Sari la conținut

Validitatea unei strategi


Postări Recomandate

citez un prieten: in timp ce ei filozofeaza pe forum, altii fac bani. "bine ati venit in lumea forex",

eu va las cu filozofia si AT si (inca un si) mediile geometrice care nu sunt medii geometrice

ca e mult peste intelectul meu am alte lucruri mai utile de facut decat sa descifrez tampenii.

adio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usernome, ...pai asta am incercat sa spun si eu, ca altii fac bani, insa am exclus partea cu filozofatul pe forum pentru ca eu il consider inca un pas necesar ..sa inteleg ca nu mai crezi ca ai ce invata de aici ? indiferent daca se trateaza de "cum sa nu faci", (ca mine), sau "cum ar trebuii" sa faci (ca altii) ?!

Eu o utilitate inca o vad, si nu am de gand sa renunt doar pentru ca am parte de critici, sau pentru ca nu sunt pe aceasi frecventa cu altii useri. Daca mai multi imi spun ca sunt beat, atunci incep sa cred si eu, si o utilitate tot am gasit-o. Criticile pot fii benefice..

 

oltciter, ...exact asta incerc sa fac, sa devin. Si ce altceva este devenirea daca nu un proces, de schimbare, de renuntare la vechile obiceiuri, de acceptare a noului. Un om impusliv poate devenii calculat, si cuvantul potrivit mentionat de d-voastra este corect devenii. Va respect varsta, si munca, si din pacate inca nu am ajuns inca la sectiunea in care postati, pentru ca este prematur. Eu sa devin vreau, si sunt dispus, sa fac multe pentru aceasta, inclusiv sa imi schimb aspecte ale personalitatii...

Si daca am inceput sa o iau pe aratura, am facut-o din prea multa implicare, ore de somn nerespectate, si din graba de a invata lucruri noi. Graba strica treaba, asta o stiu, dar din entuziasm cu greu respect aceasta regula. Daca nu am alte abilitati deocamdata incerc sa compensez prin ambitie, ..pentru inceput este singura mea arma.

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca am citit textul de doua ori ca sa inteleg unde vrei sa "tintesti" dar nu din cauza ta, din cauza nivelului meu mai slab in exprimare, in raport cu tine.

Ca oameni, tindem sa ne raportam la ceilalti, vrand-nevrand o facem, inconstient in mare parte si asta ne provoaca poate cele mai mari frustrari cand e vorba de "ce are celalalt si eu nu am", fie ca sunt unelte de tranzactionare, cunostiinte avansate mql4, mql5 ori pur si simplu experienta pe care o posed. Iar, in toate aceste cazuri timpul isi aroga partea sa din "intregul proces", desigur. Nu cred ca ar trebui sa stii ce vrei pana acum, nici noi nu am stiut-o si daca vine cineva si imi zice ca a stiut-o de la inceput (ma refer la cineva care vrea sa faca Trading for a living) o sa il pandesc la colt si o sa-l lovesc in moalele capului, fiindca vorbeste prostii. E intocmai cum zice Trump prin cartile lui, daca ai citit vreuna, orice faci FA CU PASIUNE si ITI VA REUSI !

Nu exista prea multe ore de somn dedicate acestei activitati, evident daca simti ca ai obosit esti pe directia buna, fiindca bio-ritmul tau incearca sa se obisnuiasca poate trezitului devreme (imi amintesc intr-o perioada ca ma trezeam la 5 am in fiecare zi, timp de mai multe luni), e un ritm care trebuie cumva impus, poate si o anume ora care te face sa rationezi mai bine (poate dimineata devreme) si, da, te poate face mai disciplinat.

Nimic mai adevarat, o zic din inima.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@funkagenda

 

Iti raspund la postul adresat mie cu o pagina in urma:

 

Nu stiu cum reusesti tu sa "vezi directia in care ma indrept".. Sunt predispusa sa dau vina pe brokeri? Primul tau citat este luat separat dintr-un context.. cineva afirma ca banii pierduti de noi ajung la brokeri.. lucru de care eu am fost foarte mirata.. Tu ce parere ai despre acea afirmatie?.. ca eu pana acum nu am avut motive sa cred lucrul asta.. deci nu vad cum ai ajuns tu la concluzia ca eu dau vina pe broker pt pierderi, din moment ce eu tranzactionez cu bani reali de 2 luni si... sunt pe plus fata de suma investita... deci pana acum nu am avut motiv sa dau vina pe altcineva in afara de mine pentru castigurile mele..

 

Ma intreb oare ce te-a determinat sa-mi dai sfaturi pe care eu nu l-am cerut?.. Scriai la un moment dat: Este usor sa dai sfaturi altora.. De acord cu tine.. si eu as putea sa-ti dau cateva sfaturi cum ar fi: Fii mai atent la cum scrii.. unele persoane s-ar putea sa nu iti ia postul in seama din cauza greselilor gramaticale.. sau.. Ce e mult si gratuit isi pierde valoarea.. dar nu am sa fac asta..

 

Numai bine si tie! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am reusit sa dorm bine dupa mult timp in care nu stiam de ce nu reusesc sa dorm bine. Am stat si m-am gandit, si nimic mai simplu, ..de cand am descoperit provocarea pe care o prezinta tradingul, nu am mai avut stare. Problema nu este ca tradingul te provoaca sau te face sa iti pui intrebari incontinuu, si nu doar la inceput ci oricand pe parcursul "carierei", problema este ca eu am luat-o ca pe un joc, si cand spun joc, ma refer efectiv la un joc, pe care eream obisnuit sa ma apuc de el si sa il termin. Dar se pare ca jocul acesta este mai greu decat pare, si daca ar fii sa ma intreb unde sunt acum, as zice ca nu am depasit nici primul nivel, si ca ma asteapta multe alte nivele, nici eu nu stiu cate pentru ca nu stiu pe cineva care sa fii "terminat" jocul.

 

Offtopic
Acum mi-am dat seama ca jocul e serios si ca nu o sa il termin nici luna asta, nici luna care vine, si in nici un caz de curand, si parca in felul asta nu mai simt nevoia sa pun atata presiune pe mine, si sa incep sa caut alte modalitati de a castiga atunci cand vad ca nu reusesc cu actuala. Am mai avut o tentativa de a renunta la chestiile care ma depasesc deocamdata economic si d.p.d.v al cunostiintelor, si a ma concentra pe lucrurile simple de incepatori, insa tot timpul invoulntar atentia mi-a fost atrasa de acele lucruri care chiar daca nu ereau la indemana mea, m-au facut sa cred ca acesta este motivul pentru care "noi" nu reusim. Si mi-am perimis sa ma autoinclud in aceasta categorie, chiar daca altii spre diferenta de mine "pipsii cotidieni" reusesc sa ii castige, am facut-o pentru ca aveam convingerea ca fx-ul ar trebuii privit ca o afacere, si ce afacere e aia daca in timp ce te ocupi de ea nu iti garanteaza nici supravietuirea ? Acum incerc sa privesc totul din alta perspectiva, si anume ca o investitie pe termen lung in tine insuti, ca o formare profesionala, si cum nimeni nu te plateste ca sa inveti ci esti tu acela care plateste, am inteles ca rezultatele nu trebuie sa se vada imediat.

 

Asa am reusit sa mai fac inca un pas pe calea ce ma departeaza de stress. Am citit si link-ul pe care l-a postat gigi, si in care se arata clar ca studiile au demonstrat ca pentru a face ceva "bine" iti trebuie in medie 10 ani, sau 10 000 ore, si ca acest lucru este aplicabil la orice profesie. Nu am de gand sa discut relativitatea acestei afirmatii, pentru ca nu este relevant daca este vorba de un an sau doi in plus sau in minus, in functie de capacitatile fiecaruia, ideea pricipala este ca lucrurile bune vin in timp, si daca eu sunt in stare sa dau sfatul acesta altora (pe blog) se pare ca nu sunt in stare sa il respect eu insumi.

 

Am decis sa o iau mai usor, si sa nu abandozez topicul de fata, chiar daca am sa schimb mult felul in care am sa postez. Nu mai am de gand sa imi pun intrebari esentiale aici si sa divaghez pentru ca la final sa imi raspund tot singur. Am sa incerc sa reusesc intai cu metodele conventionale, ...inainte de a da vina pe aceste metode. Si chiar daca nu sunt convins ca fac bine atunci cand renunt pentru moment la cautarea de alte platforme, alte metode neconventionale (pentru forum neconventionale) o fac pentru a-mi respecta propriul sfat si pentru a ramane coerent cu ideea de a nu da vina pe altceva in afara de tine insuti.

Din cauza obiectivelor prea indepartate care mi-au atras atentia am renuntat la lucruri mult mai usor de realizat, pe care nu le-am dus la bun sfarsit. Sa nu mai spun ca m-am dedicat prea mult forumului, timp pe care as fii putut sa il petrec mai constructiv si sa vin aici cu adevarate noutati nu cu frustrari personale.

 

Asa ca de acum incolo, pasi mici si siguri, ..am lasat neterminate niste mici "proiecte" pe incepatori, legate de eficacitatea indicatorilor si de o lista cu ce "nu ar trebuii" sa faci, plus ca vroiam sa mai scriu un blog despre cum se alege brokerul in functie de exigente, pentru a nu da vina mai tarziu pe acesta ci pe alegerea ta, si m-am gandit ca ar fii timpul sa incep sa postez si eu analize asa cum stiu eu sa le fac deocamdata. Bineinteles presimt ca o sa revin din cand in cand cu noutati despre cum fac "altii", dar asta nu o sa mai sune ca o critica la ceea ce incercam sa facem noi aici. Am sa ma impart intre filozofie si practicitate, si daca pana acum pt. mine filozofia a reprezentat-o gasirea cele mai eficiente cai d.p.d.v. al folosirii resurselor personale, practicitatea inseamna renuntarea pentru moment de a incerca sa vad "the big picture" si sa ma focusesz mai mult pe detali practice.

 

Intr-o incercare de a explica directia in care o apucasem, am sa ma intorc si am sa revin la ideea de a privii totul ca pe o afacere, si aduc de aceasta data argumente concrete. Am dat involuntar peste doua servicii, (amandoua platite) care cu siguranta ne pot face viata mai usoara (in caz ca am avea bani sa le contractam).

 

1) este vorba de serviciul oferit de Denis Gartman, un trader putin spus de succes, un fel de trader-invesitor gen Buffet, care da o mare importanta fundamentelor, si care isi bazeaza intrarile pe motive tehnice. Site-ul in cauza este acesta. Va puteti face un subscribe gratuit pentru o luna, pentru a vedea exact cum trateaza el investitiile. Sau daca nu aveti timp introduceti mailul xxxxxxxxxx2010@yahoo.com unde xxxxxxxxx=userul meu, si la parola am schimbat-o in "forumvamist" pentru a putea accesa si alti contul. Nu am nici o legatura cu domnul Gartman, desi as vrea :laugh:, vreau doar sa va spun ca de cand ii urmaresc "scrisorile" a intuit perfect multe evenimente. Si atunci ma intreb, daca eu as fii un tehnician pur, care nu stie prea multe despre fundamente, ar avea rost sa petrec 10 ani asa cum vorbeam mai sus pentru a invata acel mecanism, sau l-as platii pe domnul G, ca sa imi indice directia corecta si eu m-as ocupa de ce stiu eu sa fac mai bine ?

 

2) de asemenea, eu ca "tehnician", (ghilimele pentru ca nu este vb de mine)..daca nu stiu programare, ce credeti, nu imi convine sa platesc un serviciu, sau sa achizitionez un program care sa ma ajute sa implementez strategiile care umbla prin capusorul meu ? Un astfel de programel poate fii gasit aici. bun ..si atunci :

 

Ar fii o idee buna ca : 1) eu care nu sunt economist de meserie sa nu imi pierd timpul in directia asta, si sa contractez un serviciu care cu siguranta va prezice evenimentele mai bine decat mine (nu cred ca are rost sa detaliez de ce), sau 2) poate ca eu dupa un an de zile sau trei ani de zile, am puterea sa intuiesc cum se comporta pretul, insa nu stiu sa transcriu totul intr-un limbaj c++, java, sau mql, si prefer sa ma ajut de un program care imi transforma mie reprezentarile grafice in cod al limbajului de programare.

Ce credeti, economisesc timp, si bani, si oare am vreo sansa sa reusesc sa transform maimutoi mei din cap in ceva concret ? Maimutoii bineinteles ca nu sunt fruct al nebuniei ci al experientei in privit grafice, urmarit actiunea pretului, exersat una si 1000 de strategii simple sau complexe, in sfarsit intelegeti ideea..se urmeaza calea eficientei folosirii de resurse, care spune ca eu trebuie sa fac ce stiu eu mai bine, ce am facut mai mult timp, si cand se iveste nevoia folosirii unui instrument ce necesita cunostiinte aprofundate, nu are rost sa cunoastem personal cum se foloseste acel instrument, ci putem aplea la un expert.

Chiar atunci cand pretul este sarat, ar trebuii sa calculam, raportul intre cat platim pentru sfatul expertului, cat castigam de pe urma acelui sfat, si cat am fii putut economisii daca am fii invatat noi insine tot ce stie expertul, si nu in ultimu rand, cat am fii pierdut daca am fii incercat sa invatam un domeniu atat de complex.

 

Pe aceste principii mi-am bazat TOATE afirmatiile anterioare, dar se poate ca din cauza oboselii, si lipsei de concentrare atunci cand scriu, am fost inteles oarecum gresit. Pentru mine scrisul nu este un proces premeditat, este mai mult instictiv si pot fii afectat de starea in care ma aflu, acum sper sa ma fac inteles mai bine intrucat sunt ohidnit si incerc sa exprim ceva, ..sper ca mesajul sa ajunga macar la unul dintre voi, ..pentru mine ar fii de ajuns !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut reply-ul tau !

 

Primul tau citat este luat separat dintr-un context.. cineva afirma ca banii pierduti de noi ajung la brokeri.. lucru de care eu am fost foarte mirata.. Tu ce parere ai despre acea afirmatie?.. ca eu pana acum nu am avut motive sa cred lucrul asta..

Ma intreb oare ce te-a determinat sa-mi dai sfaturi pe care eu nu l-am cerut?

Fii mai atent la cum scrii.. unele persoane s-ar putea sa nu iti ia postul in seama din cauza greselilor gramaticale.. sau.. Ce e mult si gratuit isi pierde valoarea.. dar nu am sa fac asta..

Eu am mai putin de doua luni, dar inainte de a ma interesa despre forex, m-am interesat despre brokeri, si am aflat aceste lucruri din primele zile, (asa am facut eu, nu stiu daca asa e bine) si pentru a iti raspunde : doar intentiile bune combinate cu obisnuinta de a posta aici m-au determinat sa incerc sa te ajut. Se pare ca exista o lege nescrisa prin care daca intentiile bune nu gasesc pe cineva care sa le aprecieze gratuitatea, aceste se vor intoarce impotriva ta. E usor sa iti faci rau singur cand incerci sa faci un bine. Ai observat ca mi-am recunoscut greseala, sau faci aceasi greseala ca mine si citesti printre randuri Posted Image ??

 

Greselile gramaticale le fac intrucat incerc sa scriu spontan, si instinctiv si nu am intotdeauna timp sa revin pentru a revizuii textul. Sunt sigur ca daca ai intalnit astfel de greseli ele sunt in ordinea literelor si nu in semantica sau exprimare.

 

Cat despre gratuitatea lucrurilor, se zice ca cele mai bune lucruri de fapt sunt gratuite, ..si ca nu suntem noi in stare se la culegem, este tocmai datorita mentalitatii care ne face sa credem, ca lucrurile gratuite sunt lipsite de valoare. Valoarea materiala este un concept vechi, si corect/real la urma urmei, ..insa nu totul trebuie sa aiba un pret, si intentiile bune trebuie sa fie gratuite, fara scopuri secundare, si neconditionate. Vezi in ce directie se indreapta societatea care pune pret pe valorii materiale/comerciale si ignora gratuitatea informatiilor de calitate ..numai bine si tie ! Posted Image

 

P.S ...interesanta partea cu "NU am sa fac asta" dar ai facut-o :laugh: ... uite ce ...EU NU am sa numesc ce tocmai ai FACUT TU ..chiar nu am sa numesc, spre deosebire de tine Posted Image

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate funkagenda,

 

Parere personala (poate fi gresita ,poate fi corecta): Cred ca structural nu esti facut pentru trade. Dar poti deveni!

 

Bafta!

 

 

EU CRED ca persoanele inclinate spre "real" au sanse mai mici decat cele inclinate spre "uman" in speculatii si investitii. Deci, daca ar fi sa pun banii eu as merge pe funkagenda.... o persoana orientata spre filosofie, creatie si arta are sanse mult mai mari sa devina profitabila in forex decat una orientata spre stiinte exacte si care are nevoie de certitudini.

 

O persoana orientata spre cunoasterea laturii umane are sanse mult mai mari sa constientizeze ce reprezinta frica si esecul si sa tolereze altfel riscul fata de cea orientata spre "real" care sa se panicheze la primul esec si sa inceapa sa dezvolte dubii cu privire la sistemul folosit.

 

Totusi, trebuie sa apelam la Sfanta Cumpanire si sa nu fim "prea" filosofi sau "prea" orientati spre stiinte exacte iar un echilibru intre aceste doua laturi poate face minuni in sistemul tau de tranzactionare.

 

Ca sfat pt. tine funkagenda, eu te vad ca fiind "prea" filosof si ducand aceasta calitate la extrema deja ai transformat-o intr-un defect lucru de care, probabil si tu ai devenit constient astfel ca nutresti la un echilibru incercand sa te indrepti spre stiinte exacte.

 

Din citirea posturilor tale am observat ca accentuezi cuvinte cum ar fi "pragmatismul" si tot ce tine de latura "reala" ceea ce ma duce cu gandul ca ai carente majore sau cel putin crezi ca ai probleme cu privire la aceste aspecte iar lungimea posturilor tale si frecventa de care dai dovada imi intareste convingerea ca iti lipseste pragmatismul.

 

Daca lucrurile stau asa, tu acum vrei sa joci exact cartea pierzatoare dorind sa inveti matematica, programare etc. si sa incerci sa-ti automatizezi tranzactionarea pe forex incercand sa-ti inabusi si sa-ti renegi propria-ti natura si sa nu-ti asumi personalitatea proprie lucru ce va duce la disonante in ceea ce esti si ceea ce-ti doresti sa fii astfel ca nu vei fi nicio data pragmatic (lucru pe care ti-l doresti) si nu vei reusi sa te exprimi liber in forex (lucru care esti dar nu vrei sa fii).

 

Eu zic sa incerci sa-ti cunosti mai bine calitatile ce reies din a filosofa prea mult si te-as directiona spre tradingul bazat pe intuitie.

 

Sfatul acesta l-ai primit de la Dirzu cum ca nu e bine sa cauti un alt sistem atunci cand n-ai rezultate cu sistemul propriu ci e bine sa stai pe acelasi sistem si sa-i dai sansa ca acesta sa devina profitabil. Tu de ce nu vrei sa-i dai sansa adevaratei tale naturi sa devina profitabila si cauti sa o schimbi?

 

Nu exista o scoala de traderi iar ca sa inveti sa devii un bun trader trebuie sa inveti sa-ti "iei bataie", sa pierzi, sa-ti gestionezi esecurile si foarte important sa-ti gestionezi succesele iar lucrul acesta nu se face prin matematica si programare informatica.

 

In speculatii ai nevoie de psihologie si filosofie mult mai mult decat crezi tu ca trebuie si e posibil ca tu sa detii din plin aceste calitati doar ca trebuie sa ti le rafinezi si sa le adaptezi acestui buisness.

 

Tradelover a scris foarte bine cand facea referire la cartile lui Elder cum ca un chirurg este invatat sa aiba intotdeauna dreptate pt. ca atunci cand se inseala un om moare deci un chirurg nu e bun pe bursa unde iti este permis sa te inseli in proportie de 80% dar daca in 20% din cazuri in care ai avut dreptate ai facut profit cat in cele 80% si ai facut si peste e perfect si e totul OK.

 

Daca ai inteles ca nu sistemul e de vina si nu sistemul trebuie schimbat de ce incerci sa faci o greseala si mai mare si anume sa incerci sa-ti schimbi sistemul tau de a fi Posted Image ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut ce ai zis, nu pentru ca dai o sansa mai mare celor inclinati spre "uman", ci pentru ca ai incercat sa ma intelegi, si ti-ai dat seama ca sunt intr-o perioada de confilicte interioare. Intradevar la capitolul matematica am carente, dar ele nu sunt majore, intrucat mi-a placut mult studiul acestor materii in scoala, insa acele carente pot determina diferenta intre varf si mediocritate. Totul se rasfrange asupra programarii, imi aduc aminte ca atunci cand a aparut limbajul PASCAL de programare impreuna cu un prieten am facut primii pasi, insa dupa aceea am abandonat totul, si de atunci au trecut multi ani.

Inteleg totul conceptual legat de stiinte reale, si am afinitati insa lucrurile se opresc aici. Pentru a excela este nevoie de mai mult decat am acumulat eu pana acum, si eu vreau sa excelez, in orice as face.

Fiind domenii prea vaste, sunt oarecum retinut sa ma arunc cu capul inainte pentru ca am tendinta de a ma atasa de munca mea si de a nu renuta din orgoliu.

De aceea o sa evit sa aprofundez asemena domenii vaste, fiind constient ca necesita o implicare deosebita, si pentru mine personal nu se merita, lucru care nu este valabil pentru cei care au apucat-o pe strada aceasta. De aceea zic eu sa dam cezarului ce este al cezarului, si sa sa recunoastem meritele cui s-a dedicat mult timp meseriei sale.

 

A ramane echilibrat nu este usor, si a nu te lasa influentat de altii ai sa reusesti atunci cand iti vei confirma ca faci bine ceea ce faci. Deci in cazul de fata eu am tendinta sa raman umpic umil cand am de a face cu persoane care spre deosebire de mine un rezultat il obtin. Dar totusi ceva imi spune ca se poate mai bine. Nu stiu ce este aceasta voce care imi spune, insa cu siguranta nu este vocea superioritatii, pentru ca nu imi permit.

 

De aceea mi-am propus sa raman echilibrat, si nu am sa o fac pentru ca am scris-o aici, sau pentru a dovedi cuiva ca se poate si altfel, am sa o fac pentru mine, pentru a imi confirma ca si eu stiu ceea ce spun nu doar altii. Am decis ca am sa o apuc pe cai conventionale, chiar daca ceva nu imi miroase a bine, si intre timp am sa ma imi alimentez si curiozitatea, care ma impinge sa vreau mai mult pentru simplu fapt ca stiu ca se poate. Din respect pentru altii care au dedicat destul timp acestei discipline, pentru a putea vorbii de la egal la egal, voi incerca sa invat sa castig prin metodele convetionale, inainte de a le critica.

 

Doar cand o sa am dovada convingerilor mele ca intradevar suntem limitati in mijloace mai mult decat ne dam voie sa credem, si ca ne multumim cu ce avem fiecare din motive diverse si omenesti, doar cand o sa am aceste dovezi o sa revin. Intre timp nu consider ca fac un compromis si sa fii sigur ca nu ma las influentat de opiniile altora, si daca aleg sa fac un pas inapoi, il fac pentru ca eream prea inclinat spre inovatie si filozofie, undeva unde de fapt practica detine un rol major.

Chiar daca teoretic stiu ca se poate altfel, ce relevanta are daca eu practic nu reusesc nici pe cai comune ? O fac cum am mai zis, pentru a ramane coerent in gandire, ca inainte de a zice ca ceva nu functioneaza trebuie sa te intrebi daca e vina ta, si asta e afirmatia mea nu a altuia, si o fac tot pentru ca eu am afirmat ca imi poate fii de folos si aceasta experiente. Mai presus de toate o fac pentru a nu renunta asa cum am facut cu programarea, pentru ca apoi sa imi para rau ..

 

Nu voi lasa de o parte experimentele, Posted Image pentru simplu fapt ca pentru unii, ele nu sunt experimente ci sunt pura realitate.

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU CRED ca persoanele inclinate spre "real" au sanse mai mici decat cele inclinate spre "uman" in speculatii si investitii. Deci, daca ar fi sa pun banii eu as merge pe funkagenda.... o persoana orientata spre filosofie, creatie si arta are sanse mult mai mari sa devina profitabila in forex decat una orientata spre stiinte exacte si care are nevoie de certitudini.

 

Ai dreptate, dar... dupa cum vezi funkagenda ii da zor cu programatul calculatoarelor si invatarea limbajelor de programare si alte minunatii! LOL! Posted Image

 

Si ca sa citez si eu dintr-una din cartile lui Elder:

 

Brian Monieson, a noted Chicago trader, once said in an interview,

“I have a Ph.D. in mathematics and a background in cybernetics, but I was able to overcome those disadvantages and make money.”

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.