nici un fel.E de la mine sau de la ei ? Voua va merge? Vi s a intimplat asa ceva ?

edit:am reinstalat dar degeaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Salut... sunt interesat daca la inchiderea unei tranzactii pe marketiva suma investita apare imediat in cont sau mai dureaza... de asemenea, daca iti dau banii cand ii ceri.. :) stiu ca multi ar spune Oanda.. Oanda.. , si mie mi se pare o alegere mai buna dar am citit pe forum ca vor 40$ pentru fiecare retragere.. mi se pare o suma "devastatoare" pentru conturi mici. Daca mai stiti si alti brokeri care nu au loturi fixate sunt interesat... Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Presupunand (prin reducere la absurd :) ca ai reusi sa faci 500 de parai din cei 5 dati ca bonus, raspunsul este "Da, poti retrage bani, in urmatoarele conditii:"

 

1. Sa ai toate actele in regula la ei.

2. Sa ai macar o depunere.

3. Sa mai ramana in cont macar $8 dupa retragerea banilor si plata taxelor.

 

Punctele 1 si 2 sunt justificate de AML, banii care ii depui pot fi $1 cel putin (AML=anti money laundering) si ii poti scoate imediat dupa ce i-ai depus, daca 1 si 3 sunt indeplinite. Este metoda lor de a verifica ca contul in care se duc banii apartine celui care retrage, si nu altcuiva. La retragere banii se duc in contul din care s-a depus, iar nu in altul. Adica nu poti depune prin transfer bancar si sa scoti prin credit card, ori nu poti depunde cu cartea de credit si sa scoti prin e-gold. Nici macar in doua conturi de e-gold, ori doua conturi la aceeasi banca. Intotdeauna banii se duc in contul din care s-a facut prima depunere, indiferent ca ulterior faci alte depuneri pe alte cai. Unele firme limiteaza retragerile in alte conduri (din care s-au facut depuneri ulterioare) la suma depusa. Adica daca ai depus 5 lei cu e-gold, si ulterior 10 lei cu wire, atunci poti scoate maxim 10 lei cu wire. Restul pana la milion :) doar prin e-gold. Si invers. Asta este in avantajul tau, in cazul in care dai (de buna voie sau nu) contul tau (de forex) altcuiva (ca fund-manageri, prieteni, etc) ori daca contul (de forex) incape pe maini rau intentionate. Daca cineva face o retragere, banii se duc in contul tau (de baca sau e-gold) din care ai facut prima depunere, ala nu poate schimba destinatia banilor. Asa zice AML. Daca vrei sa schimbi contul destinatie, trebuie sa trimiti o gramada de hartzoage care sa dovedeasca ca "propritarul" contului (bancar) nou si "propritarul" contului (bancar) vechi sunt una si aceeasi persoana.

 

Punctul 3 este metoda prin care ei isi recupereaza banii dati ca bonus. De aia am scris "poti retrage bani" si nu am scris "poti retrage banii". Ideea e asa: cand faci cont, ei iti dau $5 ca bonus. Pana faci $8 (si dupa aceea probabil, dar pana atunci sigur) faci trading in house. Daca ii pierzi, brokerul nu a pierdut nimic. Tradingul in house apare pt tine ca fiind pe bani reali, pentru ei e pe bani "demo". Daca incepi sa castigi, eventual esti adaugat in gramada celor care compun loturile (vezi undeva unde am explicat despre trading in house). Indiferent cat ai castiga, si indiferent cat ai depune, niciodata nu poti sa scoti toti banii, tot timpul trebuie sa mai ramana $8 in cont. Daca lichidezi contul, $8 e taxa (prin e-gold, ca prin alte metode e dublu), deci lor le raman oricum 8 parai REALI. Ei nu pierd niciodata. Daca intr-adevar devii profitabil si castigi, isi scot banii cu spreadul pe care il platesti pe tranzactii (si cu eventualele imprerecheri locale).

 

Legat de intrebarile lui Andrei:

1. Da, odata inchisa tranzactia, suma apare imediat in cont. Suma apare in cont tot timpul, chiar si cand tranzactie e deschisa, in desfasurare. (Grrr, intrebarea asta dovedeste ca nu prea ai habar cum e cu forexul, sfatul meu prietenesc este sa tranzactionezi demo CEL PUTIN cateva luni, o jumatate de an, pana incepi sa te bagi la pierdut bani reali!!)

2. La MK + e-gold, transferul (cand retragi) se face imediat. Exceptand perioadele de verificare, de la MK si e-gold (de ordinul minutelor sau cel mult orelor, depinde cum prinzi momentul zilei) ai banii in cont imediat. Cum ii scoti de la e-gold, treaba ta. La MK + banca (wire), transferurile bancare iau ceva mai mult timp (zile).

 

Remarca: M-am "jucat" cu Mk aproape un an de zile. Tot ce am scris stiu de la altii, si de pe chatul de la MK. Nu am scos niciodata bani de la ei. Am pierdut cei $5 dati ca bonus, si, pentru simplu fapt ca la vremea aia eram total dependent de chatul de acolo (fun-fun! perdeam noptile cu un cerc oarecare de prieteni virtuali cu care puneam tzara la cale si ne visam bogati), iar pe demo nu avea nici un haz sa joc (nu aveam nici un "feeling" sa pierd sau sa castig zeci de mii de parai care nu aveau nici o valoare, haha) am mai depus inca $5 reali. Dupa o perioada, cei 5 s-au facut 7 si ceva, or fi si acum acolo, nu am mai intrat de prin vara lui 2006.

 

Ca fapt divers, depunerea am facut-o din contul de e-gold (698107) deschis acum mai binde de 11-12 ani in urma (dovada este numarul contului, deoarece la e-gold conturile sunt asignate in ordine, acum deja au ajuns la 4-5 milioane, eu pot sa zic ca am fost intre "pionieri" :D). Aveam cateva zeci de parai in cont, cu care nu stiam ce sa fac, iar "lipeala" mea la Marketiva a venit tocmai din dorinta de a da o utilitate banilor din contul de e-gold. Banii din cont la randul lor provin din "activitatea" de la vremea aia de pe uniqpaid.com. Acesta este un site de taskuri online (read mail, click pe nu stiu ce pagina de web, etc, si primesti cativa centi pentru fiecare astfel de task). Daca sunteti rezidenti in US sau Canada, atunci se merita (grrr, oricum nu se merita! nu am putut scapa de tonele de mailuri de la ei ani buni de zile!) dar pentru restul lumii, ofertele de taskuri sunt (erau) saracutze. Dupa vreun an de dat clickuri pe mailuri si de accesat locuri inimaginabile si imposibile de pe web, reusisem sa strang cativa dolari. O faceam ca un amuzament, nu pentru bani. Pe urma m-am plictisit, am schimbat jobul, am schimbat tzara (China la vremea aia) si am uitat de e-gold si de uniqpaid. Adica de ultimul nu am uitat inca, mai primesc si acuma mailuri, ocazional, pe care le ignor. Daca va doare maseaua pe vreunul, scrieti pe PM si va dau linku de referal, poate fac bani cu voi :) muaaa haaa haaaa.... Primesc un dolar (de la "firma", nu de la voi) in momentul in care voi reusiti sa faceti 5 dolari in cont. Dar va zic ca asta va poate lua vreun an! (cateva saptamani daca sunteti in US sau Canada).

 

Bun. Cand am dat de forex, mult mai tarziu, si ma plimbam pe la diferiti brokeri, am gasit Marketiva. Mi-am adus aminte de contul de e-gold, si surprizaaaaa, banii se dublasera! Ba chiar aproape se triplasera. Se facusera... mai multe zeci, haha. Pentru ca in anii care trecusera pretul aurului se dublase, si mai bine, iar e-gold nu tine banii in numerar, ci in echivalent-gold. Prost sa fii, noroc sa ai. Cred ca aia e cea mai buna investitie pe care am facut-o vreodata, am cumparat aur pe termen lung, fara sa stiu. Mai am si acum banii in cont, nu stiu ce sa fac cu ei, ca sa ii scot nu se merita, sunt prea putini, mai mult frecus.

 

Ulterior, dupa transferul celor $5 la Marketiva (nu stiu daca are vreo legatura sau nu, nu am facut transferul de pe pagina lui Marketiva, nu am avut incredere sa dau click pe link, ci am deschis browser separat, asa cum recomanda e-gold. Clickurile pe linkuri spre e-gold sunt foarte periculoase, pentru ca pot fi "captate") am constatat ca contul e-gold este blocat, in sensul ca nu pot depune bani in el, iar de scos pot scoate doar daca transfer in alt cont de e-gold, si daca contul de e-gold de la destinatie are bifata optiunea "accept money from a blocked account". Asta am verificat simplu, am creat un alt cont de e-gold, de data asta cu numarul 3836156 (asta a fost pe la inceputul anului trecut) si am transferat $1 dintr-un cont in altul. Merge doar intr-un sens, chiar daca pun "accept...bla bla" la ambele conturi. Le-am scris alora de la e-gold si mi-au raspuns sa le trimit o hartie certificata de un notar, pe care sa scrie ca "subsemnatul cutare, sunt proprietar al contului de egold cu numarul 698107". Nu stiu de ce, o fi incercat cineva sa umble la cont, iar serverele lor au detectat si au blocat contul. Ca alt motiv nu vad, nu cred ca e-gold se murdareste pe labe pentru doi-centi ai mei. Cat despre hartie, tot imi zic (eu, mie insumi) de vre un an ca o sa caut un notar in Chiangmai, care sa fie autentificat si sa mai vorbeasca si Engleza... hihi. Ca sa stiti ce se poate intampla... Acuma, daca pot sa transfer banii, nu stiu daca are rost sa mai tin cu dintii de contul ala, dar eu sunt sentimental, hihi, pe urma, cum ma mai pot eu lauda ca am fost pionier e-gold, cu cont cu 3 milioane in fatza??? La numarul de cont ma refer, nu la bani ;) Parca contul vechi e mult mai "cute". Si mai am un motiv, sunt aceleasi cifre ca in data mea de nastere (coincidentza!). Poate ca totusi o sa caut un notar.... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) M-ai nimerit bine... sunt in etapa in kre innebunesc toti brokerii, toate strategiile si indicatorii cautand cat mai multe chestii care sa ajute cu ceva... Intrebam daca banii pe marketiva ajung in cont (nu ma asteptam sa ramana suspendati undeva, plutind gales departe de buzunarele mele largi si pofticioase) pentru ca tocmai tocasem cei $5 care ti-i dau, si ramas cu vreo juma de dolar am cumparat niste GPB/JPY... rezultatul au fost vreo 30 d centi profit care nu apar pe nicaieri... Aceeasi poveste mai inainte, cand aveam un trade kre din motive dubioase a supravietuit ( eu aveam vreo 4$ toti el era -12$) , se adunasera din alte parti o gramada de profituri mititele kre nu apar la "Live Forex", ci doar k trade-uri inchise avand profitul respectiv ... sa inteleg ca asta s-a intamplat doar pentru ca eram cam la margin call.. mersi. (cand am facut trade-urile astea nu stiam aproape nimic despre cum functioneaza leverage, margin call, blabla, in kz k t minunezi cum am reusit sa distrug dolareii aia :) )
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.