Sari la conținut

Criza Financiara in lume


harif

Postări Recomandate

  • Moderators

Asta e palma (palmuta, micro sau mai degraba picopalma) pe care pot sa i-o trag lui big shark, sa-l las fara lichiditatea mea, si nu am ezitat nici o secunda.

Bravo pentru picopalma! E o atitudine! Eu sper insa ca nu o sa pleci si de pe forum. Esti printre putinii pe care ii citesc cu interes pe aici....

 

tradelover, apropos de mahari, o intrebare: sobolanii pleaca intotdeauna inainte de a se scufunda corabia. Nu mai intreb daca au plecat, ca e tardiv, ci UNDE se/s-ar duce (adica pe urma banilor, evident, dar unde)?

Eh, iata o intrebare la care oamenii de stiinta nu au putut raspunde. Cand voi afla raspunsul la intrebarea asta, nu ma mai prindeti pe aici. Ma gasiti pe insulele Similian, cheltuind milioane de parai pe scuba diving...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pakistan facing bankruptcy

 

Pakistan's foreign exchange reserves are so low that the country can only afford one month of imports and faces possible bankruptcy.

Icelandic Prime Minister Geir Haarde warns nation of bankruptcy

 

Icelandic Prime Minister Geir Haarde addressed the nation as the country faced its worst economic crisis in modern times and introduced emergency legislation.

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jurnalul unui bancher (episoadele 1-20 in atas). :P

 

Am ras ieri de am dat pe spate toata ziua.

 

Si mai avem si asta:

Oamenii din banci. De unde vin si cat de calificati sunt?

 

Oamenii din banci., De unde vin si cat de competenti sunt ei? (II)

 

Apropo:

 

De ce imi trimit zilnic cei de la Vanguard briefingul Daily FOREX & CFD?

 

Dintr-o data si-au adus aminte ca exist si doresc cu un zel nemaipomenit sa ma informeze. :)

 

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a nu, in nici un caz nu plec de pe forum (cred ca deja sunt dependent :P). asta presupunind ca n-avem parte de zguduiri sociale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul la criza este chiar pe forum (pt. cine avea curiozitatea sa citeasca topicu :P l)

 

$8.3 trillion of real money is controlling $313 trillion in derivatives!

 

Adica cam toate activele financiare tranzactionate se apropie undeva de vreo 313 trilioane de parai.

Iar in cash sunt decat vreo 8 trilioane. Mai exact de 2.65%. Sau un leveraj real de 37.7:1.

Mai corect institutiile financiare au intrat in margin call. Si nu au de unde sa aduca bani.

Si mai exact dolari. Pt. ca toate instrumentele implicate in criza sunt evaluate in dolari.

Toti dolarii din lume se intorc in USA.

Cu toate ca viteza ametitoare cu care FED-ul tipareste dolari (la care se adauga si dolarii repatriati) bursele continua sa cada, au loc falimente, consolidari de mari companii, etc.

Trebuie redus leverajul la un nivel apropiat de valoarea reala a activelor (mai bine spus ~1:1).

Asta inseamna o cantitate enorma de dolari. Cu mult mai mult decat 700 miliarde.

 

Insa ciudat, desi dolarii se tiparesc in nestire, dobanda este de 1.5% dolarul se intareste la greu.

Normal ar trebui sa explodeze inflatia si dolarul sa se deprecieze.

 

Dar aici intervine avantajul de a fi jandarmul lumii.

 

Cam tot ce exista in lumea asta: petrol, gaze, metale, alimente de baza se tranzactioneaza in dolari.

Dar dolarii se intorc in USA. O mare companie sau o banca centrala ca sa isi plateasca facturile la materiile de baza are nevoie de dolari. Si ii imprumuta. Dar cu ce dobanda???? Cu 12-15%.

Adica in USA, pt institutiile si cetatenii americani dobanda este de ~2% (plus spredul bancilor comerciale americane) iar pt. straini e de 15%.

 

Ce inseamna asta??? Intarirea dolarului. La greu.

 

Pe de alta parte sa consideram UE. Cine are nevoie de euro??? Care tara are nevoie de euro?

Poate numai companiile sau tarile care au facut importuri in euro. Si cetatenii UE.

Euro, lire sterline se tiparesc la greu. Dobanda la euro se preconizeaza sa scada si mai mult.

Altcumva spus: euro se duce la fund.

 

Si acum despre aberatiile unor tari europene care garanteaza depozitele bancare integral.

Normal ca daca banca da faliment statul imi asigura banutii. Dar sumele care ar trebui asigurate depasesc de cateva ori PIB-ul tarilor respective. Si guvernul isi va respecta promisiunea: cetatenii isi vor primii banii.

Dar se va intampla ca in cazul banilor depusi la CEC pt. dacii.

Vor cumpara cu ei, cu mult noroc, un televizor.

Editat de tavi_star
Am corectat link-ul ca nu mergea. Stefan.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci sa pregatim banii sa cumparam la momentul potrivit :).

 

Sincer, dupa faza de astazi cu inchiderea bursei de la noi, parca sunt tentat sa mai astept putin sa mai scada actiunile din cauza panicii si dupa aia sa intru sa cumpar si eu ceva.

Stefane, la rusi bursa a fost inchisa deja cred ca de vri-o 10 ori.....si nu se mai opreste.

Se zice ca bursa ruseasca a ajuns fundul fundului....................................si a început sa se îngroape..... :P

Asa ca la voi poate e abia începutul începuturilor?http://www.kolobok.us/smiles/user/FALLEN_02.gif

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce-a postat si tavi chestia aia cu leverage-ul, cred ca e clar incotro ne indreptam.

fed si boe au scazut azi dobinda. nici un efect vizibil. banii continua sa iasa de pe piata. eu de ce sa stau contra trendului? aici nu merge cu stop loss.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Apropo de cei care se contrazic daca exista sau nu o criza, am avut si eu o discutie ieri cu un prieten care e de parere ca de fapt nu exista o criza reala... Intrebarea este: conteaza daca finantele/economia au cu adevarat probleme sau sunt doar manipulate? Parerea mea este ca panica ESTE o criza si este cat se poate de reala... iar in momentul de fata panica este clar prezenta. Si daca e sa ne uitam la noi, faptul ca ziarele au preluat ieri o stire cum ca Tariceanu isi scoate banii din banci ca sa-i bage in titluri de stat nu a facut decat sa planteze o samanta de panica printre oameni care s-ar putea sa incolteasca mai repede decat ne asteptam, chiar daca el NU si-a scos cu adevarat banii de la banci.

 

Daca ce spune Tavi este adevarat, inseamna ca cel mai bine este sa transformam leii in dolari... din aia de hartie, pe care sa-i bagi la saltea (atentie, este o parere NU o recomandare). Asa rezolvam doua probleme: profitam si noi de intarirea asta aparent ilogica a dolarului (zic aparent ilogica pentru ca daca ce zice Tavi e adevarat, atunci este cat se poate de logica) si in plus mai dam si lui Bigshark "picopalme" din alea de care vorbea Scrat pentru ca noi tinem dolarii aia la saltea si nu ajung la ei. :P

 

Ma intreb cat o sa tina toata treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Iordaki, s-ar putea sa ai dreptate. Era o tentatie de moment... ramane sa vedem cum evolueaza lucrurile si la noi, dar clar nu este exclus sa se intample ca in Rusia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce urmeaza?

 

De vreo cateva zile nu imi da pace un gand: ce ar fi daca am cumpara aur?

Ca doar isi pastreaza valoarea reala. Aurul este avutie reala. Ar fi o treaba buna.

 

Pe de alta parte de vreo un gand imi da frisoane.

 

Cam ce s-a intamplat in criza asta in mare?

 

Populatia in USA, UK, Spania si alte tari si-au pierdut casele.

Giganti financiari au dat faliment sau au fost cumparati pe nimic.

Giganti industriali au mari probleme finaciare: GM, Ford, GE s.a.

Bursele se prabusesc aparent fara motiv in ciuda lichiditatilor aruncate pe piata (normal monedele ar trebuie sa se deprecieze; efectul: cresterea artificiala a burselor datorita etalonului monetar micsorat).

 

Ce spun acum este numai o teorie (pe care nici macar 1% din populatie nu ar accepta-o).

 

Ma gandesc la manipularea aurului.

 

Putin a cerut Dumei renuntarea la TVA pt. comertul cu aur.

Nemtii cumpara aur la greu incat dealerii nu mai accepta comenzi.

Zvonuri peste zvonuri sustin ca singurele investitii sigure sunt pamintul si aurul.

Si populatia, panicata, isi scoate banutii din banci, de la saltea si cumpara aur sau pamint.

 

Iar Big Shark asta doreste: sa puna gheara si pe ultimii banuti.

Cand panica e suficient de ridicata si lumea se va batea pe aur se va intampla exact acelasi lucru: se va prabusi cursul aurului suficient de mult ca lumea sa renunte pe nimic si la aurul cumparat atat de scump.

 

Dupa care cineva (grup de persoane, organisme internationale) vor oferi si solutia crizei.

 

DAR cauza reala nu va schimba, motivul principal: sistemul bancar bazat pe rezerve fractionare, pe tiparirea banilor discretionari (fara acoperire) de catre sistemul de banci centrale cu actionari privati (FED, BOE, FMI, WB, IBS, BOJ, etc) sau controlate privat (Canada, Australia - de fapt majoritatea bancilor centrale).

 

Insa pretul va fi urias: in vremuri normale nimeni nu ar accepta asemenea conditii.

 

Asa s-a intamplat mereu de la 1694 cand a fost infiintata Banca Angliei.

 

Mai are cineva idei apocaliptice? :P

 

Later edit:

 

<h1 class="title">Criza financiară îi face pe germani să cumpere aur. Mult aur!</h1>

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.