Sari la conținut

USD/CHF


iordaki

Merita acesta pereche analizată?  

32 membri au votat

  1. 1. Merita acesta pereche analizată?

    • Da
      31
    • Nu
      1


Postări Recomandate

@MarcoTrader2007 wrote:

 

Orice trend merge intr-un canal.Problema e ca nu stii cand se va intoarce =))

La fel si pe H4 avem semnal de reversal.Pattern chandlestick +o divergenta clasica mare

Marco si ce te impiedica sa tranzactionezi asa?

Stochastic method

 

Dar a explicat mai pe larg Sinus45, poti sa revezi ce a scris el candva.

Si nu vad de unde nevoia asta de a vedea si a prinde reversalul, adicatelea momentul exact si fix cand se intoarce piata. dar ai uitat sa spui pe ce TF vrei sa vezi intoarcerea aceea a piatei, caci fiecare Tf are trendul sau nu? ala la nivel de pips. Asta e problema veche si "milenara" printre traderi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Scaderile din ultimele doua zile ale paritatii UsdChf consolideaza tendinta bearish a acestei paritati,care a depasit azi suportul 1.0228 si s-a apropiat de urmatorul suport 1.0183.Acest nivel cred ca poate fi depasit,fiind posibila chiar testarea pragului psihologic 1.00.

 

post-3952-12554565355_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

referitor la miscare, da, bearish, nu avem nimic de buy pe tfurile superioare.

Editat de sian
Am contopit cele doua topice reclamate in postare de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Weekly:

 

post-2510-127089734495_thumb.png

 

Ultimele patru saptamani aceasta pereche s-a chinui sa sparga acea rezistenta R1, 1.0754, fara succes insa. A stat intr-un range de aproximativ 250 de pips. Poate fi de asteptat ca perechea sa se mentina in continuare intre 1.0505 si 1.0754, sa mai testeze odata si S1. Observati ca a atins si suportul 2, S2, si a rejectat puternic prin acel pin bar, piata urmeaza sa isi stabileasca directia, o lupta clara intre bulls si bears, dat si prin prezenta spike-urilor lungi ale candelelor. Atat timp cat FED-ul isi va mentine si discursul catre "interest rates at record low" si nu va da semne de majorare a dobanzii aceasta pereche se va vinde inca, in ciuda interventiei SNB-ului.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Pretul a ramas in aceasi zona insa intre timp s-a format cate un BEOB pe 4h si daily...

 

Pentru cei care merg pe strategii bazate pe astfel de formatiuni pare sa fie o situatie ideala. MFI indica volume de tranzactionare in crestere in perioada de formare a barelor beob.

 

Nivelul fibo 38.2 coincide cu maximul evident din 6 mai.

 

De la minimul barei BEOB daily pana la maximul pin bar-ului sunt cam 230 pipsi iar pana la target tot atat. Cu alte cuvinte la un sell cu sl la maximul pinbarului RR=1:1

 

Nu stiu ce se va intampla dar pe termen lung, un astfel de setup cu pinbar si beob la o zi dupa pe grafic daily cred ca are o rata de succes de peste 60%

 

Atentie ridicata cred ca ar trebui acordata nivelului 1.1447 S/R evidentiat pe graficul de 4 ore

post-2415-127499699438_thumb.gif

post-2415-127499719641_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca si perechea usd-chf a inceput sa deseneze unda (v) finala a impulsului de crestere inceput pe data 01.04.2010 desi inca nu avem confirmarea acestui fapt (trecerea de nivelul 1.1730). Odata ce eur-usd si indexul dolarului au confirmat iesirea din corectie avem toate motivele sa presupunem ca dolarul va continua sa se intareasca si in comparatie cu frankul elvetian.

post-4587-127576325423_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.