Sari la conținut

USD/CAD


iordaki

Postări Recomandate

  • Moderators

Nu m-am uitat la cursul real, ci doar la graficul tau. Dar stiu CAD-ul, ca l-am buchisit pe vremea concursului, cand ajunsese Milton la 50 de mii cu bidul ala pe CAD. Legat de miscarea spre sud... nu stiu ce sa zic. Mie mi se pare nord, clar. Este interesant cum interpretezi stochasticul, care pe graficul tau a iesit din OS si se indreapta in sus, indicand clar o intoarcere in sus, dar poate stii tu ceva ce eu nu stiu inca. In plus, am exhaustion gap acolo unde ai pus labelul "iii", urmat de cel putin trei flaguri scurte (4-6 zile fiecare). Deci caramida e flag, cursul face flaguri. Eu as pune "primul target" deasupra. Si cred ca nu va fi rapid, ci balbait. Adica una sau doua batai la 0.99-1.015, dupa care "cap nord" cu ţinta 1.075 (fibo 100 pe ultima crestere si fibo 61.8 MARE pe ultima cadere, si fibo 23.6 din TOATA caderea, acolo e magnet-magnet si zid-zid de beton-beton, hihi). Adica probabil ca pe termen (foarte) lung se va duce sud, dar nu inainte de a se retrage MACAR la 23.6%, daca nu la 38.2 din toata caderea.

 

Pe plan fundamental vine faptul ca petrolul a atins deja maximul tuturor timpurilor, iar acum este in cadere, ceea ce dezavantajeaza CAD-ul (petrol scump = CAD puternic, si invers, dintotdeauna, intrucat canadienii stau foarte bine cu zacamintele). Eu sper ca sa mai scada, ca ma arde la buzunar de fiecare data cand fac plinul. Thai era una dintre tarile cele mai "ieftine" la benzina, in afara de lumea araba, pana nu demult dadeam 20 de bati pe kil, dar de vreo juma de an creste ca berbecul, acu dau 30 (inca ieftin, mai putin de un dolar, dar mult mai scump decat eram obisnuit!)

 

Asta inseamna miscare nord pe urmatoarele luni, prima corectiva dupa impulsiva aia mare de tot. Adica ultima cadere, inceputa de prin 2001, care nu a avut niciodata o corectiva serioasa. Ar trebui sa urmeze una, macar de 23%, optimistii dolarului american zic chiar de 38.2%, ceea ce ar insemna 1.18 prin vara/toamna. Pe de alta parte, a ajuns mai jos ca niciodata, e foarte posibil sa apara un double bottom inainte de corectiva. Probabil ca pe asta mizezi tu. Cat si pe divergenta bearish care a aparut pe stochastic. Dar eu as juca nord. Deci Buy Stop la 1.0150 cu stop la -150 de pipsi (1.0) si target la +500 de pipsi (1.0650). Un RR de 1 la 5, in plus e pe directia dobanzii, iar daca se duce in jos fara sa il activeze nu pierd nimic, voi cumpara ulterior la double bottom (acolo unde ai pus tu targetul la sell). Daca se duce in sus si il activeaza si apoi incearca sa faca top, atunci stochasticul se va intoarce in jos. Daca nu face hook, ies din tranzactie, indiferent de profit sau pierdere (ambele vor fi foarte mici in cazul asta). Deci daca se duce brusc sus/jos, atunci pierd la stop, daca se duce sus si cade lent ies mai repede, pentru ca stochasticul se intoarce mai repede. In acest caz pierd mai putin (ies inainte de stop), deci RR-ul este de fapt mai mic decat 1 la 5. Un scor foarte bun. De remarcat ca stochul se poate intoarce si cand sunt cu profit (nu imi garanteaza nimeni ca va urca asa de sus, poate sa urce doar 200 de pipsi de exemplu, apoi sa cada, caz in care ies pe intoarcerea lui stoch cu profit mic, fara sa dau in target. Daca ajunge aproape de target si sta moale, scot targetul si pun FF/FA trailing stop scurt (la 50 de pipsi).

 

Cam asta e planul de bataie.

 

Disclaimer: cine o face ca mine, ca mine sa păţească.... hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta inseamna miscare nord pe urmatoarele luni, prima corectiva dupa impulsiva aia mare de tot. Adica ultima cadere, inceputa de prin 2001, care nu a avut niciodata o corectiva serioasa. Ar trebui sa urmeze una, macar de 23%, optimistii dolarului american zic chiar de 38.2%, ceea ce ar insemna 1.18 prin toamna. Pe de alta parte, a ajuns mai jos ca niciodata, e foarte posibil sa apara un double bottom inainte de corectiva. Probabil ca pe asta mizezi tu. Dar eu as juca nord.

Analiza de baza e Elliott Wave ... si de ea ma conduc .

Ce tine de Stohastic e un oscilator de care nu ma folosesc la luarea de decizie unde ,merge trendul ci il folosesc la time freimuri mai mici p-u a intra in piata cat mai aproape de revers.

Si ce tine de NORD o sa fie in perspectiva indepartata (ca timp mii greu sa zic ) ca cifra undeva la 1.26-1.39 (mai exact se va vedea cand v-om fi ceva mai aprope de acest nivel)

Dar mai devreme ar trebui sa inoim LOW

 

Toate spuse mai sus e doar o părere personala . FIECARE ARE DREPTUL SA GANDEASCA "LIBER" SI DOAR PIAŢA GÂNDEŞTE "CORECT"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
Atunci când dolarul cădea pe USD/CAD am avut flat ... Acum când pe perechile majore (EUR/USD,USD/CHF,USD/JPY,GBP/USD) o sa avem o corecţie s-ar putea CAD ca ajungă la 1.0250/75.

E o pereche destul de independenta in stilul ei

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci când dolarul cădea pe USD/CAD am avut flat ... Acum când pe perechile majore (EUR/USD,USD/CHF,USD/JPY,GBP/USD) o sa avem o corecţie s-ar putea CAD ca ajungă la 1.0250/75.

E o pereche destul de independenta in stilul ei

 

Frumoasa cădere ....chiar spectaculoasa as spune

aproape 100 de puncte in mai puţin de un minut

http://inlinethumb49.webshots.com/20208/2441968010103564228S600x600Q85.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O imagine mai precauta si sigur mai corecta(munca colectiva cu-n coleg).

Cine practica EWA atenţie maxima ce exemplu frumos avem o impulsiva complicata cu valuri componente si ultimul val 5 a fost format din 123(adica ABC) consecinţa s-au văzut imediat după aceasta am avut o coborâre de 100 de puncte in mai putin de un minut

 

 

http://smages.com/t/fd/49/fd49e19394f171a056153930053d7a83.jpg***http://smages.com/t/49/53/49531da68a07b3259ad4cf143a465c21.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O imagine mai precauta si sigur mai corecta(munca colectiva cu-n coleg).

Cine practica EWA atenţie maxima ce exemplu frumos avem o impulsiva complicata cu valuri componente si ultimul val 5 a fost format din 123(adica ABC) consecinţa s-au văzut imediat după aceasta am avut o coborâre de 100 de puncte in mai putin de un minut

 

 

http://smages.com/t/fd/49/fd49e19394f171a056153930053d7a83.jpg***http://smages.com/t/49/53/49531da68a07b3259ad4cf143a465c21.jpg

 

Hm..... daca insemnam cum am mai spus mai sus 12345 stricam la distante lungi constructia de triunghi!!!!

Revin la varianta initiala ca variata de baza, lasand cea lalta ca ALTERNATIVA

Poate cineva are o părere ???

 

http://smages.com/t/fc/51/fc514c749c4461ea04d31625241c063e.jpg***http://smages.com/t/72/0a/720aea3a834089a1641a2f8606503538.jpg**http://smages.com/t/d9/15/d91587758f9899a6f724005c2c5e50f1.jpg**

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea activ se mişca valuta spre SUD......s-ar putea sa fie totuşi varianta alternativa.....unde in jos mergem doar in corecţie nu prea mare (vezi răspunsul nr.9).

Eu as pune SL mai stranse sau poate chiar as închide a mare parte din pozitii (îndeosebi dacă sunt pe plus)

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.