Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

@astreda

Eu apreciez ce faci; stradania pe care o depui! Cine nu cauta nu gaseste...

Da-i inainte, eu o sa te ajut daca o sa pot cu ceva. Imi pare rau ca a trecut timpul si n-am gasit chestii mai simple si mai precise ca sa-mi imbunatatesc metoda de joc. Desi citesc si ma intruiesc tot timpul si caut si experimentez si acum tot felul de variante de lucru prin care sa eficientizez profitul. O sa ma retrag din forex cu bucuria ca am facut destul profit si cu mahnirea ca n-am reusit sa gasesc cu mai mare precizie punctele alea de reversal. Asta e viatza, poate tu o sa fii mai norocos... Iti doresc bafta si tine-ne si pe noi la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cicluri mici n-am prea avut bafta sa prind azi. Macar cicluri mari, h1 in interiorul unui ciclu h4. Asa cum am prezentat in poza atasata

 

P.S. Am uitat sa zic ca am trasat cu linii verticale maximele oscilatorilor in raport cu maxima pretului. Ca sa explic divergenta bearish la h1

post-1465-1190376573_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-un final pare ca gbp/usd a ajuns ob la h4, are si divergente bearish (trasate cu galben) semn ca trendul in sus a slabit. Asteptam un punct de intrare optim si luam o pozitie short la h4 si nu inchidem pozitia pana pe banda inferioara a BB.

post-1465-1190384636_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asa ar parea, ca urmeaza o cadere pe ambele perechi... si am intrat short pentru ca h1 deja a dat semnalul pentru ambele: divergente bearish plus bara cu maximul a fost depasita in jos.

2.0190 pentru g-u si 233.12 pentru g-j. SL deasupra ultimului maxim.

sa vedem ce iese.

 

intr-un final pare ca gbp/usd a ajuns ob la h4, are si divergente bearish (trasate cu galben) semn ca trendul in sus a slabit. Asteptam un punct de intrare optim si luam o pozitie short la h4 si nu inchidem pozitia pana pe banda inferioara a BB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut si intrarea short la gbp/usd, si reintrare short gbp/jpy, intr-o pozitie in care o gramada de paternuri indica short, mai ales ca existau deja conditii de ob + divergente bearish

despre paternurile de reversal trebuie sa-mi fac timp sa va prezint pe indelete care sunt, cum le gasim, cum le interpretam, cum se seteaza sl si tp. Ne intereseaza cat mai multe paternuri sa coincida si sa indice aceeasi directie si toate conditiile de intrare sa concorde.

Aici a fost cazul la un gartley bearish AB=CD, un patern elliot descris de glen neely, paternul de reversal al lui john crane, stea de seara pe candlestick-uri,etc

Sper sa am timp in weekend sa va povestesc mai pe indelete ce-s cu ele.

post-1465-1190393363_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gand la gand cu bucurie. :D Astea vor fi pozitii mai largi, vedem saptamana ce-o iesi.

 

da, asa ar parea, ca urmeaza o cadere pe ambele perechi... si am intrat short pentru ca h1 deja a dat semnalul pentru ambele: divergente bearish plus bara cu maximul a fost depasita in jos.

2.0190 pentru g-u si 233.12 pentru g-j. SL deasupra ultimului maxim.

sa vedem ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o nelamurire: m-am uitat peste pozele cu ciclurile, am pus si eu indicatorul/indicatorii dml (sau dlg?) pe grafice dar nu reusesc sa pricep ce inseamna liniile si cum se traseaza. deci deocamdata nu inteleg nici cum iti dai seama de finele unui ciclu...

mi-ar prinde bine o explicatie sau macar o referinta la ceva de citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg nelamurirea si nici intrebarea de fond. Poti sa-mi arati o poza ceva ca sa discutam pe ea?

Ideea ar fi ca exista cicluri in interiorul ciclurilor si in functie de marimea undelor pe diverse cicluri poti sa-ti dai seama la momentul curent pe ce fel de unda esti.

Ceva de citit ar fi la mine pe calculator, la adresa care ti-am dat-o, toate cartile din directorul Elliot Waves. Sunt destul informatii de invatat, nu doar chestiuni generale.

 

totusi nu primesc emailuri de informare daca cineva posteaza pe thread. Am doar eu problema asta sau mai au si altii?

 

 

 

 

am o nelamurire: m-am uitat peste pozele cu ciclurile, am pus si eu indicatorul/indicatorii dml (sau dlg?) pe grafice dar nu reusesc sa pricep ce inseamna liniile si cum se traseaza. deci deocamdata nu inteleg nici cum iti dai seama de finele unui ciclu...

mi-ar prinde bine o explicatie sau macar o referinta la ceva de citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat un printscreen ca sa vezi cum faci sa trasezi liniile alea si sa faci punctele mai mari. La Indicator Properties > Edit > Custom Indicator > Colors > maresti width la culorile respective. Repeti operatiunea pentru fiecare indicator in parte de la x1 la x9. Liniile care apar sunt undele pe diverse tf-uri iar bulinele din capatul liniilor reprezinta final de unda/ciclu

 

 

 

am o nelamurire: m-am uitat peste pozele cu ciclurile, am pus si eu indicatorul/indicatorii dml (sau dlg?) pe grafice dar nu reusesc sa pricep ce inseamna liniile si cum se traseaza. deci deocamdata nu inteleg nici cum iti dai seama de finele unui ciclu...

mi-ar prinde bine o explicatie sau macar o referinta la ceva de citit.

post-1465-1190490527_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc!

cred ca de fapt asta vroiam sa stiu, nu intelegeam de unde aveai punctele alea mari pe grafic si credeam ca le-ai pus tu manual. restul liniilor din dml sunt prea complicate, pe moment imi ajunge zup cu fibo dinamic in coada si nivelele ob/os.

in alta ordine de idei, am mai aruncat si eu cite un ochi pe grafice si tocmai am deschis un monthly pe gbp-usd care arata in felul urmator: OB, la 1.414, cu divergenta bearish (si pe cci, si pe macd - si histograma, si in plus si liniile macd o schiteaza!); in plus, bara cu ultimul maxim deja a fost depasita in jos... chiar pe monthly! as crede ca urmeaza un short (confirmat, de la 2.0050 pe monthly si de la 2.0320 pe weekly...) de zile si saptamini mari pina CEL PUTIN pe la 1.88. vad bine sau ma insel?

 

Am atasat un printscreen ca sa vezi cum faci sa trasezi liniile alea si sa faci punctele mai mari. La Indicator Properties > Edit > Custom Indicator > Colors > maresti width la culorile respective. Repeti operatiunea pentru fiecare indicator in parte de la x1 la x9. Liniile care apar sunt undele pe diverse tf-uri iar bulinele din capatul liniilor reprezinta final de unda/ciclu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.