Sari la conținut

Criza Financiara in lume


harif

Postări Recomandate

ce sa-ti facem, scrat, doar traiesti in america! :P

 

acum sunt vremuri grele, in care oamenii se sinucid, isi omoara copii, si cate si mai cate, asa ca paranoia ta e prea bine....

 

noroc cu noi cei de aici ca reusim sa te disociem de ce-i acolo, in rest, cumparam ca disperatii, aruncam mancarea la gunoi, ca deh, nici nu ne-am atins de ea, si wtf, ce criza frate? consumul la romani e-n floare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zvonuri peste zvonuri sustin ca singurele investitii sigure sunt pamintul si aurul.

Si eu am mizat tot pe pamant. Nu zic ca n-am cumparat si ceva aur, da' tot in pamant l-am pitit. :P

Din vara am inceput sa cumpar orice teren disponibil spre vanzare in zona in care stau. Acum ma gandesc sa ma extind si in restul tarii.

 

Si ma pregatesc sa devin complet independent din pct. de vedere financiar. Eu sa-mi produc energie, hrana, metal extras din pamant, sa-l distilez si sa-l prelucrez, plastic din aer+apa+energie, combustibili (motorina/benzina) la fel, etc

Deja am inceput sa lucrez in directia asta; si rezultatele nu s-au lasat asteptate...

Asa ca cine aspira la un mod de genul asta de viata, PM ptr. detalii/proiecte, etc Cine e inginer/meseriash/om practic si vrea sa contribuie la dezvoltarea unei mini-industrii in gospodarie, PM la mine. Eventual daca exista interesati, deschidem o sectiune open source, cu proiecte si solutii clare (catia, autocad, sfaturi, tutoriale, etc).

Solutii si patente gasim free pe net (mai vechi de 20 de ani, adica publice si folosibile, dar mult mai evoluate decat tehnologia amarasteana, care exista pe piata la momentual actual).

 

Chiar as fi curios, ce-o sa faca Big Shark cu trilioanele lui de $/EUR, dupa ce ne terminam trebusoara. :)

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asasinii economici au inceput sa apara la rampa (adica acum e randul guvernelor sa ia tzapa):

 

FMI se ofera sa salveze guvernele cu "sute de miliarde de dolari

Problemele cu care se confrunta in prezent Islanda par sa fi convins Fondul Monetar International sa elaboreze un plan de salvare a guvernelor din criza financiara extinsa la nivel global.

 

Dupa ce ieri a atentionat asupra faptului ca nici o tara nu este imuna la efectele crizei de pe pietele de credit, Dominique Strauss-Kahn, seful Fondului Monetar International, a anuntat ca ar putea face disponibile fonduri de "sute de miliarde de dolari" fie tarilor puternic dezvoltate din occident, fie economiilor emergente, informeaza The Guardian.

 

 

Seful FMI a declarat ca a cerut boardului director al Fondului sa elaboreze o procedura de imprumut la care sa poata apela guvernele aflate in criza de lichiditati.

 

Strauss-Kahn a declarat "Suntem pregatiti sa raspundem oricaror cereri venite din partea tarilor care se confrunta cu probleme".

 

Conform acestuia, Fondul nu a imprumutat nici o tara in ultimii cinci ani si ca, prin urmare, are disponibile lichiditati destul de mari ce pot fi afectate tarilor care au nevoie.

 

"Nu ne va lua saptamanii si luni ca sa elaboram programul; ne va lua cel mult doua saptamani", a mai mentionat Strauss-Kahn.

 

 

----------------------------------------------------------------

 

Dupa care guvernele care se imprumuturi vor fi obligate sa accepte orice conditie impusa (recomandata) de catre FMI.

 

Ia uitati cum lucreaza FMI:

John_Perkins_-_Confesiunile_unui_asasin_economic.zip

 

Intrebare: ce este FMI si cine il finanteaza?

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aurul, petrolul si dolarii

 

Cititi compilatia de articole atasate.

Cred ca se clarifica multe intrebari.

 

Ideea e cam asa:

Dolarul a fost back-upuit cu aur pina in 1971 (tot aurul populatie a fost confiscat).

Prin lege, detinerea de aur de catre persoanele fizice, a fost interzisa.

Din 1971 dolarii sunt back-uiti cu petrol.

Americanii au monopolizat resursele de petrol (Irak, Arabia Saudita).

Petrol este suficient.

Chiar in perioada in care petrolul a ajuns la maxim s-au descoperit din intamplare rezerve de petrol uriase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stefan... ce se intimpla cu forumul? pagina ia dimensiuni impresionante... fac scroll in jos si la dreapta intr-o fericire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.