Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
- - - - -

Ati face imprumut la banca ca sa investiti in forex?

• Please log in to reply
19 replies to this topic

Poll: Ati face imprumut la banca ca sa investiti in forex? (80 member(s) have cast votes)

1. Nu, in nici un caz - nu vreau sa adaug un stres in plus!!! (47 votes [58.75%])

Percentage of vote: 58.75%

2. Da, dar o suma mica. (17 votes [21.25%])

Percentage of vote: 21.25%

3. Da, daca as avea un salariu mare. (11 votes [13.75%])

Percentage of vote: 13.75%

4. Mai degraba m-as imprumuta la prieteni cu un termen mai mare de returnare a banilor. (5 votes [6.25%])

Percentage of vote: 6.25%

Vote Guests cannot vote

#1 Alien

Alien

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 11 March 2006 - 09:49 AM

Ati face asa ceva?

Eu nu. Ar fi un stres in plus.
  • 0

#2 nicugh

nicugh

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 117 posts
  • Interests:Instalatii incalzire, climatizare, ventilatie, sisteme solare, consultanta si executie.

• Tranzactionez din 2005

Posted 11 March 2006 - 01:18 PM

Nu, in forex si in general la bursa se investesc bani care doresti sa ii rentabilizezi, nici prea multi sa iti afecteze bugetul, nici prea putini ca sa nu-ti pese de pierderi. Eu de exemplu am un venit lunar de xxx $, voi investi la momentul potrivit 2x(xxx)$, e o suma care nu imi va afecta bugetul dar destul de mare sa am grija de ea.
  • 0

#3 Methos

Methos

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 40 posts

Posted 15 March 2006 - 12:11 PM

Hmm, pe mine chiar ma bate gandul sa fac un imprumut...
Daca fac imprumut pentru televizor, imprimanta scanner si boxe, am luat obiectele respective si gata.
Daca fac un imprumut mic si fac cont la un broker serios... am sansa sa ii inmultesc. sau pot sa ii si pierd, dar nu ma obliga nimeni sa-i pierd pe toti. Ma pot opri cand am pierdut o suma --- 10-15%, ii retrag is imi cumpar o un televizor, o imprimanta, scanner si boxe mai slabe un pic. si am si tranzactionat live!
  • 0

#4 Alien

Alien

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 23 March 2006 - 05:11 PM

Hmm, pe mine chiar ma bate gandul sa fac un imprumut...
Daca fac imprumut pentru televizor, imprimanta scanner si boxe, am luat obiectele respective si gata.
Daca fac un imprumut mic si fac cont la un broker serios... am sansa sa ii inmultesc. sau pot sa ii si pierd, dar nu ma obliga nimeni sa-i pierd pe toti. Ma pot opri cand am pierdut o suma --- 10-15%, ii retrag is imi cumpar o un televizor, o imprimanta, scanner si boxe mai slabe un pic. si am si tranzactionat live!

Da esti sigur ca te poti opri? sa nu te trezesti ca ai facut si contul praf si ai ramas si nu-ti mai raman bani nici de o agenda amarata!
  • 0

#5 blackair3s

blackair3s

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 25 March 2006 - 01:17 PM

Da as face o un imprumut la banca , dar doar cand o sa vina vremea cand o sa ma stiu si eu cum si ce trebuie sa fac ca momentan sunt prea nou .. am 6 dolari pe marketiva de la 5 dolari dar sincer a fost doar un noroc..
Tin sa multumesc acestui forum si lui fata morgana pt ajutor.
Tudor
  • 0

#6 Alien

Alien

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 18 posts

Posted 08 May 2006 - 12:55 PM

Acum doua luni am pus cruce primului meu cont real. Nu-mi pare (prea) rau dupa el, dar ar trebui sa va avertizez ca e al naibii de greu sa te opresti. Cu cat suma ramasa in cont e mai mica, cu atat mai greu iti vine sa retragi banii.
Cel putin cu mien asa a fost. Imi tot spuneam ca mai intru o data si gata. Recuperez ce am pierdut, retrag toti banii si fac o pauza. Si mi-am tot spus "inca o data si gata" pana nu am mai avut ce retrage. ;)

Eu nu sfatuiesc pe nimeni sa riste. Banii imprumutati ii poti pierde in cateva zile, daca te stradui un pic. ;) Si la urma muncesti cativa ani sa platesti ratele!
  • 0

#7 Hantu

Hantu

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 08 May 2006 - 03:36 PM

Am raspuns un NU hotarat.

Am stat, m-am analizat, si mi-am dat seama ca doua lucruri ma guverneaza:
-frica de esec, frica de necunoscut, nu vreau sa ma arunc cu capul inainte intr-un domeniu pe care nu il cunosc.
-vreau sa fiu un afacerist, vreau sa fac bani.

Trag linie si rezulta ca sunt un intreprinzator rezervat, poate putin pesimist, poate chiar fricos. ;)
Poate nici nu sunt un intreprinzator. ;)
  • 0
All that glisters is not gold. (Nu tot ce zboar? se manānc?.)

#8 cipenet

cipenet

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 7 posts

Posted 26 May 2006 - 01:07 PM

Se merita sa faci un profit la banca in conditiile in care ai tranzactionat timp de cel putin 6 luni si ai facut profit lunar.
Cea mai mare gresala pe care o poti face este sa tranzactionezi pe forex incercand diverse metode & sisteme direct pe contul live.
Tranzactioneaza 6 luni pe demo sau cu un capital foarte mic si daca ai profit constant atunci te poti gandi la sume mari.
Poti face un imprumut la banca atunci cand sti cu adevarat ce faci.
Cand ai urme de indoiala si multe intrebari fara raspuns, STAI DEOPARTE!
  • 0

#9 itatar

itatar

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 1 posts

Posted 29 May 2006 - 07:50 PM

Eu unul chiar am facut (e drept ca inprumut CAR 4000 RON), caci daca nu risti nu cistigi.... eventual nu pierzi.
  • 0

#10 jordache

jordache

Forexist in devenire

• Members
  • Pip
  • 2 posts

Posted 08 June 2006 - 12:20 AM

Si eu am facut.Dupa 9 luni de tranzactii aproape zilnice.Dupa ce am terminat un cont de 100$ la Marketiva,in 4 luni.Dupa care,voi vedea...
  • 0

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.