Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

Dupa reactia pietei de dupa NFP nu mai sunt atat de optimist pe sell daca se poate zice asa. Daca se mentine directia si la finalul zilei, Avem Risk On pe toate fronturile. De ce oare ar pica Euro? Oricum stiam ca suntem oficial in recesiune pe Europa, nimic nou.

Greu de prezis, poate dupa NFP ul din Ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NFP-ul nu a aratat nimic astazi. Si exista o discrepanta foarte mare intre NFP si ADP Employment si Unemployment Claims din saptamanile precedente.

Se pare ca totul se joaca pe Fiscal Cliff, Grecia si Spania.

Draghi este prea "sincer" sa anunte o posibila taiere a dobanzii cu o luna inainte nu credeti?

Sell the roumour buy the fact?

Nu prea cred... sa vedem saptamana viitoare ce ne asteapta.

 

Succes,

Tiberiu

Editat de Tiberiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi din punct de vedere economic este extrem de favorabil un euro scazut

mai ales in aceasta perioada (sarbatori - consumer spending), probabil un

nou ciclu menit sa creasca exporturile in zona euro in timp ce investitorii

de pe piata monetara isi vor muta captalurile in US, pana cand PIB-ul va creste

datorita unei productii mai mari si a unui consum crescut si iarasi euro se va

aprecia si US va scadea incurajand exporturile intrand astfel in urmatorul

ciclu economic...

 

Astfel functioneaza Economia in ultimii ani, Piata Monetara dicteaza mersul economiei

PIB-ul, deficitul si nu invers...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@Tiberiu

 

Imi place cand se incearca o discutie despre economie pe forum, dar nu imi place cand se face in termeni ambigui. Rezumi foarte multe concepte intr-un paragraf simplu si apoi tragi o concluzie destul de importanta pentru care eu nu prea vad sustinerea. Nu prea inteleg ce vrei sa transmiti prin postarea ta. Hai sa dezolvtam un pic, poate iese ceva constructiv.

 

Spui ca un euro scazut in perioada aceasta e bun. Bun pentru cine? Pentru EU? Ai tu impresia ca in cutiile alea frumos ornate de sub brad-ul americanului, chinezului, si al brazilianului se vor afla obiecte de provenienta europeana? E ceva ce nu gaseste americanul la Walmart sau pe amazon.com? Si daca te gandesti ca poate walmart vinde produse din europa doar nu crezi ca le cumpara acum zilele astea pentru a le vinde de craciun nu? Nu exista mobilitate perfecta de capital in realitate. Un euro care va scadea in urmatoarele doua saptamani nu se va transforma automat in exporturi europene mai mari de sarbatori.

 

Ma pierd apoi total in ce incerci sa spui mai departe. Spui ca vor creste exporturile in EU, apoi ca investitorii merg in US, pana cand un PIB creste (nu stim al cui), ca apoi euro creste iar si ca investitorii o iau de la capat si ca avem un nou ciclu economic. Huh?

 

Vine apoi concluzia care iarasi imi scapa. Ce intelegi tu prin piata monetara? Prin definitie piata monetara sau money market-ul e piata pe care se tranzactioneaza bond-uri cu termen mai mic de un an. In general termenele sunt de cateva saptamani. Cum exact influenteaza piata monetara PIB-ul?

 

Lichiditate e slava domnului pe piete ca au pompat bancherii centrali pana nu au mai putut. Am ajuns la un punct unde ne aflam intr-un liquidity trap. Dobanzile sunt aproape de 0 si masele uriase de bani bagate in piata nu prea mai au niciun efect asupra outputului (PIB-ului) As zice deci ca din contra piata monetara nu are niciun efect asupra outputului in momentul acesta. Cum vezi tu piata monetara ca avand o influenta asupra pib-ului si de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tiberiu

 

Astfel functioneaza Economia in ultimii ani, Piata Monetara dicteaza mersul economiei

PIB-ul, deficitul si nu invers...

Read more: http://forum.vamist.ro/topic/1156-eurusd/page__st__620#ixzz2EP0TaeFB

 

Niciodata. Este exact invers !

N-ai urmarit deloc saptamana asta ?

Pana nu s-a confirma scaderea economica in UE, euro spargea rezistenta de 1.31.

Dupa confirmare, matura suportul de 1.29.

 

PIB-ul, Deficitul, Somajul si alti indicatori influenteaza Piata monetara si nu invers. (paritatea are la baza anumite fundamente : bune sau rele si nu fundamentele rezulta miraculos din paritate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radule, ai dovezi pentru ce spui sau luam de exemplu doar saptamana asta?

Eu pot sa zic cu dovezi ca Euro nu a cazut la "confirmarea" recesiunii. Ba din contra, recesiunea a fost declarata oficial mult mai devreme. Tipa ziarele si in Ro de cateva zile si Euro tot urca.

 

Euro a picat tehnic, inainte de orice anunt important, pentru ca piata Forex e facuta de banci cu stinta trade ului cat de cat. Un anunt poate fi prevazut ca si directie, asa cum este cazul de azi cu Euro, unde 90% erau sanse ca ECB sa declare ceea ce este deja in ziare, sau nu. In cazul asta, Euro a avut volum mic pe crestere si a avut directie clara. Unde? la loc tehnic bun de sell. Si in acelasi timp la loc bun de marcat profit.

 

Nu dezvolt mai mult ca e tarziu dar, e bine sa nu fim atat de categorici fara argumente palpabile. Imi e lene acum sa fac un chart sa demonstrez spusele mele dar daca am timp, poate o sa fac unul. Ce este usor de vazut si cu ochiul liber pe un chart gol este ca Euro s a oprit din miscare Miercuri si nu Joi cand a fost Conferinta ECB.

 

Apropo de cine influenteaza pe cine. Sincer, nu stiu si chiar nu ma intereseaza chiar daca sunt fundamentalist. Stiu doar ca in secunda cand se anunta ceva important pretul reactioneaza si mai stiu ca nici cei care fac piata asta, nu sunt siguri de ceea ce cred. Se pierde si la case mari, ce sa mai zic de noi.

 

Tiberiu a avut o opinie. Daca vrem sa-l contrazicem eu zic ca avem nevoie de argumente. Eu nu sunt de aceeasi parere cu el dar pentru ca nu am argumente sa l contrazic, am tacut.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Criodi,

 

Sunt perfect de acord cu tine din punct de vedere teoretic (asa am fost educat/invatat/instruit).

 

Definitii si teorie stie orice economist sa faca (personal sunt economist de formare profesionala

dar combat orice economist care imi livreaza teorie si nu practica - in continua schimbare).

Si stii ce raspuns primesc de obicei? Nu inteleg intrebarea. :)

 

Din punct de vedere practic "Cine are urechi sa auda si cine are ochi sa vada".

Piata monetara in acceptiunea Bond-urilor este partea de Fixed Income insa din punctul meu

de vedere in momentul cand piata de actiuni si piata futures se prabusesc ,

economia nu va mai avea nici o sansa.

Mai trebuie sa dau vreun exemplu in afara de 2008 si 1929-1932.

 

In momentul in care tu ma combati ca economia in stransa corelatie cu pietele financiare

(pt a nu ne mai crampona de niste termeni) se "misca" in cicluri, care sunt de fapt un compromis

in aceasta economie bazata pe datorie si nu pe consum cum zic "analistii", nu pot decat sa

argumentez prin faptul ca aceasta este parerea mea personala (nu citita din carti sau asumata

de la vreun analist de renume cu prestigiu).

 

Trebuie sa vedem padurea si nu sa ne cramponam de copaci. Eu nu privesc exporturile numai

la nivel retail, am dat doar ex efectului de consumer spending ca studiu de caz.

 

Eu am expus o parere, argumenteaza tu mai departe contradictia.

 

@ Radu

 

Priveste Calendarul economic din ultimele doua saptamani si explica-mi de ce a crescut Euro

avand in vedere datele negative chiar si din Germania, nu mai iau aici in considerare

downgrade-ul Frantei, ESM si EFSF, insa discutii si zvonuri (sperante) cu privire la Grecia si Spania, si US

Fiscal Cliff au pus amprenta pe Pietele Financiare.

 

Aprecierea JPY-ului datorita statementu-rilor lui Shinzo Abe pur electorale

privind unlimited easing, BOJ Law change si un target pe inflatie de 3% (apoi 2%, apoi 1%)

nu afecteaza exporturile Japoniei si implicit productia prin indicele GDP?

 

Euro a scazut Joi si Vineri datorita lui Draghi, nu are absolut nici o legatura cu recesiunea sau datele negative. (punct) :)

 

Vreau ceva constructiv de la voi fratilor, si cu argumentatii realiste nu teorie practicata de cei 99% care pierd.

Think outside of the box.

 

& Keep it short and simple... Asta e filosofia mea :)

 

Success,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ca economist de formare profesionala m-as fi asteptat sa fii mai strict in utilizarea termenilor tai. Piata monetara, nu e tot una nici cu piata valutara, nici cu piata de capital. Singurul fapt cu care nu am fost de acord a fost utilizarea foarte liberala a acelor termeni, ca si cum ar fi acelasi lucru. Ce sa mai zic de prea multele aforisme care le introduci in discutie care nu fac decat sa incetoseze si mai tare argumentul economic. Problema mea nu a fost sa te contrazic ci mai degraba sa te fac sa fii mai explicit.

 

Nu am cum sa iti combat ideea ca piata de capital in stransa legatura cu economia se misca in anumite cicluri economice. Asta e adevarul si sunt de acord cu tine.

 

Ceea ce e discutabil in ceea ce spui tu e ca piata MONETARA (nu busa, nu futures, nu valutele) afecteaza PIB-ul la ora actuala. Aici e marea dezbatere care nu se da numai pe forumul vamist ci pe intreg mapamond-ul. Poate ca in ultimii ani interventiile pe piata monetara ale bancilor centrale au afectat intr-o oarecare masura outputul economic. Ca sa folosesc termeni ce se predau in anul I de economie, linia LM (piata monetara) a fost mutata la dreapta de FED, BOE, s.a, si asta se pare ca a marit intradevar outputul.

 

Ce pare insa a se intampla in ultima perioada este o reducere a efectului pe care infuziile de capital il au. Dupa cum spuneam, ne aflam intr-un liquidity trap. Dobanzile sunt aproape de zero iar masele uriase de bani aruncate de bancile centrale in piata nu mai au puterea de a influenta outputul. De acum incolo ramane de vazut daca banii aruncati pana acum in piata si-au gasit drumul catre economia reala sau au mers toti in a umfla asset price-urile.

 

Daca liqudity trap-ul persista si economia nu se ridica din pamant la vitezele asteptate atunci inseamna ca toate aceste masuri de austeritate luate pana acum trebuie sa inceteze. Intr-un liqudity trap poti sa iti maresti outputul numai prin fiscal expansion. Orice austeritate, prin definitie e fiscal contraction (opusul la expansion).

 

In orice caz, dezbaterea economica se poate intinde si astea sunt doar cateva din punctele de vedere ce pot fi adpotate. Nu inseamna ca am neaaparat dreptate. E important insa sa fim cat mai expliciti cand ne apucam de dezbatut termeni economici ca altfel ne batem gura de pomana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiu de caz Europa:

 

Piata Monetara afecteaza economia prin ECB OMT Program. Bond Buying program si implicit

toate zvonurile si statementurile si deciziile ce au legatura cu acest subiect afecteaza piata valutara

si mai departe diferentele de curs valutar din balanta financiara a exporturilor.

 

Economiile nationale trebuie stimulate, cresterea economica. Insa in acest moment se pune accent

pe Austeritatea Fiscala menita sa aduca bani la bugetele nationale si intracomunitare pentru plata

datorie publice (FMI) si a dobanzii pe care o implica. Oricum dobanda presupune cresterea masei

monetare (fiat-money), fara acoperire in productie, servicii sau industrie.

 

Eu as urmari mai degraba Serives PMI, Construction PMI si Manufacturing PMI din Europa care arata

Industry Contraction (<50).

 

Datoria publica in tarile europene, inclusiv Germania (peste 80% din PIB daca nu ma insel), evidentiaza

faptul ca economiile nationale nu au nici o sansa sa-si plateasca datoriile fara o finantare directa,

prin cadrul ECB si a Comisiei Europene, care oricum genereaza alte masuri de austeritate

fiscala impotriva oamenilor de rand ca mine si ca tine (oricine ai fi tu cel care citesti), noi cei care

simtim PIB-ul pe pielea noastra.

 

PS: Cred ca limbajul pe care l-am folosit e deja prea academic pentru cei fara o pregatire in domeniu

economic si sincer nu vad necesitatea unor termeni complecsi.

Si nu as vrea sa dezbatem termeni economici, eu am vrut sa exprim doar o stare de fapt.

 

Multa sanatate,

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.