Sari la conținut

Starea OB/OS vizualizata pe candele


Postări Recomandate

De fapt discutia a inceput la topicul "punctul de balans".

Despre ce este vorba: cind oscilatorul intra in OB/OS, candela corespunzatoare se coloreaza. Spre exemplu, cind RSI trece peste 70, candela curenta devine (sa zicem) albastra; cind RSI trece sub 30, candela devine portocalie.

Indicatorii sunt pentru RSI, CCI si W%R, modificati (magistral, ca de obicei :) ) de tradelover. Cum ii folositi/interpretati, treaba voastra, depinde de cum intelegeti comportamentul fiecarui oscilator.

Am sa dau un exemplu pentru RSI: cind urca peste 60, e in uptrend; cind coboara sub 40, e in downtrend. Pe grafic am lasat sa se vada doar barele care reprezinta iesirea RSI din canalul 40/60. Cred ca e destul de sugestiv.

 

P.S. Scuze pentru redundanta. Am repostat indicatorii deoarece consider ca ofera un suport grafic foarte util.

RSI_Candles_v2.0.rar

CCI_Candles_v2.0.rar

WPR_Candles_v2.0.rar

post-1398-1222908898_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Moderators

interesanta abordare, nu m-am gandit ca se pot ascunde candelele care nu sunt relevante :) Probabil ca din chart properties si ai setat culorile pe negru. Ar fi mai bine sa le pui un gri inchis, ori dark slate gray/green, sa se vada totusi. Sunt perioade cand piata nu iese din range si rsi sta cuminte intre nivele, si atunci traderul e "in orb", nu stie ce face piata. Deci ar fi mai bine sa se vada un pic, voalat, totusi...

 

Iar cu parametru ala cu grosimea barelor, te-am prins iar! :)

 

hihi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt discutia a inceput la topicul "punctul de balans".

Despre ce este vorba: cind oscilatorul intra in OB/OS, candela corespunzatoare se coloreaza. Spre exemplu, cind RSI trece peste 70, candela curenta devine (sa zicem) albastra; cind RSI trece sub 30, candela devine portocalie.

Indicatorii sunt pentru RSI, CCI si W%R, modificati (magistral, ca de obicei :) ) de tradelover. Cum ii folositi/interpretati, treaba voastra, depinde de cum intelegeti comportamentul fiecarui oscilator.

Am sa dau un exemplu pentru RSI: cind urca peste 60, e in uptrend; cind coboara sub 40, e in downtrend. Pe grafic am lasat sa se vada doar barele care reprezinta iesirea RSI din canalul 40/60. Cred ca e destul de sugestiv.

 

P.S. Scuze pentru redundanta. Am repostat indicatorii deoarece consider ca ofera un suport grafic foarte util.

 

I-am importat dar nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, din chart properties am setat culorile la fel cu background-ul.

am vrut doar sa ilustrez cum arata portiunea de trend tranzactionabila DUPA confirmare (in cazul asta, confirmare de breakout pe RSI). si ca sa vada cine e abia la inceputuri ce inseamna sa folosesti abordarea clasica (RSI 70 e overbought, sell; sau RSI 30 e oversold, buy) dupa ce incepe trendul. sinucidere curata.

 

interesanta abordare, nu m-am gandit ca se pot ascunde candelele care nu sunt relevante :) Probabil ca din chart properties si ai setat culorile pe negru. Ar fi mai bine sa le pui un gri inchis, ori dark slate gray/green, sa se vada totusi. Sunt perioade cand piata nu iese din range si rsi sta cuminte intre nivele, si atunci traderul e "in orb", nu stie ce face piata. Deci ar fi mai bine sa se vada un pic, voalat, totusi...

 

Iar cu parametru ala cu grosimea barelor, te-am prins iar! :)

 

hihi

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.