Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

@iordaki

 

am lipsit de aici ca am fost la capitala un picutz dar ma astepam azi sa fi gasit ceva analize din partea ta referitor la faptul ca a sarit asa mult cursul. adica ma asteptam la o previziune din partea ta inainte de a fi sarit asa. din cate am inteles in filmuletz(felicitarile si ale mele pt prezentare si vb lui tradelover-mai cu sange in vene data viitoare-) folosesti elliotwaves pt interpretare? daca da, eu din cate stiu(tradelover te rog sa verifici ca esti taticu nostru la asa ceva) in noiembrie, toti cei care foloseau EW prevazusera pt decembrie o scadere pana pe la 1,11 si totusi, uite ca nu s-a intamplat.

 

aceiasi intrebare referitor la EW o sa i-o pun si la un tip mihai lupu (cica se pricepe la EW si sambata am avut o discutie telefonica cu el vis-a-vis de proiectul nostru)

 

@tradelover astept si din partea ta o analiza(solida asa cum ne-ai obisnuit)

 

inca odata iordaki felicitari :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Nu sunt prea multe de spus, si eu eram pregatit tot de miscare in sus. De aia nici nu am comentat. Si precum stiti, una din regulile de baza dupa care tranzactionez este ca nu joc niciodata impotriva dobanzii, drept urmare eram pregatit, cu alte cuvinte, sa stau pe gard. Caderea m-a luat si pe mine pe nepregatite, dar nu si pe Stitch, care a deschis un sell aseara exact dupa ce s-a terminat prima cadere mare pe M30 (stochasticul are si el lagul lui, si a trebuit sa astepte confirmare, ce bine era sa o fi prins din top). Sper sa mai continue sa cada, macar 100 de puncte, ca altfel voi incasa un stop (care stop e momentan la 1.479, adica 130 de puncte deasupra intrarii la 1.466). Deocamdata se invarte in jurul lui zero, tot se batzaie cativa pipsi la plus, cativa la minus, de aseara. Am setat stopul cu Paper Trader (am o versiune noua de paper trader care muta automat stopurile dupa regulile care le dai tu, o sa upgradez versiunea veche de pe blog imediat ce am timp sa scriu cate ceva despre ea), sa coboare repejor spre curs, asa ca daca nu mai cade cursul, si continua balanganeala, o sa inchida curand aproape de zero, sper macar sa nu incasez o pierdere prea mare. As putea sa il inchid direct, dar daca il inchid, sigur va cadea iar 200 de pipsi dupa aia, si imi dau palme ca de ce l-am inchis :)... (acuma se aud ursii de pe aici "inchide-l! inchide-l! ca noi vrem ca sa cadaaa!" hihihi).

 

Acum legat de baht, am luat dimineata bkk post si am rasfoit avid pagina economica, ma asteptam sa vad revolutia, dar astia se misca greu... desi pe eur/usd cursul a picat de nebun, cursul dolar/baht s-a modificat de la 33.146 la 33.138, iar cursul euro/baht de la 48.966 la 48.957, unul dintre cele mai mici salturi pe care le-am vazut de cateva saptamani bune incoace. Bahtul e "obisnuit" sa sara cate 20-30 de satangi (asta e "centul", un baht e 100 de satangi) zilnic, indiferent cum se misca euro sau dolarul. Iar acum nu a sarit decat un satang, chiar mai putin. Astia parca traiesc pe alta lume!!!.. Nu am calculat FPI, dar in mod cert e mult departe de valoarea teoretica de 1.0!!! Acuma e rost de arbitraj daca aveti broker care accepta bahti! (atentie, cursul e thai-intern, cursul extern e undeva sub 30, pentru ca tailandezii nu te lasa sa scoti bahti din tzara, daca vrei sa scoti bani din thai trebuie sa ii schimbi local in alta valuta si apoi sa ii scoti, de aia este o discrepanta de aproximativ 10-15% intre cursul intern si cel extern, in afara tailandei bahtii sunt mult mai "rari", si asta puteti verifica usor accesand yahoo convertor pt cursul extern si orice banca tailandeza, ca de ex. siam commercial, pt cursul intern). Daca as putea sa imi schimb toti banii din banca in bahti, sa ii retrag, apoi sa dau o fuga cu ei in buzunar pana in frankfurt sau amsterdam (unde se pot schimba direct in aeroport in dolari sau euro la loc), mi-as scoate si drumul si as ramane si cu cateva mii de parai in buzunar in plus... Mai ramane sa ii fentez pe astia de la vama...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

btw, tradelover, de ce nu tranzactionezi impotriva dobanzii ?

Am mai explicat de mai multe ori. Este pe undeva pe forum un post exact pe tema asta, cu explicatii detaliate si exemple, in plus am mai zis si la treadul cu "carry trading", la ala cu "atc2007", chiar si in comentariile de la traducerea lui Elder ("loserii anonimi").

 

Primele doua reguli din planul meu de tranzactionare arata asa:

 

1. Pauza de 4 bare (cel putin).

2. Never against the swap.

 

De mentionat ca ori de cate ori adaug o regula noua la planul de trading, o pun la sfarsit. Trebuie sa adaug reguli, pentru ca orice trader evolueaza. Daca regulile se dovedesc utile in timp, ele urca in lista. Normal, regulile care au fost sus, coboara in acest fel in jos. Am vorbit odata mai demult intr-un post, despre un plan de trading te tip "algoritm Markov" (vezi "un sistem de la a la z impreuna" al Fetei Morgana, ori cauta pe forum "markov"). Din cand in cand (odata la cateva luni) renunt la regula din coada listei. Si asa evolueaza trading planul. Prima regula ocupa cap de lista de mai bine de trei ani, si deriva din teste si calcule matematice facute la vremea respectiva. Am vorbit despre ea odata mai demult, la un tread despre strategie al Fetei Morgana (ori Lazypawn, nu mai tin minte). De cand a urcat pe primu loc, nu a mai fost niciodata depasita ca importanta de alta regula.

 

Chestia cu dobanda e de prin toamna lui 2006 si a urcat in top incetisor pe masura de am migrat de la trading pe termen scurt la swing si trading pe termen mediu/lung. Am explicat undeva in detaliu de ce o asemenea regula face viata mult mai usoara (tranzactionare unidirectionala, cauti oportunitati doar intr-o singura directie, asta te degreveaza de mai mult de jumatate din job, si practic iti ramane timp sa poti urmari mai multe perechi in acelasi timp; acum doi ani tranzactionam numai euro, la ora acuala tranzactionez toate perechile valutare).

 

Destul ca platesc spread, ma lupt cu brokerul, ma lupt cu mine insumi, etc. De ce sa ma lupt si cu swapul? Imagineaza-ti ca intru intr-o tranzactie si cursul nu se misca impotriva mea, dar nici nu ma imbogateste cu pipsi. Dupa un timp trebuie sa ies cu pierdere doar ca am platit dobanda. Vezi de asemenea blogul lui The Eco, unde la un momentdat trebuie sa inchida un arbitraj care era binisor pe plus, doar pt faptul ca avea de plata o mie de parai dobanda, si tot crestea...

 

De fapt tranzactionez si impotriva dobanzii, dar numai pe demo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor, se pare ca lira in sfarsit a iesit din flat H1 si H4, numai ca valutele aliate nu o sustin, australianu, neozelandezu si euro cam stau pe loc.Cred ca daca nu il vor urma intram iarasi in flat. Am gasit analiza pe lira si euro pe forexcapital.ro

Dupa părerea mea GBP inca va mai face un nou LOW sub 9480

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am setat stopul cu Paper Trader (am o versiune noua de paper trader care muta automat stopurile dupa regulile care le dai tu, o sa upgradez versiunea veche de pe blog imediat ce am timp sa scriu cate ceva despre ea)

asteptam cu interes, poate faci :) o versiune cu explicatiile interne in RO, asa pentru astia ca mine la care trece o ora pana intelege ce scrie intr-o pagina de ENG,

la ordinele market am inteles miscarea, la cele pending inca nu gasesc spilul, la primul tic fug butoanele inapoi in patratel fara sa se intample nimic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.