Sari la conținut

Calculul marjei necesare


Postări Recomandate

N-au nici o legatura calculele facute de tine ; un pip nu se calculeaza in raport de cati bani are traderul in cont. Eu stiu ca daca ai 10000usd la cotatie EUR/USD 1.25 inseamna ca ai 8000 de euro .

Eu faceam tranzactii valutare cand aveam 14 ani ... cumparam dolari cu 18000 lei si ii vindeam cu 22000 ... faceam profit din asta... si aveam media 5 la matematica Posted Image . Asa ca daca vrei sa faci bani din trading, te pui si faci treaba; daca nu, faci algebra pana la adanci batraneti Posted Image No Ofence Posted Image

Editat de danpav86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danpav86

 

Atunci cum explici urmatorul rezultat:

Am un cont de 10000 usd. Cursul eur/usd=1.2501 sa zicem. Asta inseamna ca 1 euro=1.2501 usd. Daca decid acum sa vand dolari voi obtine 10000/1.2501=7999.36 euro. Sa zicem ca a scazut cotatia cu un pip si a ajuns la 1.25. Inseamna ca acum 1 euro valoreaza 1.25 usd. Insa eu am in cont 7999.36 euro pe care ii schimb cu dolari si obtin 7999.36*1.25=9999.2 usd. Deci am pierdut 10000-9999.2=0.8 usd. In acest caz 1 pip valoreaza 0.8 usd si nu 1 usd

 

Calculezi gresit.

 

Atunci cand ai 10000 unitati din prima moneda, un pip valoreaza 1 unitate din a doua moneda. Tu ai gresit pt ca ai folosit 10000 unitati din a doua moneda, nu prima.

 

Calculul corect:

10000 EUR = 12500 USD

12500 USD / 1.2501 = 9999.20 EUR * 1.2500 = 12499 USD, ai pierdut fix 1 USD

Deci 1 pip = 1 USD, PT O POZITIE DE 10000 EUR, NU 10000 USD

Editat de gigi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danpav86

Tin sa te anunt ca am terminat Facultatea de Constructii Civile, Industriale si Agricole din Bucuresti si am deja 4 ani experienta in proiectare. Asadar, te asigur ca algebra mea este foarte buna. Din ultimul tau post imi dau seama ca exista 3 variante posibile:

1. Nu ai citit cu atentie calculele mele.

2. Nu ai fost atent la conditiile pe care le-am pus in vederea calculului unui pip.

3. Nu cunosti pe deplin subiectul la care oferi raspunsuri. No Ofence Posted Image

 

Pentru a-mi demonstra ca ma insel te rog sa-mi calculezi valoarea unui pip in urmatoarele conditii (absolut aleatoare):

 

a) tranzactia nu se face in loturi (foarte important!)

b) am un cont de 10000 usd.

c) vreau sa cumpar o cantitate de 6500 unitati! pe paritatea eur/usd la cota 1.3456

d) vand cantitatea cumparata la cota 1.3457

 

Stiu ca ai fi tentat sa faci 10000*0.0001=1 usd dar te asigur ca nu este asa!

 

Oricum, mi-am data seama singur unde era buba si ce nu intelegeam eu. Citind postul lui tradelover de aici http://forum.vamist....lorii-unui-pip/ mi-am dat seama care erau diferentele intre conditiile impuse de mine si conditiile in care 1 pip valoreaza 0.1$, 1$ sau 10$.

In timp ce scriam acest post a aparut raspunsul lui Gigi care a inteles foarte bine unde era buba. Se pare ca ori nu m-am exprimat eu bine ori nu s-a citit cu atentie ce am scris. Tinand cont ca vreau sa deschid un cont la Oanda, deci nu tranzactionez in loturi, as fi vrut sa calculez valoarea unui pip raportata la o suma oarecare din cont si nu la o suma fixa asa cum obliga tranzactionarea in loturi.

 

Uite, de exemplu daca eu am in cont 2500 usd iar cota este de 1.25 pt. eur/usd rezulta ca marimea maxima a pozitiei este 2500/1.25=2000 euro. Asadar, pentru pozitia de 2000 euro as fi vrut eu sa calculez valoarea unui pip! Dar nu am fost inteles de la bun inceput. In acest caz, 1 pip nu mai este multiplu de 10 (0.01$, 0.1$, 1$, 10$, 100$ etc.).

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supara "LuceNera" dar nu are nici o legatura cu forexul ceea ce exprimi tu mai sus !

 

Nu va inteleg de ce va complicati ?

Prima valuata este cumparata sau vinduta si totul se exprima in a doua valuta ,toate perechile ce se termina in usd si balanta este exprimata in usd nu se modifica valoarea pip la acelasi lot ( deci fiecare lot are valoarea pip ,ex: 1lot=100000=10 usd )

la perechile ce se termina in alte valute decit usd , se face conversia in usd la cotatia momentului .

PS daca te supara i-mi cer scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a-mi demonstra ca ma insel te rog sa-mi calculezi valoarea unui pip in urmatoarele conditii (absolut aleatoare):

 

a) tranzactia nu se face in loturi (foarte important!)

b) am un cont de 10000 usd.

c) vreau sa cumpar o cantitate de 6500 unitati! pe paritatea eur/usd la cota 1.3456

d) vand cantitatea cumparata la cota 1.3457

 

 

 

In cazul asta valoarea unui pip este 0.65usd daca e pentru EUR/USD . Si cum ti s-a mai zis, valoarea unui pip nu difera de cat ai tu in cont si nici de pretul de cotatie ci de volumul tranzactionat .

Editat de danpav86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma si brokerii induc in eroare. Cica suma minima din cont este 10 usd. La o marja de 100:1 inseamna ca am disponibil pt. tranzactionare 1000 usd. Insa nu este suficient pt. o pozitie de 0.01 lot (marimea minima) la o cota de 1.25 sa zicem, fiindca aceasta ar insemna ca am nevoie de 1250 usd, adica, scazand marja, 12.5 usd. Dar eu am in cont numai 10 usd. Deci trebuie sa suplimentez contul. Dar eu nu vreau asa ceva si am ajuns la concluzia ca am nevoie de un broker care sa nu ma oblige sa tranzactionez in loturi. Ei, si pentru acest caz, adica pentru o suma oarecare din cont care permite o anumita marime a pozitiei am vrut sa calculez valoarea unui pip.

 

Intradevar, valoarea unui pip nu difera de pretul de cotatie, dar daca tranzactionez fara loturi, valoarea unui pip depinde de cat am eu in cont fiindca suma din contul meu conditioneaza marimea pozitiei deschise.

 

Later edit:

 

Pana la urma am inteles si pace. Posted Image

@danpav86

Rezultatul este intradevar 0.65 usd. Si o intrebare. Am spus de la bun inceput ca nu tranzactionez in loturi. In acest caz de cine depinde volumul tranzactionat? Nu de suma de bani din cont, adica marginea?

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, valoarea unui pip nu difera de pretul de cotatie, dar daca tranzactionez fara loturi, valoarea unui pip depinde de cat am eu in cont fiindca suma din contul meu conditioneaza marimea pozitiei deschise.

 

Pai asta e; pentru volum de 0.01 (1000 de unitati) trebuie sa ai minim 10 euro la leverage de 100 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sub 10.000 de usd e pierdere de timp si de toti banii.Toate conturile de sub 10.000 se duc in cap, fara nici o exceptie!

Un cont de 20.000 usd e potrivit, pt ca daca faci 5% pe luna, inseamna 1000 profit, din care traiesti decent.

Dupa care incepe munca, in care sortii de izbanda sunt de...minus 95%.

Restul e poveste. Fara statement, fara dovezi, doar vorbe. Apoi, o disparitie discreta de pe forum.

Spor la pipsi!

8.04-7.05.htm

7.05-4.06.htm

DetailedStatement.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma o sa te convingi cu Oanda ca nu e nici o sfaraiala sa te joci cu 10 dolari pe bursa valutara.

Mai am eu un prieten care a auzit ca tranzactionez si care mi-a spus ca ar baga si el 10 euro la bursa ca poate face 100 de mii intr-un an. :)

Multi cred ca la Forex e ca la lotto: iei un bilet de 10 lei si ai sansa sa castigi 1 milion. Imi pare rau pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intradevar, valoarea unui pip nu difera de pretul de cotatie, dar daca tranzactionez fara loturi, valoarea unui pip depinde de cat am eu in cont fiindca suma din contul meu conditioneaza marimea pozitiei deschise.

 

Pai asta e; pentru volum de 0.01 (1000 de unitati) trebuie sa ai minim 10 euro la leverage de 100 .

 

Da, dar poate eu vreau sa tranzactionez un volum de 0.045678998546.

Mda, sunt tentat sa renunt la Oanda dupa ce am descoperit ca spread-ul ajunge in unele zile si la 20 de pips pt. eur/usd. Nasol.

O fi cum zici tu, dar eu nu vreau sa fac 100000 euro cu un cont de 10 euro. Daca ajung la 100 euro de la 10 euro sunt multumit.

 

@Johnbull

Minim 10000 usd??!! Orice trader profesionist si nu numai este de parere ca este mult prea mult pt. un incepator. Oricum la inceput se pierd bani aproape sigur asa ca nu vad cine ar fi dispus sa piarda 10000 usd doar ca sa capete experienta.

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.