Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

Salutare tuturor persoanelor interesate de forex

 

Am tot tinut sa incep un nou topic pe acest forum insa nu am avut timpul necesar inceperii acestuia. Din start anunt ca nu vreau a creea ideea ca as contrazice metodele strategice folosite de oricare dintre persoanele prezente pe acest forum sau alte situri. Tranzactionez forex de aproape 4 ani, am inceput cu pierderi insa am avut intelepciunea de a incepe cu conturi mici si de a folosi cat de cat un money management adecvat.

Am testat live cel putin 20-30 de metode de tranzactionare , artifici de scalping zeci, sute de indicatori rezultatele finale fiind insa sadisfacatoare , experienta si munca au dus insa la creearea acestei metode r-sin45 metoda cu care am devenit profitabil .

Am sa prezint pe scurt ce contine aceasta modalitate r-sin45 , in cazul in care vor fi persoane interesate de acest topic voi explica pas cu pas cum trebuie folosita si inteleasa metoda.

Ideea de baza e simpla : Pentru a fi profitabil pe forex ai nevoi in primul rand de o strategie (vb de traderi tehnici) pe care sa o urmezi si respectii .Un alt lucru esential este money managemnetul si rata risk/reward. Un alt lucru este folosirea obligatorie a CORELARII intra paritati , iar odata ce incepi a tranzactiona foloseste-ti strategia doar pentru 1-2 paritati , fiecare paritate avand bioritmul ei diferit , nu poti fi profitabil cu o strategie pe toate paritatile.Invata doar 1-2-3 paritati urmarestele , testeazati metoda sau metodele si doar atunci cand esti stapan pe situatie intra pe piata.

DOAR O PARERE " Pentru a fi profitabil si a intra corect intr-o tranzactie , trebuie sa vezi in acel moment, ce vad 90 % dintre traderi si fonduri, banci etc.Intrand intr-o tranzactie doar ca 3-6 indicatori matematici si intersectii si stiu eu ce teorii independente iti spun asta ,nu te vor duce decat la pierzanie.E NEVOIE DE O PARERE UNANIMA A PIETei pentru a da un trend , o parere majoritara un semnal tehnic (si fundamental binenteles pt time frame mari) pe care toti sa-l ia in calcul si la care toti sa reactioneze instant.

 

Nu vreau sa va dezamagesc sau sa va plictisesc , daca exista interes o voi face cu placere. Ce contine pe scurt metoda r- sin45 si de ce tine ea cont:

 

-lini si nivele

 

- pivoti point

 

- corelari intre paritati

 

- tine cont de sesiunile de tranzactionare

 

- CATEVA formatiuni candelstick (cele reverse normal)

 

- 3 moving average

 

- formatiuni precum triunghiul, double top, etc, etc

 

-urmarim gbp/usd , usd/jpy si cateva stokuri gen dow jones pentru a tranzactiona pe lira/yen

 

- fibo binenteles , insa acordam atentie sporita nivelului de 50% in special

 

-pentru anlizele pe time frame mare avem nevoie si de rsi (de ciclu), unde elliot, mcd, acord o atentie sporita nivelelor fibo si formatiunilor candelstick , pentru time frame mare

 

- a si binenteles factorul cel mai important

pasiunea

 

- va salut , astept sa vad ca exista interes si ne vom apuca de facut treaba asa cum trebuie ea facuta ! cia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit despre o anumita metoda mecanica pentru G/j. Este intradevar adevarat ca se pot face bani din analiza candelstikurilor de pe daily .Unul dintre semnalele mele care mi-a adus destula sadisfactie continea un astfel de reper- lumanrea daily.

Haideti sa vorbim mai pe larg de acest semnal dupa care odata cu aparitia diferitor persoane cat si a interesului lor pentru aceasta metoda voi incepe a explica strategia . NU vreau sa par lipsit de respect insa daca exista interes voi posta , in cazul contrar nu are rost sa pierd vremea , si nici dnv. de asemenea.

BUn vorbeam despre semnalul daily.

Semnalul apare dupa ora 1 , atunci cand are loc inchiderea lumanarii pentru noi europenii. Cum trebuie interpretat el ce trebuie facut pentru a profita in urma acestuia ?

Time frame necesar : 15 minute

Paritatea aleasa :gbp/jpy

 

Trasam liniile de trend ale zilei ce urmeaza a se termina, liniile for fi trase prin ultimele 10 -15 lumanari . Trasam totodata rezistenta ultimelor 10-15 lumnari cat si minimul ultimelor 10-15 , respectiv zona de suport.

DE ce? Pentru ca ele ne arata puterea exacta a ultimei perioade de tranzactionare ele delimiteaza fara sa ne dam seama o zona extrem de importanta care creaza o arhitectura perfecta pentru urmatoarea lumanare daily ce urmeaza a fi formata. Ultimu rasuflu al pietii daca ma pot exprima asa , ultimele sisteme de referintaa , ultima imagine a pretului in capul traderului este normal ca ramane la sfarsitul inchiderii zonei daily , de aceea reactia si semnalul functioneaza de foarte multe ori daca exista rabdare si o interpretare buna a lui. Nu intrii decat daca ai o zona apropiata de rezistenta , in jurul careia sa-ti pui sl , iar tp sa indeplineasca macar conditia de 1:1.

Semnalul trebuie filtrat de multe ori si cu corelarile de pe celalate paritati respectiv gbp/usd si usd/jpy.

Vom vorbi mai multe daca exista interes.

o zi buna! post-1677-1191654868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana aici e bine si incepe sa-mi placa .Interes sa fi sigur ca exista , de reactii nu prea o sa ai parte , in afara de vreo 2-3 baieti(parca era si o fata ... a nu , era doar un miraj) mai "bazati" restul stau pe margine si invata fara a avea curajul sau cunostintele necesare pentru a putea intra intr-o dezbatere pe o anumita tema . Parerea mea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit despre o anumita metoda mecanica pentru G/j. Este intradevar adevarat ca se pot face bani din analiza candelstikurilor de pe daily .Unul dintre semnalele mele care mi-a adus destula sadisfactie continea un astfel de reper- lumanrea daily.

Haideti sa vorbim mai pe larg de acest semnal dupa care odata cu aparitia diferitor persoane cat si a interesului lor pentru aceasta metoda voi incepe a explica strategia . NU vreau sa par lipsit de respect insa daca exista interes voi posta , in cazul contrar nu are rost sa pierd vremea , si nici dnv. de asemenea.

BUn vorbeam despre semnalul daily.

Semnalul apare dupa ora 1 , atunci cand are loc inchiderea lumanarii pentru noi europenii. Cum trebuie interpretat el ce trebuie facut pentru a profita in urma acestuia ?

Time frame necesar : 15 minute

Paritatea aleasa :gbp/jpy

 

Trasam liniile de trend ale zilei ce urmeaza a se termina, liniile for fi trase prin ultimele 10 -15 lumanari . Trasam totodata rezistenta ultimelor 10-15 lumnari cat si minimul ultimelor 10-15 , respectiv zona de suport.

DE ce? Pentru ca ele ne arata puterea exacta a ultimei perioade de tranzactionare ele delimiteaza fara sa ne dam seama o zona extrem de importanta care creaza o arhitectura perfecta pentru urmatoarea lumanare daily ce urmeaza a fi formata. Ultimu rasuflu al pietii daca ma pot exprima asa , ultimele sisteme de referintaa , ultima imagine a pretului in capul traderului este normal ca ramane la sfarsitul inchiderii zonei daily , de aceea reactia si semnalul functioneaza de foarte multe ori daca exista rabdare si o interpretare buna a lui. Nu intrii decat daca ai o zona apropiata de rezistenta , in jurul careia sa-ti pui sl , iar tp sa indeplineasca macar conditia de 1:1.

Semnalul trebuie filtrat de multe ori si cu corelarile de pe celalate paritati respectiv gbp/usd si usd/jpy.

Vom vorbi mai multe daca exista interes.

o zi buna! post-1677-1191654868_thumb.jpg

Metoda pare si sper ca si este interesanta, atata doar ca nu inteleg cum ai stabilit ca trebuiesc luate in calcul doar ultimele 10-15 lumanari. Asta inseamna 150-225 minute adica aproximativ 2-3 ore. Doar ultimele 3 ore sa defineasca trendul pentru ziua urmatoare? Poti seta metatraderul sa-ti deseneze separatori-liniile acelea verticale punctate intre perioade. De exemplu pentru TF M15 ai separatori pentru Daily, adica numarul barilor pe M15 intre 2 separatori este de 96 (96 x 15 =1440=Daily), pentru TF H1 avem 24 bare adica tot o zi, pentru H 4 avem 120 ore adica 30 bare adica separatorul este la 5 zile, pe Daily separatorul este pentru o luna adica vreo 28 bare, pentru Weekly separatorii sunt la 1 an-adica fix 53 bare, iar pentru Tf MN avem separatori la 1 an adica exact 12 bare.

Din metatrader pentru a obtine separatorii se face Click dreapta pe grafic/Properties/Common/ si se bifeaza optiunea "Show period separators".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu sa introduc separatorii, daca observi ei sunt deja introdusi. Apropo de ce m-ai intrebat , de valaore pe care o au ultimele 10-15 lumanari pe 15 minute.

Dupa cum bine stim majoritatea lumanarilor daily(poate chiar 95% dintre ele ) contin codite. Este normal , pretul atinge niste maxime , atinge minime iar pretul de inchidere va fi undeva intr-o zona de echilibru , proportional cu poterea bulls si bears.Astfel dupa cum bine stiti toti , daca exista tendinta bulls pretul se va inchide aproape de maxim , si invers in cazul bears.

Ultimele 10-15 lumanari prezinta defapt sfarsitul luptei pe piata , ele stabilind astfel un trend , o zona de suport si una de rezistenta.

Aceste zone sunt reperul orelor ce urmeaza din ziua imediat urmatoare. Pretul spre exemplu se deschide la valoarea x , are o usoara urcare pana la x+10 un exemplu, insa nu atinge , ba mai mult nu sparge liniile de trend si de rezistenta formate de catre ultimele 10-15 lumanari din ziua anterioara, aratand clar o tendinta bears. CE face pretul prin aceasta mica miscare? Creeaza codita de pe daily ;). Odata creeata el aduna noi selleri sau buyeri care gasesc un punct bun de vanzare sau cumparare, pretul se intoarce sparge liniile de suport creeate de lumanarile despre care am tot vorbit , siastfel incepe creearea corpului lumanarii , care desigur va avea corp, si codita inferioara, pretul de inchidere urmand sa fie stabilit normal in functie de echilibrul creeat in ziua respectiva.

De aceea incorporam primul element al strategiei noastre pivotii.

O deschidere sub pivot este din start o tendinta bearish, invers in cazul contrar.

r1,s1,r2,s2 sunt zone de o fatala importanta , mai ales daca ele coincid cu nivele fibo sau zone tehnice de suport sau rezistenta. Le folosim pentru corelari si pentru zone de tp sau sl.

vom vorbi mai multe pe parcurs despre ele. Freau sa facem pasi marunti nu doar sa pun 4-10 conditii lumea sa vada si gata strategia. Stiti si voi ca o strategie intradevar buna tine cont de multe variabile inclusiv , sesiuni , ore , corelari , etc.

Incepem usor , si incercam impreuna daca exista interes sa aducem imbunatatiri daca este cazul , sa ne sfatuim si sa adaptati metoda daca o sa va placa metodologia propriului dnv. portofoliu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metoda nu stiu cat de interesant dn. maslow este asta ramane sa decideti dnv. impreuna cu cei ce au placerea sa citeasca topicul, insa stiu ca este profitabila ceea ce cred eu ca este deajuns.

AM uitat sa mentionez de un indicator pe care il folosesc in analiza si pe care il consider intradevar un indicator excelent. Voi dedica un mica explicatie aspra modului in care interpretez acest indicator .

Stochastic.

de ce stoch? Pentru ca nu alerg dupa indicatori excentrici , pentru ca majoritatea traderilor tin cont de el , pentru ca intradevar functioneaza , pentru ca ne arata cu totu si cu totu alte semnale decat cele pe care le explica orice sit despre indicatori, si pentru ca nu functioneaza doar in flat , dimpotriva e un excelent filtru pentru orice fel de tendinta .

Folosind stoch poti trage linii de nivel si rezistenta pe care normal ar trebuii sa le cauti mult si bine .

Stoch iti filtreaza intrarile astfel incat sa nu intrii intr-o zona de rezistenta puternica desi poate piata iti arata o tarie intr-o anumita directie.

Stoch iti arata totodata intensitatea trendului si puterea acestuia de a continua directia stabilita.

 

 

haideti sa explicam modul in care stoch ne-au putea ajuta , folosind graficul de 4h.

post-1677-1191665337_thumb.jpg

 

In prima parte a graficului avem stoch in zona inferioara (subevaluata).Ceea ce este important este faptul ca a doua oara cand stoch cade in zona inferioara , pretul face noi maxime iar minimile sunt mai mici , asta inseamna ca avem deaface cu un trend ascendent , intersectia dintre cele 2 minime find linia de trend(cea in galben).Stoch este printre primii indicatorii care ne ofera acest indiciu.

A 3 oara pretul atinge din nou zona de rezistenta , insa stoch se mentine sus fara a cadea in zona inferioara(subevaloata 20).Este extrem de important , pentru mine este unul dintre semnalele foarte importante , un prim indiciu de buy.Cand stoch nu cade in zona inferioara intr-o asemenea situatie in care aveam un trend bine delimitat, (acum avem deja 3 puncte ce ating linia de trend), inseamna o tendinta bullish extrem de puternica , pretul neavand timp nici macar sa urmeze o corectie mai mare , pana in zona inferiara a stoch , el se corecteaza pe o portiune mica , fiind de asteptat o reactie categoric bullish din partea pretului.

 

Observam ca acelasi lucru se intampla si a 4 oara, conditiile find similare , stoch oprindu-se in aceaiasi zona identica celei anterioare.

 

La un moment dat pretul sparge trendul si-l sparge in jos.Au fost probabil fundamente economice , insa nu asta ne intereseaza pe noi prea mult.

Ceea ce este extrem de important este faptul ca traderii tin minte si au tendinta in majoritatea cazurilor de a reactiona la linii de trend sau de suport ,rez etc, astfel incat , atunci cand pretul se intoarce in linia de suport , acum devenita rezistenta , stoch isi face exact datoria aratandu-ne exact in momentul atingerii zonei de trend zona superioara , adica o supraevaloare a pretlui si a faptului ca ce a fonctionat inainte ca suport acum e rezistenta.

Chiar daca nu aveam linia de trend trasa puteam observa acest lucru doar interpretand stoch. Putea ajunge in zona supraevaluata mult mai devreme , insa in 70% din cazuri el filtreaza perfect acest lucru , existand o perfecta simbioza intre el si zonele de rezistenta si suport.

Interpretarea lui este cu atat mai bun cu cat folosim grafice mari , 1h,4h daily.

o zi buna tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinus45 nu te formaliza. Interes exista pe acest forum pentru tot ce este forex si are legatura cu forexul. Numai ca nu toti sunt "guralivi" ca mine ;) Cei care sunt mai activi pe aici iti garantez ca-ti citesc topicul iar mie imi place sa te impulsionez sa-ti dezvolti ideile in continuare.

Si-mi pare rau ca ai senzatia asta ca nu ar exista interes pentru ce postezi. Si eu cand deschid cate o discutie am asemenea sentimente...dar imi trece repede ;)

Legat de lumanarile acelea...am facut ceva similar dar am luat in calcul toata evolutia dintre doi separatori pe H1 adica ultima zi de evolutie a pretului si am incercat sa gasesc niveluri de suport si rezistenta pentru ziua urmatoare. Am sa atasez imagini ceva mai tarziu.

 

Numai bine

Marian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nivelele care functioneaza si din care reactia se observa , dar pe grafice mici normal sunt nivelele date de maximul , minimul , chiar si pretul de deschidere si inchidere ale zilelor trecute.

Traderii tin minte aceste nivele de maxim si minim , sunt printre putinele valorii care le raman cu desavarsire in minte de aceea tind in timpul zilei in curs sa reactioneze la acestea.

un exemplu : grafic daily si nivele trase prin maximul minimul si preturile de inchidere ale zilelor antecedente ultimele 4-5 zile sunt de preferat, unde valorile lor numerice inca sunt memorabile de catrea participantii pe forex , degeaba tragi maximul de acum 2 ani , credeti ca-l va mai tine cineva minte (exceptie fac max. istorice si 00 )post-1677-1191672186_thumb.jpg

acela e graficul daili iar nivelele sunt trase pentru ultima zi

Acum observam reactia din nivele trase pe graficul de 15 min

post-1677-1191672370_thumb.jpg

LInia trasata cu rosu este linia de rezistenta formata de orele dinaintea inchiderii zilei antecedente, orele despre care vorbeam mai devreme .

Pretul se va misca intodeauna in functie de valorile predominante ale zilelor , lunilor etc anterioare, ideea de baza este sa prinzi directia ..

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.