Sari la conținut

Calculul marjei necesare


Postări Recomandate

Totusi, daca vrei sa experimentezi trading-ul real fara sa risti mult si vrei si broker cu spread convenabil, platforma super-buna si asistenta in limba romana iti recomand sa ma contactezi pe privat :) .

Cu 300-500 de parai merita sa incerci, vad ca esti interesat sa inveti si prinzi repede; o sa fi un trader bun daca te comporti cu contul tau cum se comporta un doctor cu pacietul sau - adica sa il tii in viata cat mai mult timp ca sa scoti profit de la el :) . Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sub 10.000 de usd e pierdere de timp si de toti banii.Toate conturile de sub 10.000 se duc in cap, fara nici o exceptie!

Un cont de 20.000 usd e potrivit, pt ca daca faci 5% pe luna, inseamna 1000 profit, din care traiesti decent.

Dupa care incepe munca, in care sortii de izbanda sunt de...minus 95%.

Restul e poveste. Fara statement, fara dovezi, doar vorbe. Apoi, o disparitie discreta de pe forum.

Spor la pipsi!

 

Sunt de acord cu tine , pe un alt thred era discutia de ce suma e nevoie sa ai in cont ca sa traiesti numai din forex si eu am avansat suma de 50k la care am primit o replica ca e deajuns 5k (suma cu care nu sunt de acord) , ce sa mai zic de sume mai mici chiar si de 3k, se duc acolo unde trebuie!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cont de 5K e ok; 10%/luna e suficient si se poate face foarte usor procentul asta Posted Image .

 

Depinde acum ce stil de viata iti doresti sa ai si cat vrei sa cheltui in fiecare luna.

Editat de danpav86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Luce Nera. nu vorbeam de incepatori! Vorbeam de cei care vor sa faca trading la modul serios, full time, sa traiasca din asta.Cei care s-au cernut dupa 2-3 ani de esecuri si multi nervi. Nu poti trai dintr-un cont de 1000 usd!

Incepatorii sunt victime sigure. in piata sunt trei, de fapt: bulls, bears and the lambs. Incepatorii sunt the lambs. ii haleste piata inainte de a sti ce se intampla cu ei. apoi scriu in stanga si-n dreapta ca brokerul lor e hot, ca a avut ala nevoie de suta lui nenorocita.

sper sa nu te superi pe mine, dar raman la parerea mea: decat sa incepi cu 100 usd, mai bine faci demo 6 luni cu 10.000 virtuali. pierzind(sigur) suta aia de rahat iti faci cel mult o parere gresita despre trading, dar de invatat nu inveti nimic.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, daca vrei sa experimentezi trading-ul real fara sa risti mult si vrei si broker cu spread convenabil, platforma super-buna si asistenta in limba romana iti recomand sa ma contactezi pe privat Posted Image .

Cu 300-500 de parai merita sa incerci, vad ca esti interesat sa inveti si prinzi repede; o sa fi un trader bun daca te comporti cu contul tau cum se comporta un doctor cu pacietul sau - adica sa il tii in viata cat mai mult timp ca sa scoti profit de la el Posted Image . Succes !

 

E mult 300-500 de parai ca risc. Parerea mea. Sunt dispus sa risc maxim 50 usd si numai daca fac 100-200 usd in cateva luni (deci am confirmare ca pot) as putea investi mai mult. Oricum nu ma gandesc eu sa traiesc din trading acum. Poate peste un an sau doi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cont de 5K e ok; 10%/luna e suficient si se poate face foarte usor procentul asta Posted Image .

 

Depinde acum ce stil de viata iti doresti sa ai si cat vrei sa cheltui in fiecare luna.

 

i-mi e tema ca am depasit subiectul si nu o sa ne mai vedem (o sa fim stersi),

offtopic eu sunt invatat cu sume peste 100k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Johnbull

A face trading la modul serios nu inseamna neaparat sa investesti 10000 usd. Daca esti bun poti sa incepi si cu 100 usd si in 2-3 ani ajungi sigur la o suma frumusica si de abia de atunci poti sa te gandesti sa traiesti din trading. Dar pana atunci nu inseamna ca nu faci trading la modul serios. Sa stii ca daca tu ai 10000 usd si faci 5% pe luna adica 500 usd iar eu am 100 usd si fac tot 5% pe luna adica 5 usd amandoi facem trading la modul serios. Posted Image

Dupa parerea mea, acest mod serios inseamna cat de bine tranzactionezi, nu cat castigi din tranzactii.

Editat de LuceNera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ danpav86

10%/luna e foarte usor, zici tu. Asa o fi. Mai greu e s-o faci luna de luna. aici e buba. Revin la fixul meu: no statement, just words...

 

Nu mai postez statement-uri demult; din fericire am trecut de faza asta Posted Image Insa sunt increzator in "fortele mele" ca fac 10% in fiecare luna fara probleme Posted Image . Experientele din ultimele 10 luni mi-au dovedit asta Posted Image

 

Din sectiunea "Lauda-ma gura ca diseara-ti dau friptura" Posted Image

 

Ideea e ca se poate face treaba in Forex, daca ai experienta si respecti regulile .

Editat de danpav86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.