Sari la conținut

Oanda


radu103

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...

.....insa vreau sa folosesc MT4 ca instrument de luare a deciziilor de cumparare si vanzare, deoarece este o unealta mai buna de luare a deciziilor. Poate ca mai sunt si altii care fac asa pe acest forum.

Si eu am cont la Oanda, dar trebuie sa recunosc ca folosesc MT4 pentru a lua decizii de intrare si iesire.

Cat despre alimentarea contului, depinde si de banca unde ai tu contul in valuta, deoarece s-ar putea ca JPMorgan Chase (banca celor de la Oanda) sa nu fie banca corespondenta cu a ta, si sa mai treaca banii prin alti intermediari => costuri suplimentare / transfer.

Concret: cont Oanda alimentat cu 350$ prin BRD...transferul a durat de joi pana marti dimineatza...costuri totale ~65$ din care:

              -Speza Swift:   20.85

              -Comision:        2.78

              -Sume blocate: 41.45 (astea sunt comisioanele catre banci intermediare...care or fii alea probabil ca o sa aflu vreodata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cont real la OANDA.

 

Banca - nu faceti ca mine - BCR. NU BCR! NU BCR!

 

Comisioane: sume <1000$ - 6 EUR

sume>1000$ - 0.5% din suma transferata.

Deci transferi 500$ - platesti 6EUR, transferi 1000, platesti 5 USD. Cool!

Astea sunt comisioanele lor. De altele nu mi-au spus. Nici nu am vf.

Sumele ajung cam in 5-6 zile: depui luni-marti, tocmai sapt care vine ai banii in cont.

Dezavantaj major la BCR: daca vreau sa alimentez contul de la sucursala trebuie sa-mi deschida cont la sucursala locala, sa faca transf. la contul de baza, iar de acolo pleaca banii. Timp pierdut, comisioane in plus. Nu am access la cont decat cu mare greutate de la alta sucursala, angajatii bancii nu sunt instruiti sa lucreze cu valute. Apropo de formularele pe care tre sa le completezi: dureaza cam o ora - o ora juma pina termini. Mori incet. Faci cu nervii. Plus ca tre sa scoti banii de pe card, sa platesti la ghiseu - alta coada. Si nu poti scoate decat 30 mil de pe card. Pai eu ce fac dac' am nevoie sa scot 50mil? Alt formular - iar suna la centrala. Aprobare sa-ti deblocheze cardu'. E traita chestia!!!!

Concluzie: haos total.

La care adaug faptul ca tre sa justifici sumele tranf. si cand vine vorba ce vrei sa faci cu ei, le pica fata. Si toti suna la sefu'. Si nu fac transferuri sambata. Si tot asa.

Mi s-a acrit. Asta e. Am sa schimb banca.

 

OANDA.

Cel mai bun retail broker. Cele mai mici comisioane. Cea mai stabila si mai rapida platforma. Cele mai multe perechi. Singurii care ofera USD/CNY. Cele mai mici sume pt. deschiderea unui cont. Singura platforma care ofera loturi pe baza de unitati: vreau sa tranz. un lot de 1$ - pot.

 

Dezavantaj: market maker - are control asupra spredului. In cond de volatilitate mareste spredul cu mult peste limitele reale si il tine mult dupa de spredul pe piata revine la normal.

Nu e perfect. Cateodata intrarea/iesirea/modificarea ordinelor dureaza mai mult decat ar trebui. Sau se poate sa nu te mai poti loga - ceva probleme cu Java (restart comp sau schimb IP real la comp). Nu incerca sa tranz la stiri. Vei fi pus pe manual la un moment dat.

 

Minus major: comision pt. retragere 40$ - pt. cine deschide cu 300$ mai bine se lipseste.

 

Ma intreb cam asa: daca 1.000.000 (milion) de pers depun 100$ si nu mai retrag bani ca nu isi permit comisioanul

si tranz la nesfarsit - cine este avantajat???? Mi se pare cea mai perversa situatie! Sunt incurajat sa deschid cont cu sume mici dar nu stiu ca din start am renuntat la bani!

 

Cat despre charturi, ai o sumedenie pe MT4. MT4 da cu muuuult mai multe rateuri decat oanda.

 

Oanda are grija de tine: nu te lasa sa te sinucizi cu un leveraj de 500:1 (NorthFinance), 400:1 Cmsfx, sa, 100:1 majoritatea. Un leveraje de 20:1, 50:1 e ok. Chiar prea mult.

 

Oanda este un broker vechi, cu experienta, onorabil - dac' asa spun multi pe net. Nu lua in seama forexbastards.com. In timp tot la Oanda vei ajunge. Sau la o platforma ECN.

 

Pentru interesele mele Oanda e ok. Acuma fiecare ce prefera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de folosirea internet banking pentru transfer fonduri catre Oanda ? Ma gandeam sa folosesc bt24 de la banca transilvania. A incercat cineva varianta aceasta ?

 

Iata ce am citit in manualul pentru bt24:

Dupa efectuarea si autorizarea operatiunii de plata in valuta la extern, trebuie sa transmiteti prin fax, la banca, în aceeasi zi, documentele justificative ale platii, însotite de un document explicativ (modelul acestuia îl regasiti in anexa 2 ale prezentului manual. Întârzierea transmiterii acestor documente va avea drept consecinta amânarea executarii instructiunilor dumneavostra pana in momentul primirii documentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi ce inseamna, cam ce ar vrea sa scrii acolo?

documentele justificative ale platii, însotite de un document explicativ (modelul acestuia îl regasiti in anexa 2 ale prezentului manual.

Din pacate Oanda nu cred ca iti ofera posibilitatea de a avea nishte documente justificative.

 

Nu acelasi lucru il pot spune despre Forex.com, unde a trebuit sa semnez un contract si sa completez un formular pentru IRS (formular pentru evitarea dublei impozitari) si aceste documente le-am trimis prin fax. E la fel de adevarat ca acolo nu a fost vorba de wire transfer ci de plata cu cardul, vazuta ca o plata la comerciant, ceea ce Oanda din pacate nu accepta.

 

Personal nu-mi place sa aduc justificari pentru ce plati fac eu...DA le spun ce vreau sa fac, ii bag un pic in ceatza ;), dar cel putin la capitolul asta BRD nu mi-a cerut niciodata documente justificative.

 

Dar hai sa vedem care ar fii cea mai convenabila banca pentru Oanda...a mai lucrat cineva cu alta banca in afara de BCR si BRD? Poate imi mut si eu contul de la BRD...;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi ce inseamna, cam ce ar vrea sa scrii acolo?

 

documentele justificative ale platii, însotite de un document explicativ (modelul acestuia îl regasiti in anexa 2 ale prezentului manual.

Din pacate Oanda nu cred ca iti ofera posibilitatea de a avea nishte documente justificative

 

 

Eu am cont la oanda si cont si la Banca Transilvania, acele documente justificative la care se face referire tin de aplicatia bancii BT24 si nu de Oanda (adica orice fel de transfer valutar inclusiv intern facut de pe internet ,trebuie anuntat la banca printr-un formular care se descarca tot din aplicatie)

In alta ordine de idei Banca Transilvania nu cere nici un document justificativ unde trimiti valuta (pina la 5000 USD) , in acel formular trimis la banca scrii pur si simplu forex si este suficient - binenteles daca suma nu depaseste 5000 USD

Eu personal nu am apelat la aceasta facilitate de internet banking a bancii si m-am dus la ghiseu direct ,am completat hirtia in 10 minute si a treia zi aveam banii pe platforma.

La cele citerva sute de USD pe care le-am trimis am platit un comision total de 27 USD,deoarece JPMorgan Chase (banca celor de la Oanda) este banca corespondenta cu BTsi nu se iau alte comisioane

Sa nu crdeti ca sunt angajat cumva la BT ,ci pur si simplu asa a fost (nu a interesat pe nimeni ce fac cu cu cateva parlite de sute de USD)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, asa mai merge, credeam ca te pun sa le spui si ce lapte ai mancat cand erai mic...pai, se pare ca pana la urma ramane BT pentru ca este banca corespondenta, deci are costuri mici de transfer si se misca repede. Ofera cineva mai mult?

Ma gandeam ca folosind bt24 nu mai tre sa fac drumul pana la banca si eventual beneficiez de comisioane mai scazute. Din cate am inteles forumularul la care face referire manualul ar fi impus de BNR si se numeste DPE - Dispozitie/declaratie de plata externa.

 

http://www.bnr.ro/Ro/Raportari/BoP/ghid_DIE_DPE.PDF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit BCR, a trecut ceva timp de-atunci.

 

comision + speze la $1k au fost vreo $25

 

asa ca ma indoiesc ca ar fi $5 acum. probabil au emis sa-ti zica de speze, care's vreo $15 cand e banca corespondenta .. .

 

justificative au cerut. i-am multumit cu 'Fxtrade account confirmation statement' pe care l-am cerut expres de la oanda.

 

$67 mi se pare totusi exagerat de mult. ce-i drept, eu colindasem mai multe banci selectand BCR exact pt costurile scazute de transfer, ignorand alte aspecte. u know, toate studiile de piata spun : pretul e principalul criteriu de alegere a unui 'produs' in RO ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar 67$ e foarte mult, numai ca initial mi s-a spus ca o sa coste vreo 25$, probabil au luat in calcul doar speza swift, iar dupa 2 saptamani cand am vazut ca nu s-a alimentat contul al Oanda m-am dus inapoi la banca sa-i intreb de sanatate. Si acolo surpriza: ei incercasera mai multe variante sa dea de mine dar nu mai aveam telefonul fix...voiau sa-mi spuna ca nu-mi ajung banii din cont pentru acoperirea costurilor de transfer...si cum nu aveam nici un chef sa-mi retrag banii si sa ma duc la alta banca (nici nu stiam la ce banca sa ma duc ;), le-am zis FIE.

La BRD mi-am deschis contul asta cand mi-am facut cont la forex.com si am alimentat direct de pe card.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.