Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...

post-1807-127223120576_thumb.gifpost-1807-12722312199_thumb.gif

Daily:

Avem un triplu bottom al pretului in decurs de o luna si un engulfing pattern (sau PB in ultimele 2 zile).Semnale importante pt o noua corectie UP.

1H:

Pretul se afla intr-o zona pozitiva fata de VWAP (tehnica lui Scrat) sar la sfarsitul sesiunii avem un pin bar la 2 ore.Astept o retragere a pretului catre 1.3350 (este posibila si 1.3320 -zona intens circulate si apoi o plecare in sus.

Asadar Buy limit 1.3350, sl 1.3300, zm 1.3412, tp1 1.3490, tp2 1.3590, tp3 1.3660.

Well ,ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie la patern;

acolo nu ai tpl botom, a fost un dbl botom, invalidat de ultima minima.

la m30 ai un HS, insa tf este mic deci si paternu nu este f puternic.

vedem mai departe.

si nu uitam faptul ca trendul major este inca de sell.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/USD,

 

30 min:

 

Cluster important al pretului indicat de cele trei imagini de mai jos:

 

post-2510-127243380463_thumb.png post-2510-127243381967_thumb.png post-2510-127243378438_thumb.png

 

Rezumand, pe scurt, ceea ce ne arata cele trei imagini putem trage urmatoarele concluzii:

 

1. Ne aflam pe o miscare corectiva ce intampina rezistenta de pret (imaginea 1) pe volume de ticks(imaginea 2) si clustere Fibonacci (imaginea 3)

2. Este posibil ca pretul sa reactioneze dat fiind si volumele in scadere (imaginea 2) pe media ultimelor candelesticks cat si prezenta divergentei bearish de tip hidden (imaginea 3).

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Seneca

 

Acela nu este un double bottom, este o pura corectie. Este mult prea strans pentru a fi un double bottom. Si, daca te uiti la candelestick-urile bearish sunt prea puternice si nu indica o scadere a ritmului trendului down. Mai e si stochasticul care este deja overbought si ne trage un semnal de alarma ca nu ne aflam pe bottom ci pe un LH.(vezi in cartea lui Bulkowsky, acolo explica el cum e treaba si ca forma, ca volume, etc)

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Seneca

 

Acela nu este un double bottom, este o pura corectie. Este mult prea strans pentru a fi un double bottom. Si, daca te uiti la candelestick-urile bearish sunt prea puternice si nu indica o scadere a ritmului trendului down. Mai e si stochasticul care este deja overbought si ne trage un semnal de alarma ca nu ne aflam pe bottom ci pe un LH.(vezi in cartea lui Bulkowsky, acolo explica el cum e treaba si ca forma, ca volume, etc)

 

 

aha..mersi de info..oricum am intrat pe buy si am facut 42 pipsi :sad:..dar uite o sa ma interesez de cartea pe care mi-ai recomandato

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Moderators

In continuarea discutiei incepute pe topicul cu clipuri al lui oltciter (e pacat sa stricam topicul ala cu oftopice orientate pe diferite perechi cand avem topic mare de euro, tocmai l-am cautat cu search-ul) adica ontinuare la postul acesta, vreau sa vin cu doua linkuri foarte interesante, unul de ieri si unul de acum cateva minute.

 

Cam asa se pune problema, si pro si contra.... poate sa faca banca pe dracu in patru, lumea e suparata, neamtu judeca la modu "ce treaba am eu cu tiganii aia", si cand banca cumpara, el vinde. Mici dar multi, ca sa nu mai zica cineva ca noi astia mici nu contam, hihi. Daca e bailout, atunci de ce dracu tot scade?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.