Sari la conținut

Broker FOREX


Stefan

Postări Recomandate

Exista meseria de Broker pe FOREX? Ma gandesc ca un trader priceput ar putea sa ofere contra unei sume, ponturi despre perechiile despre care crede el ca merita sa fie tranzactionate. Eventual, sa si tranzactioneze cu banii altuia si sa primeasca un comision... Credeti ca un trader priceput ar face asa ceva sau credeti ca prefera sa se "joace" doar cu banii lui?

Exista dar sunt cei ce sunt greu de gasit , iar daca ai de gand sa cauti asa ceva pls viziteaza acest site in limba romana , Fxro este Ib al PFG Best. PFG pune la dispozitie si un astfel de serviciu tu vii cu banii si ei ii investesc, iar eu ma asigur ca tu sa nu ai pierderi mari.=)), si iti recomand contul demo de 30 de zile plus cartile de pe site le poti descarca gratis .Pentru mai multe informatii iti stau la dispozitie. http://www.fxro.co.cc

Editat de fxro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Ha ha tavi... bine zis...

 

Pagina aia.... grrr.... tradelover carcotas, dar va jur ca nu am mai ras demult asa de bine!! Zic astia din birou ca m-am chiaunit....

 

Well, domle Ignatiuc, ca banuiesc ca dv sunteti sub numele fxro, v-am vizitat pagina aia.. Parerea mea strict personala: pagina nu face doua parale. Ati reusit sa atrageti vreun client pana acum? Ori ati decis sa incepeti cu noi...

 

Pagina e plina de stiri la mana a saptea, calendarul economic este o harababura (ati auzit de "tab alignment"?), traducere de 2 lei, parca e facuta de tailandezii mei care au inceput sa baiguiasca in engleza si scriu niste rapoarte de te doare bila.... textele care nu provin din traduceri sunt pline de greseli de typing si de ciudatenii gramaticale...

 

exemple:

 

"Recomand conturile demo (valbile 30 de zile)"

 

"In 2007 PFG Best.com a fost intr-o ascensiune ajungand sa fie pe locul 35 in USA pe piata Futures Commission Merchant ( FCM ), avand o investitie totala de 298,6 milioane dolari ale tuturor investitorilor pe piata futures si foreing (???ce o fi aia? geva legat de foraje marine?) exchange (forex)." - patru greseli gramaticale in aceeasi fraza, ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu exista o piata a FCM-urilor... engleza amestecata cu romana unde nu trebuie (nu avem termeni romanesti? parca ati posta pe vreun forum)... "intr-o" folosit aici drept calificativ implica un adjectiv dupa "ascensiune" (ati calificat substantivul, dar lipseste calificativul). Daca nu ati vrut sa scrieti "ascensiune continua" ori asa ceva, atunci "in ascensiune" era de ajuns.

 

"Aicia accesezi platformele noastre:" - sunteti moldovean? =)) (fara tentativa de a jigni moldovenii, si eu sunt!) si nu e typo, pentru ca se repeta de cel putin 5-6 ori in pagina, un alt exemplu:

 

"Cont Demonstartiv (asta e typo clar) valabil 30 de zile poti crea unul (dar asta nu e!) aicia,pe una din urmatoarele platforme:" - foarte neprofesional, nici la editare nu luati nota 10, spatii inainte de virgula, lipsesc spatiile de dupa, spatii inainte de paranteza inchisa, ori dupa cea deschisa, daca rescalez fereastra Firefoxului, tot screenul devine o harababura (randuri de text care incep cu virgula ori se termina cu paranteza deschisa)...

 

grrr... si exemplele ar putea continua. Pratic ma pot lega de fiecare paragraf...

 

In schimb nu uitati sa adaugati linkul de contact la sfarsitul fiecarei pagini, cu numele si adresa frumoasa de mail in text clar... (ati auzit de spideri???). Dar ce e mai fain, titlul ferestrei in care apare linkul de contact se numeste "Adresa Contact Suport LImba romana" - exact asa, cu title case la TOATE cuvintele, ba chiar cu doua upercase la LImba, dar cu lowercase la "romana", ce rau v-a facut romana? pana si traducatoarele automate scriu apartenenta la o tara cu upercase (pentru ca in engleza se zice English, Romanian, etc, cu upercase). Ca sa nu mai vorbim de faptul ca title case nu avea nici un rost in romaneste. V-a contactat cineva pana acum pentru suport in LImba romana? Ma intreb curios ce suport as putea oferi eu in JAponeza, pentru ca o stapanesc tot asa de bine ca dv romana...

 

Nici nu cred ca mai are rost sa umblu pe CFTC sa caut compania aia faimoasa... Daca eu as fi ei, v-as interzice sa imi faceti reclama. Imi faceti o defavoare...

 

 

Later edit: Scuze ca revin, dar nu ma pot abtine:

 

"Complecteaza formularul online si trimitel prin Fax"

 

"Descarca documentele necesare, complecteazale si trimitele pe e-mail"

 

Dar asta m-a omorat de tot:

 

"Pentru a te logare pe contul demo click aicia:" - mwaaa hahaaa, asta mi-o fac motto.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu meseria de broker forex, oricine care stie sa deseneze grafice frumoase cu equity care creste sute de procente/an are sansa infima de a deveni unul. Oanda ofera un serviciu (FXManager, nu stiu cat costa, daca costa, dar stiu ca poate fi folosit pe un cont demo) prin care un singur om poate administra o gramada de conturi. Din ce se laudau pe-acolo, la fiecare trade se repartizeaza un procent din marja si apoi din castig in fiecare cont... ceva de genul asta. In felul asta merg tranzactionate si salturi mai bruste.

 

Legat de partea legala si asta se face usor (totul e usor la Oanda, uraa....). Daca esti tu ala care vrei sa tranzactionezi banii altuia trebuie sa vorbesti cu omu sa trimita la oanda o hartoaga denumita foarte frumos Power of Attorney si cam gata.

 

Daca vrei sa ti se tranzactioneze banii trimiti aceeasi Power of Attorney la ei si lasi pe nenea cu care ai vorbit sa se joace cu banii tai. Ai de unde alege pentru ca sunt milioane de agarici pe net care se lauda cu rezultate extraordinare... (nu zic ca nu sunt si traderi buni printre ei, dar eu stau numai si ma gandesc ca imi trebuie Metatrader sa iau decizii la ce indicatori are Oanda..)

 

P.S. Risc sa vorbesc aiurea ca n-am incercat asa ceva, doar m-am apucat sa citesc ce ofera astia de la Oanda si am "navigat" cu google putin..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Si brokerii cu MQL (toti) ofera asa ceva (unii chiar fara sa stie!!). Noi folosim doar aplicatia MT4 Client Terminal (cea de care se tot vorbeste pe aici, cunoscuta sub numele MT4), dar pachetul complet de la Metaquotes contine mult mai multe chestii, prin care un programel numit Multi Terminal (link "aicia" =))), care se adreseaza in special fund-managerilor. Cu el poti tranzactiona mai multe conturi odata, si chiar la mai multi brokeri in acelasi timp (toti trebuie sa accepte MQL).

 

Practic brokerul nu are habar, deoarece orderele sunt sparte local (la mine in computer) in bucatzele, pe conturi, pe clienti, etc si trimise fiecare individual. Practic eu sunt fund manager, adun 100 de fraieri care contribuie cu bani, fiecare isi face cont la brokerul lui, imi spune ce afinitati de risc are, imi spune parola, contul, brokerul, etc. Eu setez toate datele astea in Multi Terminal. El se logheaza simultan la toate conturile, dar eu vad pe ecran doar un cont MAAAREEE (daca vreau, daca nu, pot sa le vad pe toate inşirate). Presupunand ca suma de bani adunata de la toti fraierii la un loc este de un milion de dolari, practic am un cont cu un milion de dolari, daca vreau sa fiu leverat 10 la 1, pot sa cumpar 100 de loturi (zece milioane) de EURUSD, si orderul ala e spart in bucatzele de catre Multi Terminal si trimis ca "frimituri" de loturi pentru toate conturile celor 100 de fraieri (ori doar o parte din ei, ca s-ar putea ca unii sa nu vrea sa tranzactioneze perechea aia, remember - setarile pt fiecare contişor component al contului mare sunt memorate in multiterminal), pe mine ca fund manager nu ma intereseaza cum se sparge tranzactia mea in tranzacţiuţe mititele, daca am setat multi terminalul corect pentru fiecare cont, va gasi el o metoda sa o sparga in bucatzele.

 

In plus, ai avantajul ca poti sa SCRII TU software pentru el, inclusiv sa faci imperecheri, daca unu dintre fraierii pe care ii ai vrea sa vanda si altu vrea sa cumpere. Si iti tragi spreadul.

 

Am testat MT4MT pe o ingramadeala de 3 conturi demo, la acelasi broker (ibfx), vo cateva luni, dar sincer, nu m-a entuziasmat prea tare. Probabil ca forţa lui se vede atunci cand ai zeci/sute de conturi de supervizat/tranzactionat. Pentru 3-4..x conturi, mai bine fac repede manual =))

 

Si am inteles ca exista si o varianta mai performata ca cea distribuita cu client treminal-ul, care insa se plateste. Probabil ca pentru un fund manager adevarat, cateva sute de parai e mizilic.

 

Ideea era ca nu trebuie ca brokerul sa permita ciudatenii de astea, le poti face local. Nu ai nevoie nici macar de multi terminal, pur si simplu daca ai 10 conturi, deschizi 10 ferestre cu MT4 Client, te loghezi pe fiecare cu cate un cont, si faci un expert care sa tranzactioneze citind dintr-un fisier criteriile fiecarei tranzactii (toti expertii citesc acelasi fisier). Tu nu ai decat sa scrii fisierul ala, manual sau automat (folosind un EA cu o strategie desteapta), si toate conturile vor fi tranzactionate "simultan", fieacare cu criteriile lui de trading si cu apetitul lui individual de risc...

 

Unde nu gasesc eu 10 fraieri care sa imi dea cateva zeci de mii de parai fiecare, ca promit ca tranzactionez simultan toate conturile, pe criterii dictate de ei insisi! Si poate ca fac si profit....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legat de postarea lui fxro...

 

nush cum sa fac jmecherie din aia sa se vada in textul meu ce a zis userul despre care fac referire =))

 

ceea ce apare pe site-ul tau este titulul introductiv dintr-un articol aparut pe wall street.

 

Articolul intreg este acesta:

 

Forex[/acronym].html"]http://www.wall-street.ro/slideshow/Money/...m-in-Forex.html

 

O seara buna si spor la pipsi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Discutia dintre mine si Alexian si raspunsul pentru Ryu cu privire la cum "cum sa fac jmecherie din aia sa se vada in textul meu ce a zis userul despre care fac referire" au fost mutate intr-un thread separat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

si eu am cugetat ceva timp la ce vorbiti voi aici, si in romania ca sa ai un produs financiar scos de tine ceva de genu sa vina oameni cu bani la tine si tu sa-i joci pe forex, iz trebuie un sif, care trebuie sa aiba autorizatie de Comisia Nationala de Valori Mobiliare, si ca sa fii autorizat de iei si sa poti scoate si produse financiare noi iz trebuie echivalentul in lei a sumei de 730.000 de euro capital initial, adica iti cam spulbera orice sansa, si ca persoana fizica poti sa incerci ca facannd un curs de broker dar si aici iti spulbera sansele pentru ca brokerul nu poate actiona singur doar in numele unui sif, deci iz spulebra cam orice sansa, si eu vroiam sa fac ceva produse structurate care sa se bazeze pe tradingu on forex si sa nu risc banii clientilor decat pana in 10% din suma totala alor care o aveam pusa in capitalul social si in caz ca scadeam mai mult de 10% luam si le puneam inapoi banii si se anulau contracctele dar nu se poate pentru ca ma farma capitalul asta initial echivalentul in lei a 730000euro ai mai putea sa iti faci sif cu capital initial de 50000euro dar nu ai voie sa ai capitaluri proprii care sa le joci si nu ai voie sa executi tu ordinele clientilor ci doar sa le preiei si sa le transmiti mai departe, deci mai pe scurt in romania ca sa fii legal si sa faci chestia asta nu poti decat daca ai vreun milion de euro si n-ai ce face cu el asta e viata poate e si bine ca nu se baga toti nebuni in chestii de astea si e cat de cat mai sigura piata de capital de la noi din tara si nu avem ce are america acum, dar e si rau ca nu se incurjeaza investitiile si dezolvtarea pietei de capital pentru cei care au idei si ceva fonduri doar pentru aia mari, care ocum scot ceva produse de k...t, cam asta e in mare cu tradingu in romania si daca aveti mai multe intrebi sa puneti-le si ma voi interesa si daca va pot raspunde, va voi raspunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuturici,tot raul spre bine in cazul asta de acum cind este criza financiara internationala si de lichiditate dar mai rau criza de incredere in sistem,este mai bine pentru Romania ca nu avem toate produsele alea destepte pe care le au pe Wall Street sau in City ca ne frigeam si noi acuma.....dar totusi CNVMul nostru prea sta pe tusa si maninca banii investitorilor si nu decide nimic cu anii,eu zic ca asta este de rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.