Sari la conținut

Postări Recomandate

Am atasat un mic indicator MT4 care gaseste divergentele pe un oscilator si anume pe OSMA, si da semnal de buy sau sell. Si aceasta chestie o face pe toate TF-urile si pe intreagul istoric. Nu stiu cum ar arata o statistica luand semnale si intrand efectiv in piata doar pe baza a ce spune acest indicator. Este atasat si in format ZIP si in format RAR acelasi indicator-pentru cei cu preferinte atunci cand dezarhiveaza fisierul.

 

Acum vine partea grea pentru ca am o rugaminte pentru Tradelover:

O idee similara am avut si eu in legatura cu gasirea divergentelor, dar nu pe indicatorul OSMA ci pe RSI. Nefiind programator nu prea ma pricep daca s-ar putea sau nu programa "pseudocodul" asta pentru RSI.

Am ramas surprins cand am gasit ideea asta a mea transpusa similar pe un alt indicator cum este OSMA- un fel de MACD, si acum vreau sa te intreb daca s-ar putea face acelasi lucru pentru RSI. Desi RSI nu are histograme de unde sa "culegi" high-urile si low-urile ( era numai o supozitie a mea ca indicatorul asta ia hihg-urile si low-urile date de histogramele lui OSMA si apoi face o transpunere pe candelele din grafic; apoi pune acolo un IF(IF()) si cam asa ar obtine el divergentele) ma intrebam daca ar fi posibil de realizat acelasi lucru pe care l-a realizat cel care a programat indicatorul acesta (hazem este nick-ul autorului).

Cei care urmaresc divergentele pe RSI in mod manual, vor deveni foarte atenti de acum la ceea ce ne vei raspunde , caci un RSI care sa indice divergente si semnale in mod automat ar fi o mare realizare a stiintei ( asta pentru ca tot vorbeam pe un alt thread despre stiinta :D.

Editat de maslow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

Sorry Maslow, mi-a scapat postul asta la momentul repectiv. Eu dau de obicei pe "view new posts", sau "today posts" nu stau sa caut, si daca nu accesez forumul o bucata mai lunga de vreme, multe postari raman necitite. Inca nu am gasit o modalitate sa sortez postarile dupa data, descrescator. Ar fi fain sa avem un "digest mode" sau asa ceva care sa ne arate toate posturile la rand dupa data, incepand cu cele mai noi indiferent de subiectul lor sau grupul/treadul din care fac parte (aviz Stefan ;).

 

Bun, dezavantajul e ca nu le citesc pe toate, dar avantajul e ca nu le citesc pe cele neinteresante. Ca daca un post e neinteresant, nu mai da nimeni replici si ala se pierde. Norocul meu ca nu am pierdut timpul sa il citesc. Dar daca e interesant, apar replici zilnice care readuc treadul in front si cum îl prind la "today posts", cum îl citesc. Cazul de acum, postul lui Tavi a adus treadul in actualitate.

 

Am luat indicatorul. Prima observatie e ca ţepuieşte cu doua bare. Daca va luati dupa sagetile din trecut, vedeti ca deveniti repede milionari. Doar ca el detecteaza peak-ul si drop-ul cu doua bare mai tarziu, trebuie sa il lase intai sa se formeze, de aia. Sagetile ar trebui puse cu doua bare mai la dreapta, toate. In acest caz imaginea arata diferit, cele mai multe miscari pe divergenţa OsMA sunt deja epuizate in 2-3 bare. Eu nu as pune baza multa pe el, vorba lui Tavi.

 

Amu... io ţi-am facut moftu si l-am rescris pentru RSI. Am reparat şi bugurile şi l-am facut sa ia in considerare si nivelele de oversold si overbought, de asemenea am eliminat divergenţele care nu au un capat in OB sau OS, nu are nici un sens sa joci la divergente ale lui RSI care au ambele capete la (about) 50, acolo totul e foarte neclar unde se va duce cursul. Deci moftu' l-am facut, dar sincer, RSI nu e un oscilator care sa dea semnale puternice de divergenţă, cum ar fi de exemplu MACD (de aia a fost facut) sau Stoch-ul (asta mi s-ar parea cel mai potrivit, toata lumea vorbeste de divergenţa stochastica, statistica). RSI e mult mai potrivit de tranzactionat la breakout-uri ale liniilor de suport si de rezistenţă pe care le formeaza.

 

Happy piphunting!

FX5_Divergence_RSI_V2.1.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai ceva explicatii pentru indicatorul tau??(Am observat ca pe indicatorul

RSI_DIVERGENCE se traseaza o linie albastra la sfarsit si nu mi-e foarte clar ce reprezinta)(din cate am vazut indica directia in care o ia graficul sau formarea unei divergente)

Poate imi explici tu mai bine cum sta treaba.;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E simplu. Linia albastra care se traseaza in timp real (intre punctele albastre de sus) reprezinta o divergenta clasica si cel mai probabil urmeaza un sell. Incepind de unde? De la ultimul pct. trasat care se intersecteaza cu linia albastra.

 

Acelasi lucru in sens invers. Buy, atunci cand apare linia rosie, de la ultimul pct. rosu care se intersecteaza cu linia rosie.

Daca ai nevoie iti fac si un desen.

 

 

 

Nu ai ceva explicatii pentru indicatorul tau??(Am observat ca pe indicatorul

RSI_DIVERGENCE se traseaza o linie albastra la sfarsit si nu mi-e foarte clar ce reprezinta)(din cate am vazut indica directia in care o ia graficul sau formarea unei divergente)

Poate imi explici tu mai bine cum sta treaba.;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

un alt indicator ptr. mt4, aparut pe mql4.com care traseaza divergentele pe macd.

 

Versiunea 0 se repicteaza de la o candela la alta, ceea ce mi se pare corect deoarece divergentele nu pot fi folosite de sine statator si au efect doar dupa spargerea liniei de trend sau dupa reversal.

Versiunea 1 nu se repicteaza, dar picteaza divergenta gasita cu o candela mai tarziu.

macd_div.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

poate reusesti sa faci acelasi lucru pentru CCI in loc de RSI?

multumesc!

 

Amu... io ţi-am facut moftu si l-am rescris pentru RSI. Am reparat şi bugurile şi l-am facut sa ia in considerare si nivelele de oversold si overbought, de asemenea am eliminat divergenţele care nu au un capat in OB sau OS, nu are nici un sens sa joci la divergente ale lui RSI care au ambele capete la (about) 50, acolo totul e foarte neclar unde se va duce cursul. Deci moftu' l-am facut, dar sincer, RSI nu e un oscilator care sa dea semnale puternice de divergenţă, cum ar fi de exemplu MACD (de aia a fost facut) sau Stoch-ul (asta mi s-ar parea cel mai potrivit, toata lumea vorbeste de divergenţa stochastica, statistica). RSI e mult mai potrivit de tranzactionat la breakout-uri ale liniilor de suport si de rezistenţă pe care le formeaza.

 

Happy piphunting!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

poate reusesti sa faci acelasi lucru pentru CCI in loc de RSI?

multumesc!

nu mai tin minte ce am facut acolo. O sa ma uit cand am ceva timp, poate azi. In principiu nu ar fi greu de modificat, doar inlocuit iRSI cu iCCI si parametrii care trebuie, si de asemenea avut grija la nivele (rsi se opreste la 100, cci trece peste) in cazul in care se doresc numai un anumit tip de divergente (de exemplu cele cu un capat peste 100, eu la rsi le luam doar pe alea peste ob/os). Cred ca e o buna oportunitate sa va exersati stilul la mql, daca nu imi scapa nimic din vedere, atunci e o modificare simpla de facut. Chiar m-as bucura sa posteze si altii modificari ale indicatorilor, pe care sa le putem discuta. Si intrebati unde nu stiti. Asa invatati. Un sef de al meu din trecut zicea ca "There is no stupid question", nu exista intrebare stupida... hihi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.