Sari la conținut

Quo Vadis, Vamist ?


Postări Recomandate

Am vorbit si cu Stefan, si cu Dudu tux, se pare ca a sosit timpul pentru urmatorul pas...

Demult, cand Stefan a refacut Vamistul, trecand de la vechea platforma a forumului, care avusese de suferit in urma atacului hackerului (se pierduse chiar si superba "Poveste a celor 2 pipsi" - deh Fata Morgana, am vrut s-o incerc cu mecanicii de la garaj) , am luat si eu decizia sa-mi scriu blogul in engleza ca sa marim traficul si popularitatea site-ului. A trecut timpul si eforturile au dat roade, Vamistul a devenit cea mai mare comunitate forex din tara. Dar, din pacate, toate se opresc aici. Nu cred ca mai are sens sa mergem NUMAI in directia asta. Ce avantaje avem NOI, comunitatea Vamist, din asta? Ce avantaje au cei de pe Forex-TSD sau StrategyBuilderFX ? Din punct de vedere mediatic Vamistul e din ce in ce mai izolat: ultimul articol din Wall Street, stupid, scris probabil de o incepatoare, nici macar nu aminteste de Vamist, dupa cum a comentat si Vlad. Cat despre prezenta in restul mediei de afaceri, complet nula. Se pare ca desi investim timp si efort in ... nu neaparat forex , ci piete si automatizari, acestea nu sunt recompensate sub forma unei RECUNOASTERI de catre media de afaceri. Ei bine, a sosit momentul sa luam problema in mainile noastre. Degeaba ASTEPTAM sa primim ceva de la gigantii media. Ca sa-l parafrazez pe Nicolae Iorga, COMUNITATILE NU SE DISCUTA, SE AFIRMA!

Se pare ca Vamistul nu sare suficient in ochi, in ciuda eforturilor lui Stefan de a-l lista in cat mai multe directoare si siteuri. Ei bine... trebuie sa-l facem sa sara in ochi.

Problema e una de continut. Vamist are un continut urias, dar tot ce e valoros in el are o importanta din ce in ce mai mica. IN OCHII NOSTRI! Un comentariu cu ce-au facut SIF-urile ieri apare in toata presa de afaceri, de la MoneyChannel la Capital si Saptamana Financiara. Dar lucruri practice, gen "cum genereaza un semnal bazat pe intersectia mediilor mobile" sau "cum se interpreteaza grila Gann", "cum se utilizeaza Fibonacci", "cum sunt recunoscute tranzactiile ca facand parte din grupuri diferite si cum li se asigneaza un comportament de piata diferit", tot ceea ce tine de aspectul practic, nu aspectul de raportare, utilizat de media de afaceri, nu mai valoreaza nimic! Poate ca ce stiu eu despre MQL4 nu valoreaza nimic, ceea ce stie Marco despre valurile Elliott nu e nimic, comentariile lui Tradelover nu inseamna nimic... pe langa ce a facut nu stiu care superbroker in ultimii 5 ani, si ce ne spune el ca s-a intamplat ieri. LUCRURILE ASTEA NU SUNT NIMIC! EI, presa financiara, au convins pe toata lumea ca EI sunt detinatorul "adevarului", ca forexul nu exista si ca noi om fi niste tampiti, poate de-aia nu aparem pe nicaieri.

Trebuie sa ne ridicam in picioare si sa ne sustinem pozitia pe piata media... altfel, ei vor fi cei cunoscuti, cei platiti, cei carora le apar numele in ziar, iar noi vom ramane niste... username.

Pentru ca toate astea sa aiba o importanta, trebuie SA LE FACEM IMPORTANTE!

Trebuie sa schimbam continutul mediatic al Vamistului... Trebuie sa incercam, la inceput, o revista forex. Poate una pe care s-o citim numai noi, la inceput, pana nu ne e rusine cu ce producem. Cati oameni sunt ca noi? Cati oameni stiu despre piete cat stim noi? Cati programatori stiu ca poti sa cumperi si sa vinzi cu o linie de program, aparuta in revista forex intr-un code snippet ca intr-o revista de C++? Cati romani ar spune "ASTA E MARFA!" ? O revista de forex ar fi o prima incercare... cate unul dintre noi sa scrie un articol sau mai multe pe ce stie mai bine... Cititi, stergeti, modificati, pana spuneti "acum e cool". Apoi puneti-va pozele langa articol. Arata diferit, nu ? Incepe sa semene cu CurrencyTrader... Facem asta de mai multe ori, o diseminam prin e-mailuri cu linkuri de download, pana fiecare dintre noi va fi cunoscut pentru ceva... atunci vom fi "romanii din forex". Deodata, continutul, aparent fara valoare , repetat pe nenumarate posturi de forum va avea o valoare pentru fiecare dintre noi... se va adauga personalitatii noastre. Cum ar fi sa discutam sisteme de trading, programare in MetaTrader, impactul stirilor sau al pietei in general asupra unor experti pe care-i urmarim, toate astea prezentate in revista sau in format video, (cu un brush rosu trasat in jurul Account Equity ) ?

Depinde de voi ce se alege din punctul asta mai departe: ori forumisti invizibili, ori editorii celei mai noi reviste de afaceri: "Romanian Forex Magazine" , "Forex Media" sau "Trader.FX()"... puteti s-o numiti cum vreti.... Atunci cand forexul nu va mai fi un hobby, ci va Personalitatea noastra, asa cum suntem vazuti de lume, cand ridicam capul mandri de ceea ce am devenit, oameni cu o identitate speciala, atat personala cat si de grup, atunci Vamistul isi va fi atins scopul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

TOUCHE deci.... draga bogdan... ideea (daca ma intrebi pi mini) ie ca ar trebui altfel la un momentdat sa auda lumea de noi... :smile: una peste alta, am observat ca in ultima vreme, au venit mai multi membri decat deobicei sau daca nu au venit mai multi, cei care au venit au fost mai activi. asta ce inseamna?! ca le-a ajuns BVB la os si SIBEX-ul si acum cauta alternative mai ales ca am vazut ca au inceput sau, mult mai mult, sa abordeze mai mult, forex-ul cei de pe bursanoastra.ro spre exemplu.

 

"Romanian Forex Magazine" suna fain dar... DAR io cred ca mai mult am putea sa facem altfel si mult mai frumos, dar a sa revin la aceasta propunere un pic mai in jos.

 

revenind la piata de capital. se zguduie din temelii iar oamenii cauta alternative viabile obisnuiti fiind cu acele 15-20%/luna la spot :D si de aceea aici au aparut menbrii noi dornci de cunoastere.

io, noi, stim o vorba: "cainii latra, ursul merge" decat sa devenim un forum foarte cunoscut.... de ce sa nu devenim un hedge fund foarte cunoscut sau poate primul din romania?! din experienta mea, asta ar atrage banii si faima precum rahatul mustele :smile:)))))))))))))

 

stefan presedinte

tradelover la IT

tu trezorier si arbitraj

iordaki broker forex

sigur sunt oameni care pot umple golul pt optiuni etc

restul dintre noi cu ce ne pricepem

 

deci io cred ca mai repede ar afla asa de noi decat sa scoti o revista :D e foarte buna propunerea si mi-ar place mult aceasta revista dar daca e vorba sa faci ceva care sa atraga foarte repede recunoasterea eu as ramane la hedge fund si crede-ma ca bani se gasesc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci io cred ca mai repede ar afla asa de noi decat sa scoti o revista :smile: e foarte buna propunerea si mi-ar place mult aceasta revista dar daca e vorba sa faci ceva care sa atraga foarte repede recunoasterea eu as ramane la hedge fund si crede-ma ca bani se gasesc :smile:

Ai dreptate, dar totusi nu uita ca motorul unui Hedge Fund e un holy grail . E piesa esentiala, sine qua non a lui. Dar o revista nu are un holy grail. Cati n-au citit articole de Barbara Rockefeller , Kathy Lien sau... Gabriela Vranceanu-Firea. Au prezentat VREUN holy grail in reviste sau articole ? NU. Atunci ce cauta in presa financiara ? am zice noi...

Poanta e ca poti fi cunoscut pentru SIMPLUL FAPT CA ESTI AICI. Daca functioneaza pentru ei, de ce n-ar functiona si pentru noi ?

 

P.S. In al doilea rand, nu mi-ar placea sa particip la managementul unui hf online de la mine din dormitor... (pardon, trading room) . Pentru multi dintre noi, activitatile online trebuie sa aiba un sfarsit, ca sa putem spune ca s-a meritat. Cata vreme nu schimbi mediul in care te invarti , aerul pe care-l respiri , oamenii pe care-i vezi , drumul catre servici si ce faci seara la 10, activitatile forex nu sunt altceva decat un zero barat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

O singura obiectie am la tot ce s-a scris pana acum... partea cu "stefan presedinte" :smile: Si nu stiu de ce am eu o vaga impresie ca Iordaki si Tavi ar face o echipa buna de trading (Iordaki cu Elliot si Tavi cu chestii fundamentale) intr-un eventual fond de investitii. Iar Tradelover cred ca ar fi extrem de limitat daca s-ar ocupa numai de IT (si oricum nu cred ca s-ar putea ocupa de IT avand in vedere locatia... sau poate prin "IT" inteleg eu altceva decat tine, Kerosen). Si mai sunt cativa oameni pe forum care se pot implica in trading. Ideal ar fi o echipa in care fiecare sa se ocupe de cata o parte specializata (unul pe fundamental, unul pe elliot, unul pe divergente, unul pe astre :smile:, etc) si cand toti cad de acord asupra unei directii, sa se deschida ordinele.

 

Cred totusi ca cele doua propuneri (hedge fund si revista) trebuiesc abordate separat. Le voi sustine si promova pe ambele.

 

In privinta revistei, cred ca pentru inceput ar fi bine sa stabilim 3 lucruri:

 

1. cine doreste sa se implice;

2. care va fi politica editoriala (ce scriem, cat de des scriem, pentru cine scriem, etc.);

3. ce asteptari au si cum vor fi rasplatiti cei care vor scrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci.... :smile: cand am dat exemplele le-am dat ca sa va faceti o imagine nu ca ce as spune pe directia asta asa ar trebui sa fie. cat despre tine presedinte, am considerat ca esti cel mai poatrivit avand in vedere ca noi toti ne-am si ne-ai strans aici pe vamist (pe langa celelalte calitati ale tale). fiecare dintre noi cred se simt confortabil cu vamist.

 

1. la revista sunt deacord sa particip daca mi se gaseste un loc :smile:

2. politica editoriala se poate stabili tot aici

3. asteptari?! cred ca multi de aici au facut-o din placere si acum la inceput de drum(al revistei daca e sa iasa) e prea mult sa am asteptari altele in afara de pasiune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Eu voi strange toate articolele de la voi si le pun in forma unei reviste. Propun ca formatul sa fie PDF.

 

Acum, in ceea ce priveste politica editoriala:

 

Putem sa stabilim cateva teme pe care sa le abordam in fiecare numar sau putem sa facem temele in functie de articolele care se scriu. Prima varianta este mai buna pentru cititori pentru ca se obisnuiesc cu un format, a doua este mai buna pentru cei care scriu pentru ca pot scrie despre orice. Eu propun prima varianta si putem sa cizelam temele pe parcurs. Voi ce parere aveti?

 

Momentan cred ca ar fi bine ca revista sa apara lunar pentru a fi timp sa se stranga materiale si sa se puna la punct. Voi incerca (deci nu e o promisiune) sa finantez (din surse proprii si/sau prin sponsori) si cateva sute de exemplare tiparite pe care sa le impartim strategic prin banci/companii.

 

Ca teme principale propun:

 

- editorial

- analiza tehnica

- analiza fundamentala

- trading automat

- coltul traderului incepator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca numai succesul in trading ne aduce recunoastere publica, inclusiv in media.

E ca la fotbal, unii joaca fotbal si altii sunt spectatoriu sau comenteaza.

Eu sunt jucatorul, nu trebuie sa fac comentarii. Comentarii si analize fac destui. E plina media de ei.

Dar asupra ce doresc sa atrag atentia.

Forexul este decat o mica particica din ceea ce se numeste trading.

Mai exista si metale pretioase, mai exista si petrol, gaze, contracte futures pe orice, cfd-uri pe actiuni, optiuni, etc.

Si care ofera o potential mult mai mare decat forexul.

Mai exista si arbitraje - o cale cu mai putine riscuri.

Mai exista si alt fel de analiza decat cea cu indicatori clasici - "price action" de care nu prea vorbeste nimeni.

Si sunt de acord cu Iordaki ca un trader bun poate sa faca 10-100% pe luna. Si nu ma refer la conturi de 2-300$.

Parea mea despre trading este ca sunt suficiente numai 2-3 tranzactii intr-o luna cu care se poate dubla sau tripla un cont. Aceasta este realitatea. Citim despre ei in "Market Wizards".

Trebuie sa vorbim si despre alte piete nu numai despre forex.

Motivele pentru care cei de pe BVB sau Sibiu s-au refugiat spre forex este ca inca nu au avut contact real cu tradingul adevarat. Existenta lor s-a limitat la o piata bull forever. Si acum nu stiu cum sa gestioneze criza.

Recunoasterea este atunci cand in ciuda unor conditii nefavorabile in piata, noi reusim sa ne mentinem si sa ne marim portofoliul. Si atunci intrebarea: nu vrei sa ne povestesti cum ai reusit???

 

Nu prea ma intereseaza atat de mult notorietatea. Cel mai mult ma intereseaza ce-i in contul meu.

Cu cat stiu cat mai putini ce este in contul meu cu atat mai bine.

Asta este punctul meu de vedere.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult ma intereseaza ce-i in contul meu.

Randamentul e relativ, Tavi... Un bogat se descurca si cu 10% , saracului nu-i ajunge nici 200% ... Traind intr-un oras mic, am invatat ca banii nu sunt totul in viata, desi sunt un roman obisnuit, la fel de dornic de imbogatire ca si ceilalti . Pur si simplu nu vad banii ca fiind "ultimate purpose". E mai bine sa faci un sistem care sa scoata 30% pentru un bogat de pe urma caruia ai castiga mult mai mult decat de la un serviciu obisnuit , in conditiile in care iti poti schimba orasul, cunostintele, drumul zilnic catre servici, imaginea personala, atat in ochii altora cat mai ales in ochii tai, decat sa faci aceiasi 30% pe proprii bani si sa-ti iei la sfarsitul anului o placa video cu profitul...

La inceput, eram convins ca e vorba de bani... Acum sunt convins ca e viata e in primul rand NOTORIETATE, la care se adauga, in cazul nostru, un randament rational. Poate sunt hedge funds care castiga 20% anual... dar angajatii lor traiesc la Londra in apartamente de lux si participa la high-life-ul social, iar romanii care ar scoate 20% din forex ar sta la Medgidia , Lumina sau Cucuietii din Deal fara sa aiba nici macar o unda de satisfactie in viata... Caci, de fapt, nimic nu conteaza in viata decat sa fii FERICIT, iar banii din cufar iti dau aceasta fericire, dar fara cheita notorietatii, fericirea ramane un simplu noroc... adica nu e in mana ta, ci a Providentei, care in mod sigur, nu gandeste ca tine.

 

Cred ca fotbalul e cel mai tare exemplu. Nimeni nu garanteaza golurile, dar au sute de mii de euro la degetul mic. Ce au facut, l-au mituit pe Dumnezeu ?

Editat de TheEconomist
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.