Sari la conținut

Sa testam strategii discretionare


Postări Recomandate

Daca tot se incearca sa se testeze o strategie sau alta, dupa ce se fac minim 50-100 tranzactii dupa strategia aceea sau alta, incercati si folositi si urmatorul simulator pe care am sa-l dau mai jos. Este vorba despre "Equity Curve Random Generator"

http://www.hquotes.com/tradehard/simulator.html

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@andrei_lint

 

144 si 169 sunt numere ridicate la patrat , 12 respectiv 13.E o teorie legata de patratele numerelor.

Iti dau mai jos un citat din strategia tunel tradusa :

 

De ce 144 si 169 1h ema??

Totul este din cauza momentum peste termen scurt si mediu. Emaurile mai mici produc semnale care sunt pe termen scurt profitabile. In alte cuvinte, temutul whip-saw. Poate merge in directia ta pentru 3 minute si 6 pipsi, apoi se intoarce si te zdrobeste. Ema-uri mai mari produc semnal momentum care sunt bune pe termen lung ca un rezultat o sa primesti 2 semnale la fiecare 3 ani. Aceasta nu suna bine chiar daca astepti.

 

Aici este alta cauza. W.D.Gann

Gann a fost mare in patrate, radacini patrate si inter-relatia dintre prêt si timp. Nu sunt un discipol Gann, dar tipul merita respect. El a facut $50 milioane intre 1910 – 1950.

Deci, 144 este numai un numar fibonacci care are radacina 12. Cel mai apropiat numar la radacina este 13. Patratul lui 13 este 169. Tunelul este acum creat.

In trendul perechilor in market, retracementurile sunt unde tu poti sa iti re-stabilesti pozitii profitabile. Du-te inapoi la chartul 1h si vezi unde se opresc retracementurile, si nu o sa trebuiasca sa stii niminc mai mult de Gann sau numerologie,astrologie sau altceva. Ele se opresc foarte aproape sau exact pe ema 144 si 169, tunelul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok Mangusta, modific. Eu unul nu-l prea suport pe Gann si ce are el de zis si de-asta ma lasa absolut rece orice chestie de-asta cu foloseste numerele astea si astea ca sunt patrate ale nu stiu cui. Deci:

 

#2. Tunnel Method: EMA12,EMA144 si EMA 169.

 

Cand EMA12 trece tunelul buy, ies cand EMA12 trece sub tunel;

 

Cand EMA12 trece sub tunel sell, ies cand EMA 12 trece deasupra lui.

 

Acum urmeaza la coada "strategia" pe care am folosit-o eu o perioada. Lucrul bun e ca are un Risk-Reward destul de fix (1:1,5 foarte rar variaza la 1:1 sau 1:2) si se lucreaza usor cu ea (o voi testa cel mai rapid ca sunt foarte familiar cu ea). Lucrul rau e ca iese cam pe 0. Am folosit-o pe bune vreo 4luni deci poate fi folosita ca sa vedem daca "preselectia" asta dovedeste ca nu e buna de mare lucru sau o arata ca o mare favorita (ideea ca nu e prea bun backtestingul). Cum sa ii zic?

 

3. Envemac: SMA50, MACD20,50,15 , Envelopes la range-ul maxim de pe grafic si la 40% si 60% din acest range in sus si in jos. Procentele de sub SMA le-am notat cu - desi cred ca m-ar bate oricine stie matematica.

 

Buy cand: Pretul face retracement la SMA50 sau pica putin sub acesta. SMA50 pe 1H creste, SMA50 pe 4H creste iar MACD pe 4H creste lent. In plus, cursul pe 4H sa fie sub Envelope60%, de preferat sa fie la SMA50 aratand un retracement. SL cand pretul scade la Envelope-40% sub SMA , TP cand pretul creste la Envelope60% peste SMA.

 

Sell cand: Pretul face retracement la SMA50 sau il depaseste putin. SMA50 pe 1H scade, SMA50 pe 4H scade iar MACD pe 4H scade lent. In plus, cursul pe 4H sa fie peste Envelope-60%, de preferat sa fie la SMA50 aratand un retracement. SL cand pretul creste la Envelope40% peste SMA, TP cand pretul scade la Envelope-60% sub SMA.

 

Astept in continuare sugestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andrei

Iti dau un sfat, daca vrei il iei, daca nu....asta e.

Vad ca tranzactionezi din 2006.Suntem in 2008.Nu ti se pare ca sistemele astea cu MA-uri, si alti indicatori sunt cam saracuti?Astea-s treburi pentru cei incepatori, ca sa-si faca o idee despre forex.

Deci sfatul meu este sa incepi sa faci analiza pe grafic, adica pe lumanari si sa vezi piata in ansamblu, sa stii unde te afli.Daca te hotarasti la vreo teorie sau ceva carte, spune-mi pe forum si am sa o atasez.E pacat sa pierz timpul cu niste indicatori care nu fac doi bani.

Sfatul asta e bun si pentru altii care doar privesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MarcoTrader abia astept sa-mi pierd timpul cu sistemele alea saracute.. Cu privire la faptul ca tranzactionez din 2006 lucrurile nu stau tocmai asa... Adica in 2006 am auzit prima data de forex si am inceput sa tranzactionez pe demo. O perioada mai exacta pentru a descrie tradingul pe bune ar fi inceputul lui 2008. Si strategiile astea saracute sunt doar inceputul... nu am timp acum sa caut sau sa fac unele mai deocheate. Dar voi avea. De asta am inceput cu ceea ce pare a fi o totala pierdere de vreme.

 

Te rog sa postezi unele oricat de deocheate ar fi dar sa poata fi pricepute relativ usor... O sa incep sa lipesc si cateva bazate pe Bollinger Bands. Pe urma voi continua cu altele cu Bollinger Bands si alti indicatori.. Pana incep sa apara unele care seamana cat de cat a ceva serios. Nu sunt foarte experimentat in felul in care se imbina pattern-urile si nivelurile de suport si rezistenta cu ceva indicatori (nici dupa astea nu ma prea omor). Si de ce nu cu candlestickuri. Orice. Asadar, astept in continuare strategii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru link. Din nerabdare am inceput primul test. L-am facut pentru Tunnel Method. Doar ca am schimbat eu putintel SL: am folosit de doua ori ATR. Altfel nu vad cum as fi putut sa calculez cum trebuie profitul in procente. NU am luat in calcul daca se inverseaza mediile mobile(alea mari). Rezultatele sunt uimitoare, probabil cam prea bune sa mearga in continuare. Am atasat fiecare trade in parte dar nu e foarta multa informatie ci doar buy/sell, SL si rezultatul (in pipsi).

 

I. Tunnel Method

SL: 2*ATR(10)

 

28 iunie 2007 - 3 iulie 2008

 

 

------------------------------------------------------------

Numar de trade-uri:42

NUmar maxim de castiguri consecutive:4

Numar maxim de pierderi consecutive:10

Pierdere maxima:74 pipsi

Castig maxim:954 pips

Numar de pipsi facuti:1588

Numar de trade-uri reusite:12 ( 30% )

Numar de trade-uri pierdute:27 ( 70% )

Pentru SL=1USD si un cont de 100USD, s-ar obtine: 51,315 $ profit (51,31% profit anual)

Tunnel_Method.txt

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.