Sari la conținut

Candlesticks - lumanarile japoneze


Fata Morgana

Postări Recomandate

Tree mountains top

este asemanator cu Western triple top (triplu varf). Se considera ca reprezinta un semnal major de top. Daca piata atinge de trei ori un varf si de fiecare data "cade", facand trei incercari nereusite de a atinge un nou high, atunci avem de-a face cu three mountains top.

Punctul cel mai inalt al ultimului “munte” (varf) trebuie sa fie confirmat de un semnal candlestick bearish (de exemplu o doji, sau un dark-cloud cover).

Daca muntele central al three mountains top este mai mare decat ceilalti, atunci avem de-a face cu un tip special de three mountains river, numit three Buddha top (prin analogie cu statuile din templele budiste unde exista o statuie centrala, mare,  a lui Budha cu cate o statuie mai mica (sfintii) de-o parte si de alta.

post-1-1148797048_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa spui ca o formatiune triple-top reprezinta un semnal destul de puternic bearish. ... macar sa stie oamenii incotro s-o ia:D

Mea culpa. Am uitat.

Ma bazez, totusi, pe faptul ca, dupa ce cititi ceva care vi se pare util, veti dori sa aflati mai multe despre ceea ce tocmai ati citit.

Daca luati cartea lui Nison sau orice tutorial despre analiza tehnica, veti gasi aceasta precizare.

  

In plus: threadul e deschis pentru toata lumea. Nu l-am initiat ca sa scriu doar eu in el.

Ar fi placut sa primesc o mana de ajutor. ;)

De exemplu un mesaj: "ma ofer eu sa descriu urmatoarele semnale".

 

Sau un post de genul: uite, in data de... am vazut urmatoarea formatiune pe perechea x. Am intrat short (sau long, dupa caz) si a mers bine, am facut n pipsi. A fost o intrare buna,deoarece eram in directia trendului si avem semnal si de la cutare indicator.

Sau a mers prost, am atins sl. Ce am facut gresit? Ce confirmare ar fi trebuit sa astept?

 

Descrieri ale diferitelor formatiuni se gasesc pe multe site-uri, chiar daca nu in romana. Dar un exemplu concret, cum ar fi: "am privit chartul, am vazut un dark-cloud cover si am preferat sa inchid tranzactia", vorbeste mai mult despre utilitatea lor decat o simpla descriere.

Si daca mai este si o imagine atasata, cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata M0rgana,

Felicitari sincere !

 

Forumul vostru si mai ales munca ta, aici, si nu numai aici este extraordinara.

Vreau sa spun ca forumul la care ai contribuit consistent este o autentica Universitate Forex.

Nu ai nici un motiv sa te descurajezi.

 

Sa ai succesul pe care-l meriti !

 

crocodel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei... acum ai dreptate. Dar nu prea imi vine sa dau sfaturi cand nu prea sunt nici eu sigur pe mine. Cand cred ca fac o intrare/iesire "a la carte" bazandu-ma pe ceea ce am citit, atunci piata parca o ia de nebuna in sens contrar de zici ca tocmai pe mine m-a asteptat sa intru pentru a-si rade de mine. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi ceva de adaugat, desi daca studiem un pic indicatorii (nu numai lumanarile japoneze) devine evident:

 

Acuratetea acestora e cu atat mai mare cu cat timeframe-ul folosit este mai mare.

In plus, principiul "the trend is your friend" se aplica si aici: posibilitatea ca un semnal sa fie fals este mai ridicata, daca este un semnal impotriva trendului.

 

De exemplu, daca trendul este up, nu orice shooting star va fi urmata, obligatoriu, de o scadere importanta a pretului. Posibilitatea ca  aparitia unei astfel de lumanari intr-un trend crescator sa fie un semnal fals este mai mare. La fel si posibilitatea ca o tranzactie short, initata pe baza acesteia sa atinga SL.

 

In schimb, daca trendul e down, si are loc o miscare in sens ascendent, iar dupa aceasta miscare se formeaza o shooting star, posibilitatea ca aceasta sa indice o noua scadere a pretului, este ridicata.

 

Important este sa tratam cu maxima prudenta semnalele care indica o schimbare a directiei trendului si sa intram contra acestuia doar daca mai folosim si alti indicatori pentru confirmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.