Sari la conținut

Primul concurs: 1-30 aprilie


Stefan

Postări Recomandate

  • Moderators

Well, am mai descoperit o chestie, nu ca ar mai avea importanta, dar e bine de stiut. La calculul profitului ala cumulat se iau in consideratie doar bidurile INCHISE. Adica profitul realizat. Profiturile flotante nu se considera. Nu stiu cum o sa faca la sfarsitul consursului (probabil ca tot ce ramane deschis se va considera ca inchis in ultima secunda a concursului si se va lua in calcul), dar pana atunci, daca vreti sa apareti cu profit mare, inchideti doar bidurile pozitive =)). In ultima zi probabil ca o sa fie schimbari radicale in top, cand cele negative ramase se vor considera inchise (daca se vor considera, speram).

 

De ce zic asta? Pana acum apaream cu pierdere de 1-2-3% desi aveam profit nerealizat foarte mare. Am tot piramidat in pierdere, am adaugat bani in cont sa evit margin call, am ajuns aproape la un milion in cont. Acuma cursul a inceput sa se miste in favoarea mea. Si se simte!! fiecare pip in favoarea mea imi aduce inapoi mii de parai in profitul nerealizat. Aseara s-a inverzit pt prima data, si am inchis toate perechile care erau pe negativ (si mergeau invers), lasandu-le pe alea care se miscau pe directie sa faca profit incontinuare. Acum am un profit nerealizat urias, equity-ul e muuuulllttt mai mare ca balanta, practic daca as inchide tot si as retrage banii pe care i-am depus, as fi primul in lista. Dar la rubrica cu profitul realizat am o suma mare in rosu, in urma inchiderii orderelor perdante de aseara.

 

Well, acum 2 minute m-am uitat la tabelul de pe Oanda (hei, iordaki, ti-am luat-o inainte la uitat in tabel =))) si in loc sa ma vad cu profit, apar cu un minus de 8%... Grrrr.... Deci el socoteste doar bidurile INCHISE, adica doar profitul realizat, in calculul coeficientului aluia...

 

E bine de stiut... Speram ca la urma concursului sa considere si bidurile ramase deschise, cel putin asa zice la FAQ pe site, ca bidurile deschise se IAU in consideratie, la sfarsit. Oricum, eu pe ale mele o sa le inchid, dar le mai las nitzel, ca imi plac sumele alea mari la profit.... mmmmm... o placere sa te uiti la ele.... hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 143
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

25.4.08

 

Salutare la tuti concurenti de la acest concurs:)

 

Vroiam doar sa va felicit pentru succesul repurtat la acest concurs... Statistic, aproape la finalul concursului sa existe 9 din 13 participanti pe plus, din care o parte plus de aproape 30-60% este foarte tare... :D Si doar 4 participanti pe minus din care fastscalper care oricum trebuie scazut ca ar fi putut fi cu usurinta pe plus... Deci raman doar 3

Daca ar fi asa si in lumea reala toata lumea asta bursiera s-ar autodistruge :D Toata lumea ar castiga si nimeni nu ar mai pierde :D

 

Felicitari maestre (iordaki)... te descursi :D Se pare ca stim cui trimitem premiul virtual si cine va trebui sa isi deschisa thread nou ( daca va dori evident =)) =)) ) sa ne povesteasca cum e lumea asta vazuta prin ochii sai

 

Sarbatori fericite va doresc si un Paste fericit!

Editat de victor007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hei, am o veste nasoala, nu mai pot accesa Oanda la servici. Ieri nu a mers deloc, am zis ca o fi ceva nasol la ei, dar aseara de acasa mergea beton. Azi am incercat sa intru iar, la fel. Pe urma am descoperit ca linkul pe care il acceseaza FXDesktop este ceva de genul game.oanda...... bla bla, si se pare ca - mai nou - astia de la mine blokeaza toate lincurile care contin "game". Nici macar search-ul cu yahoo nu merge daca tastez "game" in casuta de search. Ori m-o fi monitorizat vreunu, ori traficul lui oanda o fi triggerat vreun releu, ca in perioada lu' scalpingu, chiar am stat o gramada pe site...

 

Am recitit postul meu anterior, nu prea am zis explicit, dar se intelege din context: "profitul nerealizat foarte mare" de care vorbeam era negativ. Adica cursul se tot misca contra mea, si eu tot adaugam biduri pe directie inversa. Ca sa evit MC, adaugam bani in cont. Acum cursul s-a miscat in favoarea mea si m-a prins cu multe biduri deschise, recuperarea sumei fiind mult mai rapida.

 

De unde se vede ca piramidarea in pierdere nu e rea, asta relativ la discutia despre martingale avuta mai devreme cu Bogdan (TheEconomist). Cu conditia sa ai o suma nelimitata de bani in cont, hihi.

 

Pe de alta parte, contul a ajuns la un milion (din depuneri, nu din trading), iar milioanele corup. Aseara, imbatat de cifrele alea mari de pe ecran (profit de 200k!!!), am pus trei Buy-uri pe eurusd, fiecare de 10 milioane (cu ocazia asta am descoperit ca e suma maxima care se poate juca pe FXGame, la un singur bid, deci nu se pot juca mai mult de 100 de loturi), chiar dupa "marea cadere". Mi se parea ca a cazut destul =)) pentru un return scurt. Si 3000 de parai pe pip pentru vo 25 de pipi era tot ceea ce imi mai trebuia ca sa termin cu 300% =)) (adica sa fac un milion si 20 de mii, dupa care retrageam milionul, avand in vedere ca am inceput cu 5000, asta insemna 300% profit, de la 5000 la 20 de mii). Well, a continuat sa scada si dupa, si m-a prins leverat 30 la 1, avand biduri de 30 de milioane under command, cu doar un milion in cont. S-a dus dracu... Acuma sunt in aceeasi situatie ca acum cateva zile, inainte de a se intoarce cursul in favoarea mea, la procente, doar ca la balanta am de cateva ori mai multi bani. Ca sa continui, ar trebui sa mai depun, ori sa ma apuc iar de scalping. Nu cred ca mai are sens. Am retras o parte din bani, in asa fel incat sa nu apar cu procente fabuloase, si cred ca dau resign. Asta fu, nu cred ca are rost sa va mai incurc. Sorry ca v-am incurcat pana acuma :D Poate ca as mai continua, dar chiar si depunerile au devenit.... costly... la asemenea sume, pentru ca desi retragerile le poti face in calupuri de un milion, la depuneri poti "opera" maxim 100 de mii, deci ar trebui sa tot fac depuneri.... Sincer, mai are rost? Am luat-o in buza, gata!

 

Deseara ma duc acasa, vad care e situatia, si cel mai probabil (dupa cum arata cursul acum pe MT4) o sa ies din joc cu resign. Spor in continuare celor ramasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, se pare ca deja se stie cine este invingatorul =)) , recunosc ca in ultimile zile am exagerat si eu cu riscul din dorinta de al detrona , dar nu a fost sa fie, in schimb mi-am adjudecat cel mai mic drawdown =)), aici oricum s-ar mai rasturna clasamentul nu am cum sa mai pierd, nu mai am nici un ordin deschis si pana la final nici nu mai pun nimic.

deabia astept sa vad clasamentul final :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Si eu am inchis ultimul ordin astazi si nu mai am de gand sa mai deschid altul. Toate tranzactiile au fost pe aur si trebuie sa recunosc ca m-am inspirat si de la "concurenta" pentru a deschide cateva dintre ele: http://fxtrader.ro/forum/showthread.php?t=90 (chiar merita promovat pentru ca threadul este foarte bun... felicitari hcristea, iordaki si restul care posteaza pe acolo)

 

Imi pare rau ca nu am putut sa tranzactionez atat cat as fi vrut. Dar poate ca daca as fi facut-o, contul ar fi fost mai mic =)). Felicitari tuturor participantilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era de stiut cine castiga!Pacat ca au fost altii mai "destepti" ca iordaki care sa-si bage nasul unde nu le fierbe oala.Ar trebui sa se simta looseriii!!!!!!

ce ai patit puiule, cine te supara?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.