Sari la conținut

Incepatorul ......incepatorilor


Postări Recomandate

Poate nu ar fi fost locul meu aici dar e vina voastra ca aveti pagina de incepatorului asa ca ma bag si eu ca musca in ... calului. Apropos de cal, mi-a venit una in context.

Ion cu calul la targ.

Un targovet: - De vanzare calu' bade?

Ion - Mmmmmmm!

Targovetul: Da-i invatat calu'?

Ion: - Mmmmmmm!

Tagovetul: Trage la caruta?

Ion: Nu trage.

Targovetul: Da la calarie, merge?

Ion: - Nu merge.

Targovetul: Da, zvarle, musca?

Ion: Da, si musca si zvarle

Targovetul: Pai ce cati cu calul asta la targ badie?

 

Ion: L-am adus sa-l fac de rusine! :P

 

Sper sa nu joc rolul calului aici dar daca o fi ....asta e!

 

Invat de vreo cateva saptamani cu ce se mananca Forexul. Am reusit, in special datorita voua, sa inteleg cate ceva. Cand am simtit eu ca stiu cate ceva, adica aseara, am ales un broker si am deschis un cont demo. M-am oprit la Forex.com. De ce? Pentru ca am incercat la mai multi si asta m-a primit.

Pun aici un istoric al tranzactiilor si va rog sa-mi spuneti cum de am reusit performanta sa pierd atatia bani intr-o ora jumate. Daca erau banii mei plangeam 2 zile.

Editat de agalofteanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai.. banii i-ai pierdut pentru ca, contrar asteptarilor tale piata s-a miscat invers decat doreai. Sincer este cea mai pertinenta explicatie care o pot da, atunci cand sunt intrebat sau ma intreb si eu asta. :P

Banuiesc ca intrebarea ramane.. de ce s-a miscat piata in acest fel?

Ca incepatori e bine sa ne intrebam totusi (totodata...) de ce credeam noi de la inceput ca piata se va misca in sensul in care am tranzactionat? Deci e si intrebarea care ti-o adresez. In functie de raspuns putem fi fie intr-un caz de analiza gresita, lipsa de analiza, simplu instict de a face sell/buy - loterie sau simple idei preconcepute despre felul cum misca o pereche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cred ca am reusit.

 

nu, nu ai reusit :P snapul acela arata doar niste ore de intrare si de iesire, nu arata "cum de am reusit performanta sa pierd atatia bani intr-o ora jumate", noi habar nu avem cati bani ai pierdut, si nu cred ca iti inchipui că cineva de pe aici stă să caute pe grafice să vadă ce si cum, ori să calculeze. Un snap la un statement era de zece ori mai bun.

 

Relativ la postul pus ulterior, la fel, din ce fel de ceață vrei să te scoatem? Vrei instructiuni cum se foloseste platforma, sau ce? Daca aceasta este cazul, nu cred ca te poate ajuta decat cineva care a folosit ori foloseste platforma respectiva. Daca vrei sfaturi legate de trading, well... pe lista aia nu se vad care sunt intrari si care iesiri, nu se vad stop-lossuri, targeturi, etc., nu se vad banii pe care i-ai pierdut, și nu sta nimeni sa ii calculeze. Presupunand că acelea sunt toate, adica nu mai sunt altele care nu se văd, ințeleg că ai avut 5 tranzactii, din care 3 long si doua short, care au mers prost. Dacă asa s-a intamplat pur si simplu, adică ai avut ghinion, sau singurul vinovat esti tu, pentru că ai intrat aiurea, la asta doar tu singur poti să răspunzi.

 

Inainte de a ne intreba pe noi, ar trebui sa iti raspunzi singur la o serie de intrebări:

 

De ce ai intrat? Ce te-a facut să intri in tranzactii? Analiza tehnică? Știri fundamentale? Ori ai intrat aiurea, că așa ai "simțit" tu? Dacă ai intrat aiurea, nu e de mirare că ai pierdut :)

 

De ce ai iesit? A avut stop si a dat in el? Dacă da, de ce ai pus stopul acolo? Analiza tehnică? Fundamentală? Poate că stopul a fost prea scurt? Ori ai inchis manual? Dacă da, de ce? Analiza tehnică? Fundamentală? Ori te-ai speriat că ai văzut betul la negativ și ai sărit repede să îl omori?

 

După ce îți răspunzi, abia atunci, dacă mai ai neclarități, poate intrebi pe aici, și dacă te hotărăști să întrebi, poate ne spui și noua unele dintre aceste răspunsuri, adică de ce ai intrat, de ce ai iesit, etc. Și poate cineva se va încumeta să îți spună ce faci greșit. Să se vadă că ți-ai dat interesul, în primul rând. Nu așa, snapshot la 5 tranzacții făcute la bășcău. Alea e normal să fie perdante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca am reusit.

 

"Nu așa, snapshot la 5 tranzacții făcute la bășcău. Alea e normal să fie perdante."

 

Un duş rece primit de la avizaţi nu pot decât sa îl consider benefic. Tranzacţii "la băşcău"(îmi place expresia de mor! cred că este de pe la Iasi) nu am făcut. Am explicat: a fost prima mea intrare in contact cu forexul. Daca ai observat a fost ultima oră şi jumate de tranzacţionare de vineri seara şi da s-ar putea spune că am intrat aiurea. De fapt am vrut doar să fac câteva tranzacţii asupra cărora să pot reflecta în weekend. Piaţa s-a jucat cu mine, variatia a fost foarte mică şi eu le-am cam băgat pe invers.

Am iesit si la SL(dat prea mic) si manual de vreo 2 ori pentru ca eram pe "Buy" trend ascendent si eu pierdeam bani. Este posibil asa ceva?

Oricum mai am mult, mult de învaţat si cred că ar fi bine să ne mai amintim din când în când de vremurile când am fost şi noi începători....asta numai dacă a fost vreodată :P

 

Aş vrea numai să-mi confirmaţi(vezi "ecran1") că dacă făceam:

1.- buy la 15,30 si inchideam la 16,20;

2.- sell la 16.20 si pâna la închidere,

 

nu mai pierdeam bani.

 

Cred că o să mai scriu pe aici când o să mă ridic la un nivel corespunzător pt că simt ca deja joc rolul calului......

 

Multumesc.

Editat de agalofteanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mai intri pentru ca gasesti multe informatii utile, carti si diverse strategii. Mai sunt si alte site-uri utile (babypips, forexfactory) care te vor ajuta sa intelegi cu ce se mananca forex-ul. Faptul ca cineva nu iti raspunde la intrebari nu inseamna ca nu ai ce invata de pe acest site si, ca reper, atunci cand nu o sa mai cauti sa vezi ce strategie foloseste cineva sau ce parere are despre directia unei perechi, atunci vei incepe sa ai castiguri constante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mai intri pentru ca gasesti multe informatii utile, carti si diverse strategii. Mai sunt si alte site-uri utile (babypips, forexfactory) care te vor ajuta sa intelegi cu ce se mananca forex-ul. Faptul ca cineva nu iti raspunde la intrebari nu inseamna ca nu ai ce invata de pe acest site si, ca reper, atunci cand nu o sa mai cauti sa vezi ce strategie foloseste cineva sau ce parere are despre directia unei perechi, atunci vei incepe sa ai castiguri constante.

 

 

Am zis ca nu o să mai scriu, că de intrat intru pentru că ai ce învata. Da, cred ca ai dreptate. Forex înseamna multă muncă în faza de inceput si multă intuiţie si capacitate de a pune in pactică ce ai invăţat, in faza a doua. Am toata consideratia pentru cei cu state vechi pe aici, numai ca mi se pare ca este totul asa de serios, mult prea serios. :P

Mai trebuie un pic de veselie :), de frunti descretite.

Editat de agalofteanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt multe bancuri pe forum pt descretit fruntile. chiar si unele discutii au devenit bancuri :P

 

tu oferi informatii cu taraita si disparate. ataseaza un grafic marcand intrarile, iesirile, disponibilul in cont la fiecare etapa etc.

altfel, ar trebui cineva sa stea cu graficul in stanga, screenshot-ul tau in dreapta, si cu creionul si foaia in fata sa calculeze ce ai facut tu acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Munca multa, da, intuitie...mai putin. Nu stiu cati tranzactioneaza pe baza intuitiei. Doar, eventual, dupa cativa ani de munca si mii de tranzactii, sa mai faca si creierul niste operatii in plus, de recunoastere a unor segmente...dar tot nu e intuitie.

La ruleta ai nevoie de intuitie, foarte multa, si mai putin de analiza :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.