Sari la conținut

Box play


Methos

Postări Recomandate

Am gasit linkul asta in "Strategii". Este un seminar web foarte interesant. Mai spre sfarsit, descrie strategia numita box play:

 

Stabiliti suportul si rezstenta pentru o pereche, pentru un time frame pe care il alegi. Intre ele ai box-ul. Plasati ordine in asteptare, Stop Orders  deasupra si dedesubtul box-ului.

 

Strategia se bazeaza pe observatia ca, de obicei, spagerea unui suport sau a unei rezistente este urmata de o miscare puternica in directia respectiva, daca este sparta rezistenta, pretul va creste, daca este spart suportul, pretul va scadea... si de obicei, miscarea e cel putin cat valoarea boxului trasat.

Dupa ce ati trasat boxul, puneti ordine in asteptare, la o anumita distanta fata de box.

Puneti SL cat boxul si TP la fel, sau, puteti pune doar SL fixe si TS (trailling stops).

Distanta dintre box si pretul la care puneti ordine in asteptare, trebuie aleasa in functie de perechea pe care tranzactionati, trebuie testat pana ajungeti la cele mai potrivite valori.

 

Spor la pipsi! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Da Methos. Ai dreptate. Eu folosesc numai Box Play de cand is pe Forex si e o strategie foarte buna, pentru ca intotdeauna, inaltimea boxului este atinsa peste rezistenta sau sub suport. In unele cazuri, poate atinge chiar de doua ori marimea boxului.

Eu deobicei deschid doua pozitii pe long sau short. O pozitie cu un lot mai mare, la care ii pun target aceleasi pipsi cat are boxul si cealalta pozitie cu un lot mai mic. cam 25% din lotul mare, la care ii pun target marimea boxului +15 pipsi. si un stop loss mai adecvat, pentru ca daca nu imi reuseste tinta de box+15 pipsi, sa am totusi ceva profit ;)

 

Este o metoda pe care am invatat-o prima si imi place.

 

Spor la la pipipipipsi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.