Sari la conținut

Forexul vazut cu spirit critic


Postări Recomandate

Eu pot spune ca personal am ajuns a avea contact cu lumea FX, fiind atras initial de faptul posibilitatii de a castiga bani pe net, trecand printr-un prim pas de informare despre o lume care promitea castiguri sigure, zilnice sau lunare in procente bine definite. Cum am fost foarte sceptic despre o asemenea posibilitate dupa scurt timp am aflat ca altceva nu este decat o inselatorie pe fata, dar careia fara spirit critic poti foarte usor sa ii dai crezare.

 

Deci sa intelegem ca renunti, eh? :D Asa repede?

Oricum, foarte amuzant postul tau! :)

Editat de Mister Black
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu pot spune ca personal am ajuns a avea contact cu lumea FX, fiind atras initial de faptul posibilitatii de a castiga bani pe net, trecand printr-un prim pas de informare despre o lume care promitea castiguri sigure, zilnice sau lunare in procente bine definite. Cum am fost foarte sceptic despre o asemenea posibilitate dupa scurt timp am aflat ca altceva nu este decat o inselatorie pe fata, dar careia fara spirit critic poti foarte usor sa ii dai crezare.

 

Deci sa intelegem ca renunti, eh? :D Asa repede?

Oricum, foarte amuzant postul tau! :D

 

Asta ai inteles tu :D ? da am de gand sa renunt, inainte de a incepe...iti suna cunoscut ? poate vezi des asa ceva in juru tau..si mie imi suna cunoscut dar nu ma reprezinta. Cum nu ma reprezinta nici sa citesc printre randuri si sa trag o concluzie, adica sa fiu superficial.

Poate nu inteleg eu bine ce ai vrut sa spui..si din citatul de mai sus lipseste continuarea :

 

.. poti foarte usor sa ii dai crezare. Aceste tipuri de jocuri cum multi poate stiti se numesc HYIP si sunt bazate in procent de 100% pe scheme piramidale de tip ponzi.

Daca ai fi dat un mic search pe google intelegeai ca este vorba despre doua subiecte distincte..forex si hyip..nu are rost sa intru in detalii caci nu are nici o relevanta !

 

P.S : ma bucur ca sunt amunzant, :)amunzant cum ? ca un clown, sau ca un maimutoi :O ...numai bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu un mare looser trader depun banii la un broker.

ce sanse am sa imi iau banii inapoi?

pai cam 10%, eu ma bat cu un grafic si brokerul imi ia banii si mai are la dispozitie si cateva mici ajutoare, un spread, un freeze, o deconectare......

 

vrajeala mare cu forexul asta. inca mai arunc cu banii la broker.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot spune ca personal am ajuns a avea contact cu lumea FX, fiind atras initial de faptul posibilitatii de a castiga bani pe net, trecand printr-un prim pas de informare despre o lume care promitea castiguri sigure, zilnice sau lunare in procente bine definite. Cum am fost foarte sceptic despre o asemenea posibilitate dupa scurt timp am aflat ca altceva nu este decat o inselatorie pe fata, dar careia fara spirit critic poti foarte usor sa ii dai crezare. Aceste tipuri de jocuri cum multi poate stiti se numesc HYIP si sunt bazate in procent de 100% pe scheme piramidale de tip ponzi.

 

Imi pare rau, dar din citatul de mai sus reiese foarte clar ca te referi la "lumea FX" despre care spui ca ai fost foarte sceptic si ca in scurt timp ai aflat ca este o inselatorie pe fata. Apoi in propozitia urmatoare ai incadrat "lumea FX" in categoria jocurilor care se numesc HYIP. Eu stiu foarte bine diferenta dintre Forex si HYIP, dar nu e vina mea ca tu nu te exprimi clar. Sorry! :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu pot spune ca personal am ajuns a avea contact cu lumea FX, fiind atras initial de faptul posibilitatii de a castiga bani pe net, trecand printr-un prim pas de informare despre o CU TOTU ALTA lume care promitea castiguri sigure, zilnice sau lunare in procente bine definite. Cum am fost foarte sceptic despre o asemenea posibilitate dupa scurt timp am aflat ca altceva nu este decat o inselatorie pe fata, dar careia fara spirit critic poti foarte usor sa ii dai crezare. Aceste tipuri de jocuri cum multi poate stiti se numesc HYIP si sunt bazate in procent de 100% pe scheme piramidale de tip ponzi.

 

Imi pare rau, dar din citatul de mai sus reiese foarte clar ca te referi la "lumea FX" despre care spui ca ai fost foarte sceptic si ca in scurt timp ai aflat ca este o inselatorie pe fata. Apoi in propozitia urmatoare ai incadrat "lumea FX" in categoria jocurilor care se numesc HYIP. Eu stiu foarte bine diferenta dintre Forex si HYIP, dar nu e vina mea ca tu nu te exprimi clar. Sorry! :)

 

Da intradevar se poate sa fii creat putina confuzie in graba de a scrie, am verificat o singura data pentru greseli gramaticale si acum imi dau seama ca exprimarea este putin ambigua. uite mai sus am completat cu rosu cuvintele pe care le-am omis din graba si am creat confuzie. O voi face si pe postul original pentru a nu creea confuzii si altor utilizatori ! Vreau totusi sa intreb si alti utilizatori daca au inteles acelasi lucru si daca fraza ar fi avut oricum acelasi sens si fara cuvintele in rosu !

Eu am sperat ca reiese din context ca sunt PRO forex si nicidecum nu afirm ca ar fi vreo inselatorie la mijloc. Din dorinta de a sintetiza, am sintetizat si sinteza frazei :D Ideea de baza a vrut sa fie ca eu nu as aduce nici o critica forexului ci dimpotriva pot sa spun ca ma fascineaza si de cand acesta a devenit accesibil pe o scara mai larga il vad ca pe o evolutie in lumea finatelor, invetitiilor si a afacerilor ! Referirea la HYIP-uri a fost facut pentru a intelege etapele pe care le-am parcurs pentru a ajunge la conceptul de forex !

 

Nu stiu daca am precizat ca sunt incepator si caut sa aflu cat mai multe deci de aceea ma aflu pe acest forum, cum se poate vedea http://forum.vamist.ro/topic/3099-indicatoare/'>aici si am crezut prin asta se intelege implicit ca prezenta mea inseamna automat interes pentru forex. Oricum interesant subiectul si pentru mine este o mare placere sa am acces la parerile altora care ma preceda in experienta..numai bine !! :D

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va obliga nimeni oameni buni sa aruncati cu banii nicaieri. Uite un exemplu :

Am un cont mai vechi de 50 de dolari . Riscul e dat de MM si de momentul zilei si locul intrarii. Nu risc mai mult de 30 de pp care se traduc in bani intre 10 si 30 de centi pe pip. Rate de profit e putin peste 50%. Joaca cu contul asta are rol de test pentru idei de intrare sau modele de trade. Nu am riscat niciodata mai mult de 30 de centi pe pip.

Rezultatul? Am contul asta de un an aproape si tot acolo e , ba la 70 de dolari ba la 35 de dolari, Acum am 55 fix.

 

Concluzia este ca brokerul nu are ce ti face daca TU sti ce faci.

Nu m am gandit sa il fac profitabil pentru ca ar fi mult de munca sa urci 50 de dolari la 2000 pentru ca ai nevoie de timp si efort mental iar profitul nu merita pentru atata munca.

 

Trade ul FX devine o pacoste daca TU nu intelegi ce tre sa faci. De aceea exista DEMO !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Nu inteleg ce se intampla cu voi!!! De ce incepeti cu bani reali??? De ce incepeti cu banii de care aveti nevoie ????De ce nu va iluminati pe interior si sa vedeti cu ochii cum totul este un proces ireversibil in lumea materiala. In interiorul omului exista un EGO , EU . Cand acela este distrus atunci ve-ti avea profit pe forex , dar tot in acel moment nu ve-ti mai fi interesati de bani ,ve-ti constata cu stupoare ca insasi voi insiva sunteti de o istemabila valoare , indiferent ca sunteti looseri , castigatori si mai nu stiu cum etichetati , adevarat va zic ca toti sunteti ok , ok prin simplul fapt ca aveti tendinta sa incercati si sa perseverati . Dar oare puteti voi accepta un mentor , un profesor , un trader

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu un astfel de ochi "critic" poti sa priveti si propria-ti viata. cu cat esti o persoana mai iubita de cei din jur cu atat vei fi plans mai mult cand mori. de ce dracu sa te mai chinui atunci sa ajungi in top daca tot mori la un moment dat ba chiar mai mult ...vei cauza multa durere in jurul tau. de ce? pentru ca sunt unii pe pamant care participa in mod natural la procesul de selectie si rateaza . iar atunci cand vor sa-si ia gatul ca nu mai au motive pentru a trai au nevoie si de argumente de genul asta. ba , pietele financiare te-au facut sa plangi...du-te frate la siteul patriarhiei si plange-te cat vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.