Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

o poza relevanta pentru divergente care nu au functionat (probabil ultima o sa functioneze... macar pe retracement). deci, foarte important de stiut cum (asta e cel mai usor de fapt) dar mai ales CIND se intra in cazul unei divergente; si neaparat SL!

 

http://img207.imageshack.us/img207/4668/gjdivfb4.th.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai zis si intr-un post anterior ca divergentele nu sunt main tool. Cand ele apar doar strangi sl si incepi sa faci analiza tehnica riguroasa si planuri cand sa iesi/intri din/in tranzactie. Deci intrarea si iesirea o faci in functie de alte criterii si nu de divergente. Ca pretul a trecut dincolo de o linie de trend, ca a aparut un patern de reversal, ca ai facut calcule pe vreo solutie Gann care ti-a dat pct., de reversal acolo, etc

Orice altceva, in cadrul analizei tehnice.

 

 

 

 

o poza relevanta pentru divergente care nu au functionat (probabil ultima o sa functioneze... macar pe retracement). deci, foarte important de stiut cum (asta e cel mai usor de fapt) dar mai ales CIND se intra in cazul unei divergente; si neaparat SL!

 

http://img207.imageshack.us/img207/4668/gjdivfb4.th.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

Vad ca nu esti lamurit in privinta metodei de joc. E o chestie simpla in principiu. Logica am mai scris-o si daca vrei o mai repet.

E o problema si de teorie, trebuie sa stii sa recunosti anumite paternuri si am in plan sa scriu despre paternurile de reversal existente; din pacate e o munca titanica de tradus si de scris despre fiecare patern in parte. Imi trebuie foarte mult timp, pe care din pacate nu-l am. Cand o sa-l gasesc o sa fac efort sa scriu despre ele. Totusi, e de datoria oricarui trader sa citeasca si sa se instruiasca in privinta analizei tehnice in general si a paternurilor de reversal in special. Carti sunt slava Domnului.

Apoi mi-ar fi mult mai usor sa fac trimiteri la carti.

As putea sa fac referire la ebooks-urile care le am, fiecare patern cam prin ce carti poti sa citesti despre el. Ti-am dat si linkurile catre ebooks-urile de pe calculatorul meu.

 

Dar poate o chestie si mai utila ptr. tine ar fi sa facem tranzactii real time. Facem tranzactii pe un cont de demo si iti explic de ce am facut tranzactiile respective. Apoi in functie de deciziile luate sa fac referire si la teorie.

Daca vrei asa, alege o pereche forex, o sa fac un cont de demo public si ii dam drumul la tranzactiile real time azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as fi foarte interesat... problema e diferenta de fus orar si lipsa de timp... dar pentru asta o sa incerc sa-mi fac timp.

cred ca ramine pe saptamina viitoare sau cind vrei sa incepi, doar trimite-mi detaliile. am incercat sa folosesc celalalt cont demo pe care l-ai pus aici, dar nu merge.

Editat de sian
am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat

probabil contul vechi a expirat; nu l-am mai folosit de mult.

Am facut acum un alt cont mt4 la northfinance.com

Postez aici parola read only:

Login: 648076

Password: Ab12c3

 

Parola master ma mai gandesc daca s-o postez sau nu. :D Asta sa nu-i vina cuiva idei sa se apuce sa modifice setari de baza, etc

Acum bursa sta, deci de luni reluam tranzactiile real time cu explicatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, am reusit sa intru. multumesc pt. info.

nu am nici o preferinta asupra vreunei perechi, desi urmaresc mai frecvent lira/yen si lira/dolar. uneori mai arunc un ochi si pe euro/dolar.

urmaresc in special h4 si h1 (deci trebuie sa ma uit si la d1 ca sa pot intra pe h4).

am vazut cele 2 pozitii long pe g-j.

eu am avut 2 short, una de la 231.40 si alta de la 229.90; acum sa explic care a fost logica mea si cum am deschis tranzactiile:

1. trendul pe h4 era in jos (si cind spun asta ma refer la 2 lucruri: pozitia ultimelor 2 bare din histograma macd + directia 55 EMA, pe graficul h4), iar

2. oscilatorii pe h1 erau insa OB, ceea ce sugera un retrac.

prima pozitie a fost pending short 231.40 cu sl initial la 231.70; a doua pozitie a fost pending short 229.90 cu sl initial la 230.65 (si tot acolo mutasem si primul sl...)

 

ce greseli am facut pina acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, pai atunci o sa facem tranzactii doar pe gbp/usd si gbp/jyp

In principiu n-ai facut nimic rau, pozitiile au fost corect luate. A fost trend short la h1/h4, fara dubii. Eu am vrut sa fac o trecere demonstrativa de la segmentele de retracement long la segmentele impulsive short, problema e ca azi n-am avut timp sa le urmaresc si le-am pierdut sirul. Sper, maine sa stau mai mult timp la calculator.

Din punctul meu de vedere acest trend in jos s-a incheiat la 228.8. Acolo a fost un cluster fibo frumos, divergente bulish , conditii ob + bulish harami. O sa fac in curand si printscreen-uri. Am lasat o pozitie long deschisa. O s-o inchid la finalul segmentului h4, pe banda bollinger de deasupra.

Editat de sian
am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara am intrat long pe g-u si g-j:

- g-u @ 1.9915, SL la 1.9975; mutat SL la -1

- g-j @ 229.00, SL la 228.16; mutat SL la +8

 

p.s. am fost oprit pe SL la +8, dupa care am intrat din nou la 229.54; pe g-u am reintrat la 1.9930.

un alt lucru foarte important: acuma c-am ajuns binisor pe verde, care e strategia de iesire? ar trebui sa coincida cu intrarea pe o serie de pozitii short, dar deocamdata nu vad nimic asa ca nu fac decit sa misc SL in sus la o distanta acceptabila. asta ar fi o alta problema, cum ajustez SL?

 

ok, pai atunci o sa facem tranzactii doar pe gbp/usd si gbp/jyp

In principiu n-ai facut nimic rau, pozitiile au fost corect luate. A fost trend short la h1/h4, fara dubii. Eu am vrut sa fac o trecere demonstrativa de la segmentele de retracement long la segmentele impulsive short, problema e ca azi n-am avut timp sa le urmaresc si le-am pierdut sirul. Sper, maine sa stau mai mult timp la calculator.

Din punctul meu de vedere acest trend in jos s-a incheiat la 228.8. Acolo a fost un cluster fibo frumos, divergente bulish , conditii ob + bulish harami. O sa fac in curand si printscreen-uri. Am lasat o pozitie long deschisa. O s-o inchid la finalul segmentului h4, pe banda bollinger de deasupra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am intrat long pe g-u si am lasat deschisa pozitia long g-j pana acum cateva minute.

Tre' sa plec la antrenament si nu vreau sa las pozitiile deschise la schimbarea de interest rate, diseara, pe sua. O sa reiau pozitiile dupa fed rate.

 

Cea mai buna iesire e la un fibo cluster in zona bollinger bands, banda superioara (dupa ce exista conditiile de ob + divergenta bearish). Atunci cand fibo cluster va aparea... Este cel mai bun profit pe care ai putea sa-l iei.

Nu e rau nici sa urmaresti profitul cu trailing stop, dar trebuie multa grija ca pe timpul retracementurilor sa nu bata sl.

 

O sa postez zilele urmatoare modul cum se muta sl, ca sa fie sigur si eficient. In principiu trebuie sa astepti ca pretul sa se corecteze si sa plece iar in trend; atunci trebuie mutat sl pe ultimul varf de corectiva (adica daca miscarea pretului e in sus, sl sa fie mutat un pic sub punctul unde s-a incheiat ultima corectie; daca miscarea e in jos, sl trebuie mutat 2-3 pipsi deasupra ultimului retracement).

 

 

 

 

 

 

 

aseara am intrat long pe g-u si g-j:

- g-u @ 1.9915, SL la 1.9975; mutat SL la -1

- g-j @ 229.00, SL la 228.16; mutat SL la +8

 

p.s. am fost oprit pe SL la +8, dupa care am intrat din nou la 229.54; pe g-u am reintrat la 1.9930.

un alt lucru foarte important: acuma c-am ajuns binisor pe verde, care e strategia de iesire? ar trebui sa coincida cu intrarea pe o serie de pozitii short, dar deocamdata nu vad nimic asa ca nu fac decit sa misc SL in sus la o distanta acceptabila. asta ar fi o alta problema, cum ajustez SL?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O alta iesire excelenta ar fi dupa o formula revolutionara gann, pe care astreda a descoperit-o. Dupa formula respectiva ar gasesti punctul de reversal la daily cu eroare de cativa pipsi. $-)

Sa-l mai felicit inca o data ptr. descoperire si sa-l invit sa posteze calculele pe acest thread.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.