Sari la conținut

Candlesticks - lumanarile japoneze


Fata Morgana

Postări Recomandate

Si DE CE nu prea iti plac EA,Morgana?Unii dintre ei fireste ca sunt cam de kkt :) dar altii mi se pare ca sunt chiar utili,iti traseaza automat S,R,Fibonacci si cam tot ce vrei pe grafic:smile:........

Uite, ultimele posturi mi-au mai dat inca un motiv pentru care nu imi plac EA. Daca iti aduci aminte, acest thread este despre lumanarile japoneze.

Si ai fi fost mult mai on-topic (plus ca as fi apreciat mult mai mult) daca ai fi venit cu descrierea unei formatiuni, in loc sa vorbesti despre ei. Sau cu un exemplu de tranzactie in care ai intrat dupa un semnal bazat pe candlestick si ai atins SL sau TP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Fata Morgana,

Am toata stima pentru tine si pentru toti "vamistii" dar ...

1. eu vreau sa castig bani pe forex indiferent prin ce mijloace, cu atat mai bine  cu un EA (intre noi fie vorba nici nu stiu ce e aia "EA" "de-a moca")

2. am "muncit" o viata intreaga si dupa o varsta de cel putin 2.5 ori varsta domniei voastre, am ajuns tot pe Marketiva , si sa ma interesez cum se face un cont real la Oanda !? ..

3. am invatat foarte multe din stiinta d-voastra in forex (sa scriu cu f mare ?) si mai ales "candlestik-uri", dar... E loc pentru "toata lumea" ...

4. am mai multe ... de spus dar noi suntem mititei ... aho... ahoooo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@crocodelu

2. am "muncit" o viata intreaga si dupa o varsta de cel putin 2.5 ori varsta domniei voastre, am ajuns tot pe Marketiva , si sa ma interesez cum se face un cont real la Oanda !? ..

Din respect pentru varsta ta de cel putin 85 de ani,daca am calculat eu bine (de cel putin 2.5 ori cat a mea), nu sterg postul de mai sus. Este ultimul post off-topic pe care il mai admit pe threadul asta.

 

1. eu vreau sa castig bani pe forex indiferent prin ce mijloace

Ce zici de urmatoarele mijloace:

- studiu, studiu si iar studiu,

- charting, charting si iar charting,

- backtesting

- real time testing (demo)

- apoi real, cu senzatia ca ai luat-o din nou de la inceput, sau ca ai dat de un alt forex, si ca afli lucruri noi despre forex, dar si despre tine, zeci sau sute de tranzactii, n SL-uri atinse... eventual unul sau doua conturi (mai mici sau mai mari) de inceput facute praf... apoi iar sa o iei de la inceput... alt cont, alte teste, alte SL-uri, dar, de data asta cu unele lectii invatate... TP-uri atinse, un pas inainte, altul inapoi... alte lectii, alte rezultate, bune, daca ai invatat ceva... aceleasi care au dus la pierderi in trecut daca nu ai invatat nimic...

Eu alte mijloace nu stiu...

 

(intre noi fie vorba nici nu stiu ce e aia "EA" "de-a moca")

nu-i nimic daca nu stii ce e aia EA, asta nu te impiedica sa raspunzi, dupa cate vad eu...

Btw, forex[/acronym]&btnG=C%C4%83utare+Google&meta="]http://www.google.ro/search?hl=ro&q=EA+for...re+Google&meta=

sau

forex[/acronym]+-+expert+advisors&btnG=Caut%C4%83&meta="]http://www.google.ro/search?hl=ro&q=forex+...aut%C4%83&meta=

vezi, poate iti sunt de ajutor.

 

3. am invatat foarte multe din stiinta d-voastra in forex

adica ai invatat foarte mult din foarte putin?

 

4. am mai multe ... de spus dar noi suntem mititei ... aho... ahoooo ...

daca ai mai multe de spus despre EA, sau mai multe intrebari de pus, deschide thread separat.

 

Nu tipul asta de raspunsuri... aho... ahoooo... mi-am dorit eu cand scriam si postam pe vamist la 5 dimineata... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buun, revenind la oile, pardon, lumanile noastre japoneze, raspund (mea culpa pentru intarziere), la postul lui tradelover.

Partial adevarat. (...)

1. Nu orice gap revine si umple fereastra.

2. Nu orice gap continua pe directia gapului dupa ce a revenit si a umplut fereastra.

 

Ar fi prea simplu daca ar fi asa, toti am fi deja milionari :)

Cheia este reprezentata de volume, de forta initiatorului, de mecanica si psihologia pietei la momentul respectiv.

Clarificarile sunt binevenite, multumesc.

E adevarat ca nu orice gap este semnal de continuare de trend. La fel, pentru cam toate semnalele prezentate aici.

Nu orice hammer este semnal de schimbare de trend, nici orice shooting star sau hanging man... ar fi prea simplu daca ar fi asa.

 

In carte, Nisson da exemple de corelare a semanalelor generate de lumanarile japoneze cu alti indicatori. Nu pot si nici nu vreau sa pun pe vamist tot ce a scris Nisson.

Eu cred ca merita sa cititi cartea...

Macar ca sa va faceti o impresie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

In aceast thread, doar am amintit despre gap-uri. Subiectul merita aprofundat si linkurile date de tradelover sunt foarte utile.

Mai mult (in romana, evident) despre gapuri, ori intr-un thread separat, ori pe site (cat de curand, sper).

 

Urmatoarele semnale pe care le voi descrie in acest thread sunt RISING AND FALLING THREE METHODS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuprind Bullish rising three methods si bearish falling three methods

Ambele sunt semnale de continuare de trend.

 

Rising three methods

Caracteristice pentru three rising methods sunt:

1. o lumanare mare, alba (bullish)

2. aceasta lumanare bullish este urmata de un grup de lumanari negre, bearish, cu corp mic. Ideal, acest grup este format din trei lumanari dar poate fi format si din doua sau mai mult de trei lumanari, atat timp cat acestea nu depasesc aria mare a lumanarii bullish (albe). Ganditi-va ca grupul de lumanari micute formeaza un semnal harami – avem un three-day harami pattern – cu diferenta ca pentru un harami pattern se ia in considerare doar corpul lumanrii mari, in timp ce pentru three rising method, se ia in considerare toata lumanarea, inclusiv umbrele. Lumanarile mici pot fi albe (bullish) sau negre (bearish) – mai des negre.

3. Ultima zi a three rising method trebuie sa fie o lumanare mare, alba (bullish) care sa se deschida deasupra pretului de inchidere al sesiunii precedente si sa se inchida deasupra pretului de inchidere al primei zile (al primei lumanari albe).

post-1-1165786356_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Falling three methods este corespondentul bearish al Rising three methods. In cazul falling three methods, piata trebuie sa fie in trend descendent si trebuie sa apara o lumanare mare neagra. Aceasta va fi urmata de trei lumanari mici, crescatoare (de obicei albe), ale caror corpuri reale se mentin in aria primei lumanari (incluzand si umbrele). Ultima sesiune (ultima lumanare) care intra in alcatuirea falling three methods se va deschide sub pretul de inchidere al sesiunii precedente si se va inchide sub pretul de inchidere al primei lumanari negre. Dupa aceasta, miscarea descendenta, ar trebui sa continue.

 

Atat rising three methods cat si falling three methods implica o perioada de incetare a activitatii, de refacere a fortelor. Altfel spus, piata, in timpul lumanarilor mici, “ia o pauza”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca multe alte denumiri folosite in terminologia lumanarilor japoneze, si aceasta denumire are o conotatie militara. Semnalul urmator este cunoscut atat ca three advancing white soldiers (trei soldati albi care inainteaza) cat si, mai des folosit, three white soldiers (trei soldati albi) – Doamne, ce aiurea suna in romana! :D

Este un grup de trei lumanari albe care se inchid consecutiv una mai sus decat cealalta. Daca acest semnal apare intr-o piata cu preturile mici, dupa o perioada de stabilitate, atucni este un semn ca pretul va continua sa creasca.

Cele trei lumanari albe (cei trei soldati) indica o crestere graduala si stabila a pretului, cu fiecare sesiune, care se deschide in interiorul ariei descrie de corpul real al lumanarii precedente, sau in apropierea acesteia. Fiecare lumanare se inchide la sau aproape de cel mai mare pret al sesiunii (umbra superioara este mica sau inexistenta). Cresterea trebuie sa fie gradata. Cresterea gradate indica o crestere normala “sanatoasa” a pietei.

Daca lumanarile albe sunt foarte mari, ar putea fi un indiciu al unei situatii de supracumparare. Daca a doua si a treia lumanare, sau doar a treia, da(u) semne de slabiciune, atunci e vorba de advance block pattern. Aceasta inseamna ca trendul da semne de oboseala si ca cei care au pozitii long, ar trebui sa isi protejeze pozitiile.

Prudenta este in mod deosebit necesara, cand un astfel de tipar apare dupa un trend asccendent de lunga durata.

Semnele de slabiciune pot fi oferite fie de corpurile reale din ce in ce mai mici, fie de umbrele superioare relativ mari ale ultimelor doua lumanari albe.

Daca ultimele doua sesiuni sunt reprezentate de o lumanare alba lunga, care face un nou high (un nou maxim), urmata de o lumanare mica, alba, avem de-a face cu un semnal stalled pattern (denumit si deliberation pattern). Lumanarea mica arata ca, cel putin temporar, tendinta bullish e epuizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.