Sari la conținut

Punctul de balans


Postări Recomandate

  • Moderators

Pai modifica incontinuare! Si la sfarsit vezi daca e la fel cu al meu. Ca asa inveti.

 

Intre timp am modificat si %R-ul, si pun din nou RSI ca uitasem sa ii schimb titlul. %R arata frumos pe grafic, de aia l-am modificat si pe el. Dar Stochasticul, grrr, cand ma uit la el ma enervez! Eu care folosesc destul de mult Stoch in trading (alaturi de ADX, e indicator de baza)... Sa mai astepte! Cu alta ocazie.

RSI_Candles_V2.0.mq4

WPR_Candles_V2.0.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

multumesc fain de tot, tradelover!!!

dau o "bere" cind vii prin Chicago (dac-o sa mai am cu ce dupa ce termina astia cu criza lor).

te mai intereseaza si alti indicatori? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Hihi, s-ar putea sa te faci cu mine acolo intr-o zi.. prietenii aia de care scriam deunazi ca au plecat din thai in can si apoi in us, acum sunt in peoria si lucreaza amandoi la caterpillar, si daca le fac vreo vizita (ca ei tot ma cheama, am pus-o pe agenda pentru urmatorii ani :)) te pomenesti cu mine la usa (uşă, dar poti sa citesti si U.S.A. daca vrei), hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricind! peoria e relativ aproape de chicago, cred ca sunt vreo 2-3 ore de condus.

da' sa stii ca daca nu te grabesti, s-ar putea sa nu mai ai alta ocazie sa vizitezi land of the free and the home of the brave. nu c-ai avea ceva deosebit de vazut... dar acusi o sa inceapa sa-si vinda zgirie norii aia bucata cu bucata ca suveniruri ca sa-si acopere din datorii. si la cit de imbecili sunt americanii, mad max nu mai pare asa departe de realitate. asta-i alta mincare de peste.

eu ma gindesc serios s-o cam tai de aici cu prima ocazie care se iveste.

 

p.s. unde-am ajuns de la "point of balance" :)

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

p.s. unde-am ajuns de la "point of balance" :)

Pai eu ce sa fac daca nu intereseaza pe nimeni punctul tau de balans :)

 

L-am downloadat si eu adineaori, mai mult din dorinta de a aduce treadul pe fagasul normal, ca drept sa iti zic, nu am fost curios deloc ce face ala acolo, m-am gandit ca e o metoda de pivotaj, si cum am mai zis de mai multe ori, nu sunt adept al pivotajului in trading. Si nu am fost departe de adevar, tipul foloseste niste MA-uri, carora le face la randul lor average, poate ca de aia se si potriveste cu RSI.

 

Dar nu imi pare rau ca l-am downloadat, din urmatorul motiv: este primul indicator RECURSIV pe care il vad. Adica recursiv in sensul recursiei pure, asa cum se invata ea la facultate, la programarea C++, indicatorul se apeleaza pe el insusi. Wonderfull! Autorul a gasit o metoda extraordinar de ingenioasa: folosing iCustom(), el incarca un "alt" indicator, in functie de care calculeaza punctul de balans. Dar acel "alt" indicator (dat prin numele fisierului) este INSUSI indicatorul point-of-balance, pe care il apeleaza cu alti parametrii. Care la randul lui se va apela pe sine insusi, iar si iar. Exact ca la metodele recursive de calcul al factorialului, ori fibonacci, ori combinari, etc. Foarte ingenios!

 

La capatul lantului de apeluri (pentru ca este un lant, indicatorul apelat va apela la randul lui "altul", si acela "altul", si tot asa, va imaginati triunghiul lui Pascal, care calculeaza combinari, pe baza formulei C(n,k)=C(n-1,k)+C(n-1,k-1), asta tre sa il stiti ca se invata in liceu, este un calcul arborescent, deci la capatul acestul lant, se afla un calcul cu medii mobile. Ca sa vad ce face indicatorul efectiv, ar trebui sa imi bag nasul in calculele lui, adica sa restaurez pe o foaie de hartie lantul de apeluri si arborele de calcul (asta intentionez sa fac peste vo ora, in pauza de pranz, dupa ce imi pap orezul ori noodles-ul de rigoare). Indicatorul s-ar putea sa nu faca bani multi, dar metoda in sine (programarea) este FOARTE ingenioasa. Deja ma gandesc la ce indicatori as putea sa o aplic eu... (nu am inca nimic in minte, dar deja ma duc cu gandul prea departe, ceva de genul "self-learning" :)...)

 

P.S. Si ca tot veni vorba, legat de RSI-ul ala al tau, de colorat cu galben, cred ca problema ta cu bara care iese in afara si face maxim se poate rezolva mult mai simplu: punand parametrii diferiti pentru nivelele OB si OS la indicatorul pe care l-am facut eu (sau la cel original, daca nu tii la colorarea diferita a barelor in sus si in jos). Am facut aseara o serie de experiente, luand un expert vid si Strategy Tester-ul si dand valori diferite nivelelor de OB si OS, atat simetrice, de genul (50, 50), (55, 45), (65, 35), (70, 30), etc. cat si asimetrice, de genul (70, 55), etc. Am incercat si cu nivele fibo, adica (61.8, 38.2), ori (23.6, 76.4). Se obtin colorari foarte interesante. In general, o colorare de genul (x+k, 100-x-k) este INTOTDEAUNA inclusa (matematic, cum o multime e inclusa in alta multime) intr-o colorare de genul (x, 100-x), obviously, deoarece RSI trebuie sa treaca intai peste nivelul x, ca sa ajunga la x+k. Adica RSI tre sa treaca intai peste 60, ca sa ajunga la 61.8, ori la 65. Si punand valori un pic mai in exteriorul intervalului, de obicei elimini barele care nu te intereseaza pe tine: cele de la inceput, si cele de la sfarsit. Nu cred ca ai nevoie de un alt indicator, ci doar de o aranjare convenabila a parametrilor pt OB si OS (care - atentie - pot sa difere in functie de tipul pietei, trebuie sa te joci cu ei periodic). De asemenea, nivele de OB si OS asimetrice (desi pare aiurea) au sens, in momentul in care piata este trending puternic, esti intrat (de exemplu long, ai prins un trend crescator, de la inceput, si acum crezi ca este pe punctul sa se termine si vrei sa iesi) si vrei sa stii cand sa iesi, ii pui nivelele (OB, OS) la ceva de genul (80, 65), sau (75, 55) etc, up to you, si dai o sansa mai mare aparitiei unei bare rosii. Si cum apare bara rosie, iesi. Profit protection.

 

Ce mi-a placut mie, a fost cand i-am dat valori (50, 50). Toate barele se coloreaza, si pare un indicator de trend foarte interesant. Modificand valorile perioadei, de la 14 la 19, ori la 23, ori la 31, chiar ITI ARATA unde se duce trendul. Desigur, nu in timp real, ci folosind Strategy Tester si un expert vid, si mergand pas cu pas cu tasta F12. Nu stiu cum se comporta in real time... Daca ai timp, poti sa e joci cu el, e cel putin interesant. Si daca ai oarece rezultate in timp real, ori daca faci fwd testing, poate ne spui si noua in viitor cum evolueaza. Eu m-am jucat demult cu RSI, aveam o metoda care intra long cand RSI era mai mare de 50 (daca erau satisfacute si alte conditii, legate de alti indicatori) si short cand era mai mic (idem). Inca o mai folosesc uneori, in functie de piata (merge bine la breakout-uri pe RSI, cand ADX creste, dupa o perioada de congestie).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

am urmarit cum se comporta indicatorul (point of balance, adica) si pot sa spun ca arata destul de bine directia trendului.

apropo de chestia cu valorile asimetrice pe indicatori, aici am ceva de comentat: nu cred ca e aiurea deloc, pentru ca in timpul trendului valorile OB/OS se muta pe alte valori. cred ca e de notorietate de-acum ca intr-un trend ascendent, RSI merge (aproximativ) in canalul 40 (OS) / 80 (OB); iar intr-unul descendent merge intre 20 (OS) / 60 (OB). asa ca mi se pare normal sa misc si eu valorile de colorare in functie de directia trendului, si sa intru doar cind am confirmarea ca trendul s-a reluat.

ca sa ma fac inteles mai bine, am sa dau si un exemplu: sa zicem ca suntem intr-un trend ascendent. RSI oscileaza intre valorile 40 (OS) si 80 (OB); punctul de mijloc este la 60 in cazul asta. urmaresc sa cumpar toate caderile de pret, atit timp cit trendul ramine ascendent, si daca e sa ma iau dupa indicator atunci voi cumpara cind RSI trece inapoi peste 60. de fapt incerc sa relationez nivelele de suport/rezistenta cu nivelele OB/OS.

eu unul folosesc mai frecvent CCI, si am miscat valorile la 0/100 pe trendul descendent (reintru cind CCI trece sub 0) si la -100/0 pe trendul ascendent (reintru cind CCI trece peste 0). asta merge pe g-j, cel putin. de obicei valorile -100/100 le folosesc drept stopuri/intrari la finele/inceputul trendului...

cred ca RSI se poate folosi intr-un mod similar.

 

Pai eu ce sa fac daca nu intereseaza pe nimeni punctul tau de balans :))

 

L-am downloadat si eu adineaori, mai mult din dorinta de a aduce treadul pe fagasul normal, ca drept sa iti zic, nu am fost curios deloc ce face ala acolo, m-am gandit ca e o metoda de pivotaj, si cum am mai zis de mai multe ori, nu sunt adept al pivotajului in trading. Si nu am fost departe de adevar, tipul foloseste niste MA-uri, carora le face la randul lor average, poate ca de aia se si potriveste cu RSI.

 

Dar nu imi pare rau ca l-am downloadat, din urmatorul motiv: este primul indicator RECURSIV pe care il vad. Adica recursiv in sensul recursiei pure, asa cum se invata ea la facultate, la programarea C++, indicatorul se apeleaza pe el insusi. Wonderfull! Autorul a gasit o metoda extraordinar de ingenioasa: folosing iCustom(), el incarca un "alt" indicator, in functie de care calculeaza punctul de balans. Dar acel "alt" indicator (dat prin numele fisierului) este INSUSI indicatorul point-of-balance, pe care il apeleaza cu alti parametrii. Care la randul lui se va apela pe sine insusi, iar si iar. Exact ca la metodele recursive de calcul al factorialului, ori fibonacci, ori combinari, etc. Foarte ingenios!

 

La capatul lantului de apeluri (pentru ca este un lant, indicatorul apelat va apela la randul lui "altul", si acela "altul", si tot asa, va imaginati triunghiul lui Pascal, care calculeaza combinari, pe baza formulei C(n,k)=C(n-1,k)+C(n-1,k-1), asta tre sa il stiti ca se invata in liceu, este un calcul arborescent, deci la capatul acestul lant, se afla un calcul cu medii mobile. Ca sa vad ce face indicatorul efectiv, ar trebui sa imi bag nasul in calculele lui, adica sa restaurez pe o foaie de hartie lantul de apeluri si arborele de calcul (asta intentionez sa fac peste vo ora, in pauza de pranz, dupa ce imi pap orezul ori noodles-ul de rigoare). Indicatorul s-ar putea sa nu faca bani multi, dar metoda in sine (programarea) este FOARTE ingenioasa. Deja ma gandesc la ce indicatori as putea sa o aplic eu... (nu am inca nimic in minte, dar deja ma duc cu gandul prea departe, ceva de genul "self-learning" :P...)

 

P.S. Si ca tot veni vorba, legat de RSI-ul ala al tau, de colorat cu galben, cred ca problema ta cu bara care iese in afara si face maxim se poate rezolva mult mai simplu: punand parametrii diferiti pentru nivelele OB si OS la indicatorul pe care l-am facut eu (sau la cel original, daca nu tii la colorarea diferita a barelor in sus si in jos). Am facut aseara o serie de experiente, luand un expert vid si Strategy Tester-ul si dand valori diferite nivelelor de OB si OS, atat simetrice, de genul (50, 50), (55, 45), (65, 35), (70, 30), etc. cat si asimetrice, de genul (70, 55), etc. Am incercat si cu nivele fibo, adica (61.8, 38.2), ori (23.6, 76.4). Se obtin colorari foarte interesante. In general, o colorare de genul (x+k, 100-x-k) este INTOTDEAUNA inclusa (matematic, cum o multime e inclusa in alta multime) intr-o colorare de genul (x, 100-x), obviously, deoarece RSI trebuie sa treaca intai peste nivelul x, ca sa ajunga la x+k. Adica RSI tre sa treaca intai peste 60, ca sa ajunga la 61.8, ori la 65. Si punand valori un pic mai in exteriorul intervalului, de obicei elimini barele care nu te intereseaza pe tine: cele de la inceput, si cele de la sfarsit. Nu cred ca ai nevoie de un alt indicator, ci doar de o aranjare convenabila a parametrilor pt OB si OS (care - atentie - pot sa difere in functie de tipul pietei, trebuie sa te joci cu ei periodic). De asemenea, nivele de OB si OS asimetrice (desi pare aiurea) au sens, in momentul in care piata este trending puternic, esti intrat (de exemplu long, ai prins un trend crescator, de la inceput, si acum crezi ca este pe punctul sa se termine si vrei sa iesi) si vrei sa stii cand sa iesi, ii pui nivelele (OB, OS) la ceva de genul (80, 65), sau (75, 55) etc, up to you, si dai o sansa mai mare aparitiei unei bare rosii. Si cum apare bara rosie, iesi. Profit protection.

 

Ce mi-a placut mie, a fost cand i-am dat valori (50, 50). Toate barele se coloreaza, si pare un indicator de trend foarte interesant. Modificand valorile perioadei, de la 14 la 19, ori la 23, ori la 31, chiar ITI ARATA unde se duce trendul. Desigur, nu in timp real, ci folosind Strategy Tester si un expert vid, si mergand pas cu pas cu tasta F12. Nu stiu cum se comporta in real time... Daca ai timp, poti sa e joci cu el, e cel putin interesant. Si daca ai oarece rezultate in timp real, ori daca faci fwd testing, poate ne spui si noua in viitor cum evolueaza. Eu m-am jucat demult cu RSI, aveam o metoda care intra long cand RSI era mai mare de 50 (daca erau satisfacute si alte conditii, legate de alti indicatori) si short cand era mai mic (idem). Inca o mai folosesc uneori, in functie de piata (merge bine la breakout-uri pe RSI, cand ADX creste, dupa o perioada de congestie).

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.