Sari la conținut

Metoda R-sin45


Postări Recomandate

"urmarim gbp/usd , usd/jpy si cateva stokuri gen dow jones pentru a tranzactiona pe lira/yen"

 

Cum faci corelarile sau cum le interpretezi? Care este punctul tau de vedere?

Gbp/usd si usd/ jpy dau miscarea gbp/jpy. Din punctul asta de vedere cateodata sau de cele mai multe ori cei care merg pe gbp/jpy tehnic o dau in bara, deoarece gbp/jpy este un curs a carui miscare este dictata de primele 2.Asta se numeste corelare si este cea mai puternica arama in forex.

Pe scurt ideea e destul de simpla am sa dezvolt zilele urmatoare , am fost ocupat cu tranzactii si vad ca nici persoane interesate nu au fost inafara de tina si inca 1-2 persoane.

Trasez linii si nivele folosind graficul h4 si h1.Proiectia lor este asemanatore metodei level trading daca ai auzit de ea, am vazut ca si pe forum exista sau a existat putin interes pentru metoda rusului(defapt nu e a lui), sunt linii de trend paralele pe care le trageam de mult si fibo). odata trasate aceste linii urmaresc gbp/usd si usd/jpy.

CAnd cad si sunt in zone de trend merg pe reactia inversa a lor ,insa tranzactionez pe gbp/jpy.De ce? pentru ca o reactie de 10-20 pipsi pe gbp/usd sau usd/jpy apre ca o reactie de 50-pe gbp/jpy(carry trade).

O sa discutam mai multe ..

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Level Trading" este aici. L-am adus pentru discutii desi nu tranzactionez "Level Trading" Este doar pentru studiu.. Daca vrei sa intervii pe "Level Trading" esti liber s-o faci. Deocamdata referitor la metoda ta nu am cu ce sa intervin. Cand am avut ceva de spus am spus si in continuare voi proceda asemenea. Ma declar ca urmaresc ce scrii cu interes. Am unele idei si poate le dezvoltam impreuna.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

okey

bun.. linii de tren-

Pentru inceput observam de unde a inceput trendul. Odata gasit acel punct, cautam 2 varfuri consecutive prin care trasam linia de rezistenta (ea va da unghiul de miscare al trendului) .... Atentie doar pentru o perioada , fie ea lunga sau scurta, deoarece piata se misca in cicluri , cu timpul lina sau liniile de trend mai bine zis vor fi cu totul altele.

Paralelul liniei de rezistenta va fi zona de suport trasa prin primul bottom.

Din varfuri ducem linii paralele spre zonele de bottom formate ulterior la suport(cele punctate cu rosu).

De cate ori zona de suport sau rezistenta este sparta ducem prin varful spargerii sau bottomului linii paralele la liniile principale ale trendului(exemplu in zona unde a fost spargerile se observa ca am tras linii paralele la rezistenta, sau la suport spre sfarsit cand a fost spart si acesta.

Cum filtram spargerile false? Cu fibo ...dap trasam fibonaci pe ultima zona de impuls , iar de multe ori se poate intampla ca ,, corectia sa depaseasca zona de trend line (de aceea apar spargerile false ;).O sa vorbim mai multe.

Totodata daca gasim cel putin 3 puncte care sa fie colineare , trasam si alte linii de trend indiferent ca ele sunt sau nu cu acelasi unghi de inclinare, exemplu in galben , unde este pretul la ora actuala.

.... bun sunt multe de zis dar incepem usor usor

Storch v-am vorbit de el si v-am spus cat de multa maiestrie are indicatorul asta si care sunt cu adevarat semnalele lui(cei care au citit de bine).Uitativa la punctele notate cu x pe grafic si la corespondentu lor pe stoch (am incercuit cu albastru).Arta , este extraordinar cat de bine ne arata varfurile majore si bottomurile deasemenea.CAnd e in zona supracumparata sunt si zonele de varfuri majore , invers pentru bottom.

Ce se intampla cand pretul da intr-o linie de trend pricipala iar stoch nu arata subapreciat ?? uitati-va e notat cu x pe stoch acele zone.Atunci apar miscarile mari ,spargerile de rezistenta sau invers de suporturi cum a fost cazul astazi, ultiuma parte a graficului...

 

Analizati graficul si astept discutii interesanta care sa ne duca spre noi descoperiri interesante sper.

post-1677-1191936415_thumb.jpg

post-1677-1191936402_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Sinus.

Incerc sa reproduc imaginea ta dar nu-mi prea iese. Am incercat sa adaug pe grafic vreo 5-6 tipuri de Zig-Zag ca sa pot gasi varfurile de pret. Folosesti vreun indicator cumva pentru asta? Ma refer la liniile trasate cu albastru care reproduce un Zig-Zag pe imagine. Daca da te rog sa ne ajuti si sa-l uploadezi aici. La mine nici un Zig Zag nu arata ca acela http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/06.gif/04.gif' class='bbc_emoticon' alt=':D' /><' />

Tind sa cred ca ai dreptate in legatura cu spargerile majore de suporti sau rezistente atunci cand stochasticul nu atinge zone de overbought sau oversold-ma refer la zonele marcate de tine cu "x". Atunci cand Stochasticul esueaza in a face un nou Low ( in zona de oversold) urmeaza o miscare mai ampla in sus cu spargerea de rezistente. Invers atunci cand Stochasticul esueaza in a face un nou High ( in zona de Overbought) urmeaza o miscare down cu spargere de suport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut maslow. Nu folosesc vrun indicator anume, sunt bottomuri sau varfuri care apar intr-un trend (in special cele clare care apar dupa miscari mai ample).

Am sa atasez mai multe imagini in ceea ce priveste liniile si nivelele de trend.

Apropo de indicatori , sincer eu nu ma pricep dar ma gandeam ca poate exista cineva care ne-ar putea face un indicator la care ma gandesc de ceva timp.

Si inca ceva , exista indicator care muta automat sl fara sa fi la calculator? - daca da as ramane recunoscator pentru cel cae ar putea sa ma ajute..

Pastrez legatura cu oarecare traderi din afara , insa mi-a fost nu stiu cum sa intreb de inicatorul respectiv.(miera sa nu o pun o intrebare stupida) sunt oamnei care apartin stilului clasic de traderi.

thx , si sper sa pastram legatura

o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un scurt timp si profit de el.

Vreau sa vorbim despre spargerile false de trend

: Inainte de a intra pentru a deschide o pozitie pe spargere de trend sau pe nu stiu eu ce deschidere a lumanarii sub linia majora de trend faceti obligatoriu urmatorul lucru:

Cautati unda de impuls al ultimului ciclu de miscare in directia trendului.Odata gasit aceasta unda de impuls trasati fibo.

O spargere a liniei de trend va trebuii sa coincida cu o spargere a nivelului 61.8. Daca spargerea liniei de trend are loc insa ne aflam la nivelul 32.8 sau 50% sau 61.8 % , aveti grija dragii mei, e spargere falsa , e un monowawe care aduna bani de la traderii neexperimentati doar pentru ca trendul sa-si poata continua directia(e nevoie de loseri pentru asta e logic nu??!!).

Exemplu din imagine:

 

 

Alta imagine cu bootomuri si varfuri , si un posibil revers pattern pt gbp , posibil buy.post-1677-1191956676_thumb.jpg

 

 

post-1677-1191956734_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

atragator ce-ai descris. mi-a sarit in ochi din ultimul post 'regula' cu retracement'ul de 61.8 pentru pe post de confirmare de trendbreak.

 

petite question : iar daca miscarea in afara trendului se termina la un nivel fibo mai mic decat 61, inteleg ca mai pui un X si adaugi o paralela in directia trendului care'l presupuneam 'rupt' ? (oarecum self-explaining intrebarea ;) vroiam doar confirmare)

 

mersi si mai astept cu interes elemente noi din modelul tau de a vedea piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.