Sari la conținut

Postări Recomandate

Nu ar fi mai practic sa trec la altceva daca e demonstrat ca nu e bun?

 

Am avut cu "Tunelul" 2 tranzactii pozitive si 3 negative, in rest nimic. L-am inteles "modelul" si stiu sa-l folosesc. Problema e ca nu e demostrat ca ratiile Fibo de 55, 89, 144, 377, ce numara Pipsi de la momentul plecarii de pe MA central, sunt reale. Cel putin nu am gasit nimic care sa-l sustina pe Vegas in teoria lui. Fiind mai nervos din fire, m-am dus sa-l caut pe "netrebnic" sa ma lamureasca si cand colo, tipu' e un sarlatan. Da. A luat banutu' la baieti pe alte "Metode", nu pe asta care e gratis si care a fost momeala la vremea lui, si a disparut cu banii.

 

Mi-am dat seama ca nu e bun de nimic cand am realizat ca tranzatiile pozitive au fost gandite pe alte criterii si m-am amagit ca au fost sugerate de Tunel dar nu a fost asa. Am avut o tranzactie ieri, de 300 de Pipsi asteptata cu 3 ore inainte si s-a nimerit sa intre in tunel,

 

Tot ce mi-a ramas in cap de la Vegas este ca atunci cand simti ca ai o intrare buna intri cu 3 tranzactii pe care le inchizi succesiv la cateva nivele de rez. sau pivoti si lasi ultima fara TP, cu sparanta ca va face un drum mai lung in favoarea ta. Daca se intorarce la zero, adica de unde a plecat, macar ai incercat si oricum nu pierzi, caci ti-ai asigurat un mic profit din celelate doua tranzactii inchise anterior. C-am atat despre Tunelul asta ce mi-a mancat 14 ore din viata ieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Eu m-am jucat putin cu metoda asta. Are multe gauri cum ar fi faptul ca e destul de greu sa iti pui SL la trade-uri si ca pierzi o bucata sanatoasa din miscari, ca te omoara daca piata e in raging, etc.

Exista 2 variatii pe tema metodei. Prima aia banala in care nu se ia profit la niveluri succesive si a 2a in care se ia la un numar de pipsi din sirul fibonacci.

1. Fara inchiderea de bucatele din profit la fibo. Am motive sa cred ca metoda asta merge sau cel putin nu e dezastruoasa. De ce? Pentru ca intri intr-un sir ingrozitor de lung de pierderi si pe urma jackpot. Ar fi prins majoritatea drumului de la 1.6 pana unde e acum EURUSD, si la GBPUSD cred ca ar fi facut la fel. E vorba de trade-uri care aduc cate 500-1000 de pipsi.

2. Cu inchiderea de bucatele din profit la fibo. Asta suna mai bine dar e o porcarie si nu am motive sa cred ca merge.

Cred ca ar fi bine sa mai spun inca o data ce e cu numarul de pipsi din fibo la care inchizi bucati de pozitie. Nu are nicio baza teoretica, nu e demonstrat nimic, dar daca incercati sa faceti asta o sa vedeti ca ajungeti sa inchideti pozitii din ce in ce mai mici la distante din ce in ce mai mari. Mi se pare interesanta faza.

 

Concluzie: Nu folositi metoda tunel decat daca planuiti sa o imbunatatiti. Si sunt multe imbunatatiri de facut. Si inca ceva, poate fi extraordinar de frustrant sa ratezi un trade cu ea (cand a picat eurusd de la 1.6 eram in vacanta...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.