Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@ganryu

Chestiile legate de psihologie intr-adevar se invata in timp. Ca sa treci mai usor peste teama/lacomie poti sa folosesti loturi mici o perioada. Scade brusc riscul sa zicem la 0.5%/cont

Pe masura ce sentimentele trec si tradingul facut devine mecanic poti sa maresti incet riscul la 1-2%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de sfat. asta am si facut am micsorat riscul.multe tranzactii mi-au reusit dupa aceasta strategie dar exact cum ai spus teama si lacomia mi-au dat de furca dar pot sa zic ca acum privesc din alt unghi si asta datorita acestui topic pe care l-ai dezvoltat:).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc. de cand am inceput sa folosesc strategia se simte. tranzactiile sunt mult mai bune exact cum ai spus sl si tp sunt mult mai clare respectand conditiile. totusi raman la ideea ca mai am de invatat:).psihologia in trading aici este durerea si cred ca pe multi ne afecteaza asta cel putin o perioda de timp.

NO PAIN, NO GAIN!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord. ma astept la g-u sa urce pina la 0.786, sau chiar mai mult; cel putin 2.0402, poate 2.0421 inainte de a cobori. nu inteleg cum sa joc la h1: mereu sparge ultimul minim, dupa care se intoarce si sparge noul maxim... e ca o miscare perversa, as zice.

despre g-j... nu stiu ce sa mai zic. dupa modul in care se incapatineaza sa urce, si dupa cum arata toti indicatorii, as zice ca o s-o ia in sus pina sparge ultimul maxim (ma gindesc ca poate ajunge pe la 0.786 weekly ca sa faca si divergenta bearish pe oscilatori), dupa care o sa se intoarca in jos bine de tot. ca doar big shark nu poate sa lase o asa miscare mare in jos fara sa inghita niste SL inainte.

 

zona ob + divergente bearish + fibo frumos la gbp/usd is gbp/jpy pe h1

"vanam" un moment optim ptr. intrare short

 

imaginile atasate au fost facut cu zup_44, ca idee sa vedeti cam cum arata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu vanatoarea la corective e cam asa:

Dupa ce pretul a ajuns pe nivelul 0.618 fata de ultima impulsiva, cumparam sau incercam sa vanam una din ratele de mai sus pana la 0.886

Mai sus de-atat e deja loterie. Daca trece de 1, cel mai probabil ca vanam un sl.

 

As fi curios cum aratau indicatorii ca sa sparga ultimul maxim. Sau macar interpretarea lor...

 

 

 

 

 

 

de acord. ma astept la g-u sa urce pina la 0.786, sau chiar mai mult; cel putin 2.0402, poate 2.0421 inainte de a cobori. nu inteleg cum sa joc la h1: mereu sparge ultimul minim, dupa care se intoarce si sparge noul maxim... e ca o miscare perversa, as zice.

despre g-j... nu stiu ce sa mai zic. dupa modul in care se incapatineaza sa urce, si dupa cum arata toti indicatorii, as zice ca o s-o ia in sus pina sparge ultimul maxim (ma gindesc ca poate ajunge pe la 0.786 weekly ca sa faca si divergenta bearish pe oscilatori), dupa care o sa se intoarca in jos bine de tot. ca doar big shark nu poate sa lase o asa miscare mare in jos fara sa inghita niste SL inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce s-au dus ambele in sus... n-am inteles miscarea, dar pentru asta exista mereu SL. problema e ca nu inteleg ce fac acum, ca eu tot short vad pe indicatori.

am sa discut intai g-j, h4 si daily: OB, h4 are un gimmee bar (si cred ca deja mi s-a deschis tranzactia short de sub gimmee); daily are o divergenta cit casa pe cci si chiar si pe rsi, asa ca am un pending short si de sub minimul de azi. SL deasupra maximului de azi. unde ne oprim? as zice ca primul target e la 0.236 sau 0.382 (237.48 sau 235.71). cred ca tranzactia facuta pe daily e ceva mai sigura, daca e luata.

g-u: nu inteleg ce vrea. swingul de pe h4 a depasit ultimul swing in sus, deci daca consider short pe g-u ar trebui sa ma opresc cu tp pe la 0.786 ceea ce nu imi da un r/r suficient ca sa intru in tranzactie. daca ma uit la daily as zice ca mai are de urcat undeva peste 2.05 (poate 1.128 sau 1.272). asa ca ma abtin deocamdata de la tranzactii pina inteleg ce se intimpla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o poza cu g-u/h4. nu mai intru short, pentru ca nu am r/r bun.

in ce priveste g-j, am inchis la 20 pips shortul luat pe h4 sub 239.40 pentru ca nu mi se pare o tranzactie sigura. astept sa vad ce se intimpla pe graficul daily.

post-1398-1192025860_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.