Sari la conținut

Grafice, analize, tranzactii


Postări Recomandate

Vad  ca nu ai mai postat alte tranzactii. Ai facut o pauza de tranzactionare, sau ai renuntat sa postezi?

Methos, imi cer scuze ca nu am raspuns mai devreme la intrebarea ta. A fost pur si simplu un moment nepotrivit, in sensul ca aveam mai multe pe cap atunci, mi-am propus sa raspund mai tarziu, am uitat si dupa aceea am stat linistit, crezand ca am facut-o.

 

Cauzele pentru care am incetat sa postez... Au fost mai multe.

In primul rand a trebuit sa ma mut, iar acolo un de stau acum nu am net nici in momentul de fata.

De multe ori postam de la servici, si in perioada respectiva am inceput sa fiu mult mai ocupat, a contat si asta.

Dar poate cea mai importanta cauza a fost aceea ca am simtit ca threadul e inutil, ca se indepartase de la ceea ce am vrut sa fie. Se cam transformase in jurnal, iar eu nu vroiam (numai) asta. Ideea era sa fie un thread in care sa discutam despre analize, nu numai despre tranzactiile mele. Ok, au fost cateva posturi care desi nu erau strict despre analize au fost binevenite, mi-au placut pentru ca erau gandite si nu erau postate doar asa, sa obtina stelute... Dar am vrut un thread in care sa ne spunem parerea despre ce se intampla pe piata, crezand ca asa are toata lumea de invatat, chiar daca intotdeauna va exista o parere care va fi infirmata de piata.

Intre timp am invatat ca e mai important sa te adaptezi la ce se intampla, nu sa incerci sa prezici, dar raman in continuare de parere ca un astfel de thread ar fi fost util, pentru ca sint de parere ca nu poti face treaba buna fara a avea o parere cat de cat despre piata si directia in care merge, chiar daca ai un sistem 100% mecanic. Situatia e putin delicata, pentru ca poate sa apara cazul in care ai zis "creste" si dupa aceea vei fi tentat sa ignori semnele ca scade. Dar asta tine de echilibrul fiecaruia, si cred ca e util atunci cand poti sa-ti faci un plan de felul "pana acum s-a intamplat cutare lucru, daca pretul va face..... sau va ajunge la.... atunci e momentul sa.... daca va face..... e bine sa.... iar daca se va intampla.... atunci mai astept." Pe de alta parte, daca ai un sistem pur mecanic, e posibil sa fi tentat sa ignori toate aceste lucruri si sa iei decizii numai pe baza sistemului. Fiecare trader are personalitatea lui si face ceea ce i se potriveste cel mai bine.

 

Oricum, eu ma plictisisem sa vorbesc singur (scuze celor care au postat, dar intelegeti ce vreau sa spun). In fiecare zi crestea numarul vizualizarilor, dar niciodata nu am vazut un post in care cineva sa spuna ca are o alta parere, sau sa-si spuna parerea despre o alta pereche pe care nu o urmaream, sau orice altceva de felul asta.

Erau analizele sau graficele mele asa bune incat nu se mai putea adauga nimic? Ma indoiesc... Dar daca nimeni nu a fost dispus la un dialog pe acest subiect, ce mai era de facut? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca da ... este un tunel si a fost spart :)

 

I-am dat un short , si astept sa vad ce se intampla :(

 

Si mai am o intrebare , cine stie cum se numeste indicatorul care iti traseaza singur tunelul , am vazut pe un chart , eventual si de unde sa il downloadez . va rog multttttt

 

Astept feedback :D>-

post-1-1157362561_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In incercarea mea de a ma face bun " prieten " cu trendul , cercetarea continua :)>-

La ultimul grafic , s-a observat ca am avut dreptate : P

Acum incerc din nou , ( am sanse 87,31% (un calcul foarte complex facut de mine :( ) sa fie adevarat ce zic eu aici ... adica sa fie inca un tunel :D )

Tunelul este pe Gbp/Usd , H4 .

Ok , nu va mai tin mult de vorba (de parca ati vorbi cu mine :D ) si am sa va arat poza despre noul tunel care s-a creat si in curand o sa ofere foarte multe benzi de circulatie soferilor ( adica foarte multe oportunitati traderilor s-au ... amatorilor  {aici sunt si eu ... un simplu amator care spera sa devina un mare Guru  [-O:rolleyes:

post-1-1157845191_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

post-1-1160900685_thumb.jpg

 

Stopurile le pune fiecare unde vrea, in functie de sistemull lui si de toleranta la risc pe care o are. Eu as incepe cu un stop de aprox 100 de pips, pe care l-as modifica in functie de evolutia pretului. Daca merge bine, il ridic treptat pana la BE. Daca nu, nu, sau chiar inchid manual tranzactia daca pretul face o miscare semnificativa in jos

Daca as folosi un tf mai mic, as proceda in felul urmator: as astepta un semnal de intrare de la sistemul meu. As pune SL dupa cum dicteaza sistemul, dar nu as pune TP. Daca totul e ok, as muta SL la BE. Dupa catva timp o sa urmeze un pullback, si as mai adauga la tranzactie atunci cand se va relua trendul ascendent. Si as merge cu trendul pana as fi multumit de rezultat.

 

I cazul in care pretul nu reuseste sa creasca si avem un breakout al TL ascendent, potentialul profit e ceva mai mic, cred ca e posibil testeze suportul de la 220 (minimul din ultimele 2 saptamani). Daca suportul e depasit, e posibil sa se ajunga in zona 217-218.

 

In cazul in care se hotaraste cineva sa profite de acest "tip", as fi curios ce rezultate obtine.

 

Bafta la pipsi.

post-1-1160900684_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gogu:

 

Daca de-a lungul acestui thread, au fost atasate imagini care sa insoteasca explicatiile respective, atunci acestea cu siguranta s-au "volatilizat" intre timp. Am vrut sa intru putin in spiritul acestui thread si asa cum spuneai pe prima pagina:

 

Pentru inceput o sa postez mai multe grafice, unele din ele zoomed-out mult, pentru a avea o vedere de ansamblu asupra pietii.

 

ma asteptam sa gasesc si imaginile respective. Totusi pe ultima pagina( pagina 3) apar imaginile   GBP/JPY pe Daily.

 

Aparent, imaginile nu mai apar pe primele 2 pagini. Totusi, se observa niste dreptunghiuri foarte mici (folosesc opera, nu stiu daca si cu alte browsere). Daca dai click pe ele apar atasamentele.

Inseamna ca nu s-au pierdut imaginile cand a transferat Stefan forumul, ci numai thumbnailurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NEW YORK, Oct 17 (Reuters) - The Bank of Japan plans to beef up monitoring of "carry trades," and is concerned about how hedge funds and other investors are helping push down the yen, the Nihon Keizai newspaper reported.

Japan's leading business daily said in its Wednesday edition that the BOJ was concerned about such trades, in which investors borrow funds cheaply in Japan to invest in higher-yielding assets overseas.

 

The yen climbed sharply late on Tuesday as New York traders got drift of the article, firming to session highs against the dollar and the euro. The dollar was last trading around 118.55 yen, down 0.4 percent on the day.

 

The BOJ plans to step up analysis of yen-denominated financing balances and hedge funds' positions, the Nikkei said without citing sources.

 

Si am mai atins niste SL....

Cu toate astea, inca nu sint hotarat sa vand. Dar nici sa cumpar. Probabil ca o sa incerc o varianta de box-play  (paralelogram play).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.