Sari la conținut

Punctul de balans


Postări Recomandate

Un indicator care arata interesant: punctul de balans. M-am uitat la cod, dar nu inteleg exact ce face, insa daca va uitati la RSI, o sa vedeti ca histograma trece prin 0 in momentul in care RSI iese din canalul 40/60. Ceea ce ma face sa interpretez nivelul 0 de pe histograma drept suport/rezistenta.

Am lasat RSI (14) pe grafice ca sa vedeti comparatia dintre nivelele OB/OS, respectiv 40/60 pe RSI - si noul indicator.

 

p.s. Culorile de pe candele sunt date de iesirea RSI in afara canalului 40/60 (indicatorul se numeste "RSI candles", pentru cei interesati).

post-1398-1222519914_thumb.jpg

post-1398-1222519924_thumb.jpg

punct_de_balans.rar

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Graficul ala colorat e chartul principal? Adica fereastra zero? Ai sursa mq4 de la indicatorul ala cu RSI si culorile? Daca da, poate poti sa o pui pe undeva, ori sa mi-o dai si mie. Sunt foarte curios cum programeaza autorul chestia aia direct pe chartul principal, eu nu am gasit inca o solutie multumitoare la chestia asta, am cateva solutii, cum ar fi aia cu pictatul barelor, care o aplic la tick-tick si la detail view, dar imputite si complicate. Si am cativa indicatori carora li s-ar potrivi foarte bine o colorare de tipul asta...

 

Thanks in advance.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia sunt toti indicatorii pe care ii am care picteaza barele in functie de nivelul OB/OS. stiu ca te intereseaza in mod special RSI si stochastic, dar am pus si w%r si cci... sa fie acolo.

RSI_Candles.rar

Stoch_Candle_OverBought_Sold.rar

CCI_Candles.rar

WPR_Candles.rar

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Mersi mult.

 

Nu ma interesau indictorii, efectiv, ci solutia grafica pe care a ales-o programatorul. Adica din punct de vedere strict al programarii. Omu' foloseste "SHOW_HISTOGRAM", nu tocmai cea mai fericita alegere, dar cea mai simpla. Dezavantajul este ca - odata pus indictorul pe chart - se pierde directia barei. Adica pentru candelele colorate, nu mai stii care era crescatoare si care era descrescatoare. Si eu folosesc asta la unii indicatori ai mei, dar are multe inconveniente, in afara de cel descris, mai este si faptul ca trebuie mereu sa ai grija de zoom.

 

De exemplu, chiar pe desenele puse de tine, zoomul chartului este setat la 2, dar parametrii CCI-ului sunt setati la 3, ceea ce face ca graficul sa arate nasol, toate candelele colorate au o "coada" in partea stanga. Ca sa intelegi se vreau sa zic, seteaza patametrul CandleWidth la 2 (ultimul parametru din lista). Ori mareste zoomul la 3. Si graficul arata mult mai bine. Daca maresti, micsorezi zoomul chartului (dand click pe lupele cu plus si minus), trebuie sa modifici parametrii indicatorului de fiecare data, si sa pui CandleWidth la valoarea corecta. Si valorile nu sunt totdeauna straight-away, de exemplu pentru zoomul maxim, 6, tre sa pui CandleWidht egal cu 13. Pentru zoom 5, tre sa pui CandleWidth egal cu 6. Nici macar nu e liniara scala. Indicatorii sunt perfecti pentru cei care stau pe zoom 2 sau 3 tot timpul, adica nu te joci cu zoomul de la chart, deja la zoomuri mari, umbrele apar prea groase. La stochastic lucrurile sunt si mai nasoale, nu se ia in consideratie diferenta dintre K-line si D-line, practic doar CCI si RSI sunt "folosibili", ceilalti doi mai mult te incurca.

 

Asta apropo de ce spunea Kero ca sunt greu de multimit :) O sa fac o modificare la CCI si RSI sa arate diferenta dintre candelele crescatoare si cele descescatoare pentru intervalele colorate (eventual culori mai deschise si mai inchise). Ca sa nu zici si tu ca doar comentez :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaha! nu ma deranja in mod special proportia, pentru ca folosesc foarte rar alt zoom in afara de 2 sau 3. da' acuma dupa ce am citit postul tau, a inceput sa ma deranjeze.

la culoarea diferita in functie directia crescatoare/descrescatoare m-am gindit de foarte multe ori, doar ca habar nu am cum s-o pun in aplicare.

din punctul meu de vedere, as zice ca mai practic ar fi urmatorul lucru: sa inceapa sa coloreze prima candela de DUPA cea care face breakout, si numai daca aceasta a doua candela face un nou maxim/minim... in fine, devine prea complicat.

ma descurc foarte bine si asa, culorile imi usureaza foarte mult analiza.

 

Mersi mult.

 

Nu ma interesau indictorii, efectiv, ci solutia grafica pe care a ales-o programatorul. Adica din punct de vedere strict al programarii. Omu' foloseste "SHOW_HISTOGRAM", nu tocmai cea mai fericita alegere, dar cea mai simpla. Dezavantajul este ca - odata pus indictorul pe chart - se pierde directia barei. Adica pentru candelele colorate, nu mai stii care era crescatoare si care era descrescatoare. Si eu folosesc asta la unii indicatori ai mei, dar are multe inconveniente, in afara de cel descris, mai este si faptul ca trebuie mereu sa ai grija de zoom.

 

De exemplu, chiar pe desenele puse de tine, zoomul chartului este setat la 2, dar parametrii CCI-ului sunt setati la 3, ceea ce face ca graficul sa arate nasol, toate candelele colorate au o "coada" in partea stanga. Ca sa intelegi se vreau sa zic, seteaza patametrul CandleWidth la 2 (ultimul parametru din lista). Ori mareste zoomul la 3. Si graficul arata mult mai bine. Daca maresti, micsorezi zoomul chartului (dand click pe lupele cu plus si minus), trebuie sa modifici parametrii indicatorului de fiecare data, si sa pui CandleWidth la valoarea corecta. Si valorile nu sunt totdeauna straight-away, de exemplu pentru zoomul maxim, 6, tre sa pui CandleWidht egal cu 13. Pentru zoom 5, tre sa pui CandleWidth egal cu 6. Nici macar nu e liniara scala. Indicatorii sunt perfecti pentru cei care stau pe zoom 2 sau 3 tot timpul, adica nu te joci cu zoomul de la chart, deja la zoomuri mari, umbrele apar prea groase. La stochastic lucrurile sunt si mai nasoale, nu se ia in consideratie diferenta dintre K-line si D-line, practic doar CCI si RSI sunt "folosibili", ceilalti doi mai mult te incurca.

 

Asta apropo de ce spunea Kero ca sunt greu de multimit :) O sa fac o modificare la CCI si RSI sa arate diferenta dintre candelele crescatoare si cele descescatoare pentru intervalele colorate (eventual culori mai deschise si mai inchise). Ca sa nu zici si tu ca doar comentez :)

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bun, ia sa vedem, mi-a luat juma de ora, asa arata:

 

post-1272-1222611967_thumb.jpg

 

Si asta e jucaria, am eliminat si unele chestii care nu erau necesare prin codul ala (variabile in plus, probabil autorul a luat si el de la altul, care luasese de la altul, etc). I-am zis versiunea 2.0:

 

CCI_Candles_V2.0.mq4

 

Pentru RSI si restul, nu e mare scofala, puteti modifica voi (va uitati prin comparatie ce difera la indicatorii vechi intre ei, sunt 2-3 linii de schimbat in cel nou sa il faceti cu rsi).

 

Daca am timp, dar asta nu promit, ca oricum de acum nu ma mai intereseaza subiectul, poate fac si un stochastic care sa coloreze barele cu mai multe culori in functie de %k si %d, acolo sunt multe situatii, care e deasupra, care e dedesupt, daca e OB, OS, hook, recall, toate combinatiile dintre ele, e imputita treaba. Si nici nu stiu cat de folositor ar fi. Oricum, asa cum e acuma, Stochasticul cu candele colorate nu foloseste la nimic. Mai mult incurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Grr, iar fusesi mai iute! Te bagasi printre...

 

Stai ca acum incerc sa dumic si sa inteleg ce ai vrut sa spui cu prima candela de dupa. Poti sa dai un exemplu? şi o pictăm galbenă :)

 

 

Later Edit: Si modificarea pt RSI, ca sa nu iti mai bati capul. Eu ramasesem cu impresia ca tu ai pus CCI pe primul grafic, pentru ca stiu mai demult ca folosesti CCI. Acum am recitit, incercand sa inteleg ce voiai cu maximu/minimu ala (al cui? al pretului, al indicatorului, pe cate candele? pe ultima zi, pe ultimele X candele? ori fatza de candela precedenta? nu e foarte simplu, oricum), si am descoperit ca tu de fapt voiai RSI. Am modificat si pt RSI.

 

RSI_Candles_V2.0.mq4

 

Spor!

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa zic asa: prima candela cu RSI in afara canalului 40/60 este cea de breakout, si ar trebui sa NU fie colorata. colorarea ar trebui sa inceapa de la urmatoarea, DACA face un nou maxim (sau un nou minim, in caz de down trend) si DACA valoarea RSI ramine tot in afara canalului.

post-1398-1222614069_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult!!!

tocmai modificam si eu pentru RSI.

 

Aha, am inteles (in mare). Vezi ca intre timp am modificat postul anterior si am pus si RSI-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.