Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 6 votes

EUR/USD

• Please log in to reply
672 replies to this topic

#11 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002
  • Broker curent MIG, dbfx, dukascopy, varengold
  • Strategie/tehnica folosita astrologie bursiera :)

Posted 23 December 2007 - 04:56 PM

Asa vad eu lucrurile

Attached Thumbnails

• 4h.gif
  • d.gif

• 0
Aceste recomandări sunt doar viziunea mea asupra pieței si nu sunt un indemn spre anumite acțiuni. Va rog mult! Riscurile vi le asumați singuri

www.vProfite.com

#12 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006
  • Strategie/tehnica folosita Rugaciuni

Posted 28 December 2007 - 10:41 AM

E buna parerea ta dar poti sa explici cum ai prevazut miscarea?Am vazut ca la stochastic ai folosit alti parametrii.In a 2-a poza stochasticul nu a dat semne de intoarcere, dar tu ai ai prevazut ca pretul va merge in directia up, ceea ce sa si intamplat.NU cred ca ai folosit doar ce ai pe grafic.Daca da inseamna ca ai nimerit-o :) .
Insa la prima poza nu prea ai nimerit-o, dar ai prevazut impulsiva ,lucru ce conteaza cel mai mult.Am vazut ca prima sageata rosie ai pus-o pe nivelul 61.8, indicand o eventuala respingere.Si acum vine intrebarea:Are vre-un efect ratia 61.8 atunci cand pretul vine de jos in sus?Si cand zic asta ma refer la modul in care ai trasat fibonacci.
Din cate stiu eu acea ratie ar avea efect doar cand pretul coboara, cu a facut in desenul tau, numai ca pretul s-a oprit la 76.4.
  • 0

#13 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002

Posted 29 December 2007 - 01:53 AM

Buna Marko.......Sa o iau de la început analiza mea e bazata pe sistemul valurilor lui Elliott, de acea stohasticul nu are o importanta in cea ce inseamna luarea de decizie ci in a filtra semnalele p-u a intra in cel mai aproape de reverse.....ce tine de stohastic modificat ....l-am testa mai mult timp asa imi convine mai mult .......e propria interpretare
Ce tine cu "Nu prea am nimerit-o" doar nu e matematica e forex si eu cred ca se permite o eroare oarecare mai ales ca targetul meu e 1.6 si mai mult ........si eroare de 50 de pipsuri eu cred ca nu e semnificativa...Ce tine de 61.8(Fibo) e doar un punct de rezitenta care a fost si daca din nou sa fac o referinta la Elliott a fost valu 4 ....acolo ar trebui să facem un mic repaus .....dar nu e !neapărat! Important este sa nimeresti in impuls si sa-l tii cea ce practic s-a intamplat.
Eu sunt nou aici .... si dacă i-mi permite ti o să-mi expun părerile si p-u vietor Posted Image

In desenele de mai jos am indicat perspectiva p-u vietorul cel mai aprpiat

Attached Thumbnails

• 3Ro.JPG
  • 3RoALT.JPG

• 0
Aceste recomandări sunt doar viziunea mea asupra pieței si nu sunt un indemn spre anumite acțiuni. Va rog mult! Riscurile vi le asumați singuri

www.vProfite.com

#14 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 29 December 2007 - 10:10 AM

Binenteles ca nu poti interpreta exact mersul pretului!Si de asemenea poti posta in continuare, nu trebuie sa ceri permisiunea numanui.
Eram curios de analiza ta deoarece pe acelasi principiu tranzactionez si eu.Intru pe impulsive si ma straduiesc sa ma abtin sa tranzactionez corectivele, deoarece de cele mai multe ori ma duce la SL.
Am putea incepe pe acest thread o analiza mai serioasa, incercand sa gasim cele mai bune oportunitati de intrare.Ce zici?
  • 0

#15 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002

Posted 04 January 2008 - 12:40 AM

De la fosta mişcare am aşteptat ceva puţin o corecţie mai adânca ......nu am ajuns pala target 25 de pipsuri
Cum vad euro in amatoarele câteva zile: a timpul de ceva corecţie (vezi in imagine)
Succese in trading tuturor

Attached Thumbnails

• 04.1.08eur.JPG

• 0

www.vProfite.com

#16 vladv

vladv

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 285 posts

Posted 04 January 2008 - 11:28 AM

E deja la 1.4717.....23,6 fibo nu-i departe.
  • 0

#17 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002

Posted 04 January 2008 - 11:34 AM

E deja la 1.4717.....23,6 fibo nu-i departe.

Corecţia va fi minim 50%FIBO
eu as prefera nivelul de 61.8% FIBO
  • 0

www.vProfite.com

#18 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 04 January 2008 - 01:29 PM

De acord cu tine ca va pleca in jos, dar daca ne uitam pe Daily, vedem ca tocmai s-a terminat o corectiva,si incepe o impulsiva in jos.(se vede ratia fibo .707)
Iar daca pe daily a inceput o noua impulsiva, pe H4 ar trebui sa fie tot o impulsiva in jos.Putem merge pe TF-uri mai mari.de exemplu pe Weekly:se vede ca a inceput o noua unda in jos(fie corectiva, fie impulsiva...nu ne intereseaza).Ne intereseaza faptul ca pe Daily vor trebui sa fie impulsivele in jos, iar corectivele in sus.

Attached Thumbnails

• eu.gif

• 0

#19 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002

Posted 04 January 2008 - 03:15 PM

De acord cu tine ca va pleca in jos, dar daca ne uitam pe Daily, vedem ca tocmai s-a terminat o corectiva,si incepe o impulsiva in jos.(se vede ratia fibo .707)
Iar daca pe daily a inceput o noua impulsiva, pe H4 ar trebui sa fie tot o impulsiva in jos.Putem merge pe TF-uri mai mari.de exemplu pe Weekly:se vede ca a inceput o noua unda in jos(fie corectiva, fie impulsiva...nu ne intereseaza).Ne intereseaza faptul ca pe Daily vor trebui sa fie impulsivele in jos, iar corectivele in sus.

Hello Marko, Scuza dar categoric nu sunt deacord cu tine....a început un impuls in sus si respectiv in jos v-or fi corectii.
  • 0

www.vProfite.com

#20 MarcoTrader2007

MarcoTrader2007

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2006

Posted 04 January 2008 - 04:00 PM

Ai dreptate. Pretul a urcat.Am crezut ca pe daily s-a produs un retracement.Am luat in seama acea retie fibo, fara sa mai caut alte elemente pentru retr.Greseala mea.
  • 0

Recent blog entries on this topic

Photo

From: EUR/USD

By Barbones in Barbones' Blog, on 12 December 2012 - 11:58 AM

Euro la 1.40 in Iunie 2013.
ECB e in piata deci care este riscul sa pice Grecia sau alta tara din UE? cu siguranta mai mic decat ne asteptam
Japonia, big problem iar Jen ul slabeste cu scop.
Dolarul tare nu ajuta.

Unde risti in...

Read Full Entry →

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.