Sari la conținut

Incepatorul ......incepatorilor


Postări Recomandate

@Barbones

 

Merci de sfaturi!

Dar am vreo doua nelamuriri.

 

De ex.

 

"Ai grija ce vinzi si ce cumperi. Daca ti se para ca Ron/Leva e o pereche mai usoara pentru tine s-ar putea sa gresesti"

 

Ok. Ce am costatat eu pana acum. Cea mai sigura pereche, adica cea pe care am pierdut cel mai putin - Euro/USD. Cea mai naşpa, adica am piedut cel mai mult - UK-Oil. Cea mai tentanta d.p.d.v. al evolutiei - XAU/USD si XAG/USD, pe astea am avut si castiguri si pierderi bune :P

 

 

 

 

"Cand intri in piata pai e clar ca sti unde vrei sa iesi si unde ai putea fi scos cu mult inainte sa dai Clik pe buy. - Daca zici: ia uiteeeee ce urca Euroiu.....mamaaaaa . pai sa dau buy ca se duce fara mine!!! pai atunci esti varza"

 

Vrei sa fii un pic mai explicit, te rog! Mie mi se pare ca daca toti greii din Forex ar sti cu precizie "unde vor sa iasa si unde ar putea fi scosi cu mult inainte sa dea Clik pe buy" atunci .... pentru ei ar fi o continua sarbatoare :) .... :).....sau gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

"Cand intri in piata pai e clar ca sti unde vrei sa iesi si unde ai putea fi scos cu mult inainte sa dai Clik pe buy. - Daca zici: ia uiteeeee ce urca Euroiu.....mamaaaaa . pai sa dau buy ca se duce fara mine!!! pai atunci esti varza"

 

Vrei sa fii un pic mai explicit, te rog! Mie mi se pare ca daca toti greii din Forex ar sti cu precizie "unde vor sa iasa si unde ar putea fi scosi cu mult inainte sa dea Clik pe buy" atunci .... pentru ei ar fi o continua sarbatoare :P .... :).....sau gresesc?

 

Barbones are dreptate 100%. Poate ca nu ai inteles exact ce vrea sa spuna. El se refera la faptul ca atunci cand pui un bet, INAINTE de a da clickul ala buclucas, tu trebuie sa stii exact unde VREI sa iesi. Adica nu unde vei iesi, asta nimeni nu stie. Nici macar traderii cei mai bazati. Dar atunci cand cumpara, ăia stiu exact cît profit vor sa ia (=folosesc tp) si cat sunt dispusi sa piarda (=folosesc SL), adica money-managementul, riscul, posibilitatea de profit. Inainte de a da click pe buton sa iei buy la 1.35, tu trebuie sa stii exact ce vrei de la piata, adica ai facut o analiza minutioasa, stii in urma ei ca trendul e UP, ca la 1.3975 este rezistență babană, că la 1.33 pândesc o serie de stop-ordere, etc, deci vei avea SL un pic sub 1.33, pe ideea că daca trece se tot duce, TP partial la 1.39, pe ideea că de acolo e posibil sa se intoarca, dar vrei să mai lasi o portiță în caz că sparge in sus peste, deci nu inchizi tot, trebuie sa stii exact riscul pe care vrei sa ti-l asumi, si in functie de el să stii exact cu câte loturi trebuie sa intri (dependent de lungimea stopului), si asa mai departe. Toate aceste lucruri trebuie să le stii INAINTE de a da click pe buy-ul ăla. Dacă intri, trebuie sa stii unde iesi, și de ce (in ce conditii). Asta vrea el sa spuna. In ce conditii vei iesi daca esti pe plus, in ce conditii vei iesi daca se duce impotriva ta. De ce, si unde. Si inainte de a da click.

 

Daca vei iesi pe plus sau pe minus, asta nimeni nu stie. Si nu e nici un motiv de bairam si continua sarbatoare, nici una, nici cealalta varianta. Tradingul e un biznis ca oricare altul, si trebuie facut cu cap, si cu artă.

 

Daca dai click doar pt ca se duce in sus, sperand sa "prinzi si tu ceva" din miscare, well, aia merge la pescuit. Dar nu in trading. Ulciorul nu merge de multe ori la apa. Ori cine sare multe garduri, tot îi intra un par in cur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Acu' am inteles ce a vrut sa spuna Barbones. Chestiunea nu era ca nu i-as fi dat dreptate dar nu m-am prins din prima ca era vorba despre unde iti propui sa intri si sa iesi folosind TP si SL. :P Iar la treaba cu distractia eu o vad cam asa:

De mult ma gandeam eu sa vad care-i treaba cu Forexul dar nu aveam timp si nici curaj ca m-au luat niste jmecheri din astia de pe la noi de vreo doua ori ca "hai dom'le n-ai mata 10000 de euroi sa bagi in joc?", pe urma au redus-o la 1000 dar agasanti rau frate. Am un credit in euro la o banca, nu mai am mult de platit dar ma streseaza ingrozitor ca deja am sarit de 2 x "valoarea imprumutului" si tre sa dau ~ 100 euroi/luna. Am zis eu in sinea mea: ba daca as ajunge eu vreodata sa castig banii astia din altceva sa nu mai dau iama in contul casei ar fi ceva. Si iaca am ajuns la Forex. Cand am vazut care e treaba am zis: Greu frate!... si ma gandeam sa ma reorientez, cand am dat de voi. Aveam o treaba. Nu intelegeam de unde se castiga banii, de unde vin. Si cu mine daca vrei sa faci afaceri nu te pacalesc. nu ma pacalesti. Asta e marfa, munca mea - asta e pretul, platesti, batem palma. Cand am inteles eu ca aici e un fel de "roata tiganeasca" adica avem voie(dar nu este neaparat necesar sa se intample!) pe rand sa luam si noi din ce am pus acolo am zis: ma bag. Deocamdata nu m-am bagat dar invat ca sa nu fiu un cotizant neinstruit :)

 

Acuma daca ajung sa castig banii de care am vorbit mai sus........ macar vreo trei luni consecutiv(cred ca nu va ganditi ca o sa retrag ceva din cont), atunci e musai sa dau de baut pentru ca inseamna ca ..... :) .......bostanul meu a inceput sa functioneze.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Azi am terminat contul demo de la Forex.com. Dintr-o suta de mii am "reusit"sa pierd vreo 5000. Deci cam asta este nivelul meu - perdant min 5%......dar cred ca nu zic bine ca de fapt sansele de pierdere pe un real cu bani putini si laverage mare sunt imense. Nu am reusit inca sa-mi formez nici macar liniile coordonatoare catre o stategie propprie, mai dureaza....nici nu am timp......anul trecut cand "am batut-o-n cap" tot anul nu am putut sa ma apuc de invatat Forex :P , anul asta chipurile a inceput mai bine....Doamne ajuta!

 

Am descoperit hedging-ul. Interesanta treaba! Multumesc @Fata morgana pentru stilul fain in care ai prezentat!

 

Invat....deci continui cu seria intrebarilor:

- am vazut ca parerile sunt impartite fata de momentul deschiderii unui cont pe real. Eu eram hotarat sa-mi deschid pe Forex.com dar suma minima, relativ mare - 250 USD, si faptul ca nu am inteles prea bine politica lor(agentul lor m-a contactat la deschidere si a vrut sa vb la telefon, eu cu cititul ma descurc dar cu talking-ul mai putin, asa ca l-am invitat sa discutam prin e-mail.........si dus a fost!)m-a facut .... sa ma mai gandesc. Acum am cont demo si pe Oanda. Aici dupa vreo 10 zile sunt pe plus...

 

Ce ma sfatuiti?

 

PS Pe Oanda am vazut ca ai cont Practice, nelimitat. Iti da voie sa lucrezi simultan pe cont Practice si pe real?

Editat de agalofteanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ agalofteanu - Da, poti tranzactiona si demo si real la Oanda in acelasi timp, cel putin asa stiam, si da, ramai la Oanda si pentru contul real, ai cele mai mari avantaje, dar nu poti face hedging.

 

@ nicc78 - 2% din cont pentru o tranzactie. Dar aici depinde de fiecare, de aversiunea la risc, de marimea contului, etc. Nu e o regula generala, depinde cum te simti tu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=XruhYQW6unA&feature=fvw

 

 

 

Traducerea video ului de mai sus.

 

Ma numesc Peter, fac trade de 10 ani si iubesc ceea ce fac. Asta este serviciul visurilor mele.

Cand tranzactionezi proprii tai bani, cand faci trade retail, nu tre sa dai socoteala nimanui,

iti dai socoteala tie si poti pastra tot ceea ce faci.

 

Stiu pe cineva in camera asta care a facut 5 milioane de dolari intr-un an, si lucreaza pentru el.

Vine aici in tricou si tenisi si nici nu ti-ai da seama cine ce poate.

 

Marele dezavantaj este ca esti la mila pietei. In zile ca astea poti pierde 2 3 mii de dolari sau cateodata mai mult,

dar asta se pune mai mult ca un castig.

 

 

Unul din lucrurile cheie pe care un trader trebuie sa-l faca este sa se DETASEZE DE VALOAREA BANILOR.

Poti veni la birou si daca esti trader incepator si pierzi 1000 sau 500 de dolari si iti spui ca

- Doamne! nu pot pierde atat de multi bani!

 

 

Trebuie sa scapi de agresivitate , de tensiune si sa treci la nivelul urmator.

 

Sunt momente cand stresul este atat de intens ca simt ca-mi ies din mana si asta nu se intampla doar 1 zi ci mai multe zile la rand. Asta li se intampla tuturor.

 

Si Traderilor de top li se intampla.

 

 

Chestia e ca daca ai avut o zi buna poti pierde tot in urmatoare zi.

 

Este adrenalina?, este drog?, creaza dependenta? ABSOLUT!

Chiar daca ma duc in vacanta e foarte greu sa incerc sa tmadetasez. Tot timpul cauti sa vezi - Oare ce am pierdut?

Odata ce ai intrat in joc, e foarte greu sa scapi, dar chiar daca ai reusit sa scapi vei vrea sa te intorci..

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=9CS_AbTtAUc&feature=related

 

 

Tradingul este 100% un joc al mintii.

Nu ma murdaresc pe maini, nu e munca fizica

este suta la suta MENTAL.

 

Cred ca cea mai mare problema a incepatorilor care intra in piata

este ca ei cred ca pot face banii lafel ca toti ceilalti.

 

Daca tipul asta poate? Si eu Pot!

Ce nu sti este ca tipul asta face trade de 10 ani, profesionist.

Eu, fac Trade Profesionist de 18 ani,

Nu poti sta impreuna cu acesti traderi vechi

Traderi cei gasesti pe Forum, sau pe un Chat ...

Trebuie sa o iei incet, cu putin. si sa strangi informatii.

Cand vezi ca Euro merge in sus si tu cumperi si automat esti scos pe pierdere

AI INVATAT CEVA!

ai invatat ca sunt unii care vand pe acolo.

Cand pot cumpara Euro de jos atunci sti ca se va duce in sus.

Dar trebuie sa te intrebi : De ce a fost asa usor sa cumpar?

Cand e prea usor sa cumperi Euro , ai sanse mari sa pierzi bani.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.youtube.com/watch?v=VaR_fZsgW_s&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=pj12WvIHxHM&NR=1

 

 

 

Pe ultima am tradus o ca prea o zice bine

 

Traducere la ultimul video: Do You Feel Lucky?

 

Unul din lucrurile pe care trebuie sa l realizezi despre Forex este ca trebuie sa incerci sa-ti lasi egoul afara.

Daca faci Trade de acasa, lasa-l afara in fata usii, daca tranzactionezi dintr-un birou, iti recomand sa-l lasi in masina.

Daca iei metroul prin Piata Unirii, este un loc grozav sa traiesti, crede-ma.

 

Piata de stocuri - Forex - este o arena foarte injositoare, si unul din lucrurile pe care trebuie sa le realizezi este:

daca cumperi "stocuri- FX" si pretul lor o ia in sus, FELICITARI! esti foarte foarte Norocos sa te alaturi lor!,

si cand cumperi 'actiuni' si imediat pretul o ia la vale, AI GRESIT!

 

 

Nu-i poti infrange!, oricine ar fi ei.

Piata nu are simpatie, piata nu are mila, piata nu stie cine dracu esti tu!

 

Cand esti Norocos destul ca sa fi acolo, pe directia corecta,

nu te gandi ca esti destept, NU ESTI!,

ESTI NOROCOS!,

si fiind norocos, si alaturandu-te lor, poate fi o cariera foarte foarte banoasa,

Cand doar admiti faptul ca esti norocos destul sa te alaturi lor pe Buy, norocos destul sa li te alaturi pe Sell ..., si cand esti Short si piata o ia in sus sau esti Long si piata o ia in jos, Ai GRESIT! Se intampla!!!

 

ESTI O FIINTA UMANA!!!

 

Accepta..., mergi mai departe... si maine este o alta zi!

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.