Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Oanda

• Please log in to reply
101 replies to this topic

#21 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 23 May 2007 - 10:01 PM

Completare la cele postate anterior referitor la BCR!

Cred (acum sunt sigur ca nu mi-au spus despre spreze). Nu prea bat sumele din cont cont cu vreo 50$ de la doua ultimele doua transferuri. Chestie e ca am cerut expres de fiecare data (am facut 5 transferuri ) sa-mi detalieze toate comisioanele. Parca i-a muscat sarpele cand am adus vorba: mi-au spus decat despre comisioane, despre speze au evitat, acum e evident.
Despre sumele intrate in cont nu a trebuit sa semnez nici o hartie!
  • 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#22 phaeton

phaeton

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 98 posts

Posted 23 May 2007 - 11:06 PM

Despre sumele intrate in cont nu a trebuit sa semnez nici o hartie!

pai e treaba fiscului deja ;)

cred ca se auto-sesizeaza cand au banuieli de spalari sau mai nou de cativa ani .. . mania finantarii terorismului..
  • 0

#23 sherpishoru

sherpishoru

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 15 posts

Posted 24 May 2007 - 08:10 AM

@tavi
BT24 nu iti arata tranzactiile facute si miscarea banilor din cont? Adica exact cat s-a retinut, pentru ce, cui s-a platit...
  • 0

#24 astreda

astreda

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 176 posts

Posted 24 May 2007 - 09:18 AM

ba da
i-ti arata toate comisioanele pina la cele mai mici amanunte.
am aflat ca prin bt24 nu se poate trimite valuta in strinatate (decit intern) si e nevoie sa mergi la ghiseu pentru a completa acea dispozitie de plata externa DPE ...
de fapt e singura hirtie ce se completeaza in 5 minute, unde, dupa cum am mai spus la motivul trimiterii am scris pur si simplu forex
  • 0

#25 triq

triq

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 26 posts

Posted 26 May 2007 - 05:39 PM

Pentru transferuri de bani cu comisioane mai mici puteti incerca si mondopay. Merge si din Romania.
  • 0

#26 marco

marco

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 35 posts

Posted 02 August 2007 - 08:24 AM

Salut
Am un cont demo pe Oanda. Am constatat ca imi acorda Interest pentru USD chiar daca in ziua respectiva nu am facut tranzactii cu USD. Trimit atasat o poza cu tranzactiile din data de 1 august 2007.
Care este treaba cu Interest?

Attached Thumbnails

• USD interest.JPG

• 0

#27 tavi_star

tavi_star

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Posted 09 August 2007 - 08:14 AM

Citeste despre mecanismul dobanzilor la "Carry trade".
http://forum.vamist....?showtopic=1220
  • 0

Trading is hard and will only work after years and years of blood, sweat and tears!

#28 dunkelheit

dunkelheit

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 8 posts

• Tranzactionez din 2004

Posted 16 October 2007 - 12:22 AM

Salut
Am un cont demo pe Oanda. Am constatat ca imi acorda Interest pentru USD chiar daca in ziua respectiva nu am facut tranzactii cu USD. Trimit atasat o poza cu tranzactiile din data de 1 august 2007.
Care este treaba cu Interest?

Oanda, spre deosebire de ceilalti brokeri, ofera/percepe dobanda secunda cu secunda in loc sa taxeze la miezul noptii pt. toata ziua... iar daca ai bani in cont si nu ai tranzactii deschise ti se ofera dobanda (mica, dar mai buna decat deloc)
  • 0

#29 valizacubani

valizacubani

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 4 posts

• Tranzactionez din 3

Posted 12 January 2008 - 04:49 PM

Atentie cu OANDA.
Ei trimit banii inapoi "EXCLUSIV" pe aceiasi cale pe care au primit banii.Deci daca va incarcati contul cu bani reali trebuie sa o faceti de pe un cont unde sa puteti primi si castigurile
  • 0

#30 tradelover

tradelover

Big Shark

• Moderators
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1421 posts

• Tranzactionez din 2005
  • Strategie/tehnica folosita mușcă și fugi...

Posted 14 January 2008 - 04:49 AM

Absolut TOTI brokerii care sunt regulati trimit banii inapoi EXCLUSIV pe calea/contul si numele de pe care au fost incarcati. Nu are nimic de-a face cu broker-ul, ci de legislatia internationala (AML=anti money laundering), pentru a impiedica transferurile mascate de bani, finantarea organizatiilor teroriste, bla bla...., altfel le taie fiscu' craca. Un broker care spune ca puteti sa il incarcati prin card si sa va luati eventualul profit prin TT, ori invers, este CEL PUTIN dubios!

S-a mai discutat pe aici, dar e bine de amintit din cand in cand :)
  • 0
There are no shortcuts in forex. You didn't learn to walk without first learning how to crawl.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.