Sari la conținut

Criza Financiara in lume


harif

Postări Recomandate

adica vrei sa iti spun incotro se duce perechea valutara xxxyyy, unde sa pui stopurile, targeturile, si cu cate loturi sa intri...

 

Este un topic despre criza. Am pus personal analize la G/J, si in general baietii buni care mai fac analize pe aici le pun pe topicele cu perechile respective...

 

normal ca este un topic despre criza si chiar nu asteptam aici o "radiografie a perechilor" ci mai degraba o privire la fel de generala gen:

 

JPY si CHF sunt cele mai sigure in momente de criza deci amandoua fata de majoritatea se vor intari

 

USD este o situatie aparte din simplul motiv ca este singura valuta FORTE

 

EURO datorita diversitatii tarilor si a opiniilor va oscila

 

etc... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

this was o shock :P azi au taiat si europa si anglia :) sa-mi trag unaaaaaaaaa ori am baut io prea mult nu-mi vine sa cred :D=))

 

14:00 GBP High Impact Expected Official Bank Rate 4.50% 5.00%

 

USA 1,50%

 

europa 3.75% :D:P

 

Ne-a inchis GURA :D

Editat de kerosen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

practic, a fost o miscare concertata a tuturor, adica praf in ochi la fraieri, cica sa-i luam prin invaluire, sa le mai zboare mintea de la ce avem noi de gand.

au rupt tot dpdv al volatilitatii, si in special moneda care pana mai ieri era aud, ca au ingropat-o complet, si o pregatesc de parastas.

este evident ca prin aceasta miscare nu au cautat decat sa continue extragerea de dolari din piata intru sprijinirea prietenului lor comun USA, si cu toate ca astazi majoritatea au incercat sa fuga si sa se ascunda in yen masiv considerandu-l cel mai stabil, big shark le-a aratat ca totul este de prisos si ca nu are rost.

 

miscarile incepute vor continua, lumea va fi din ce in ce mai panicata, oamenii isi vor vinde si bruma de actiuni - poate chiar fara nici un profit, doar asa ca sa-si mai salveze cativa dolarei, sau euroi, sau francuti sau mai stiu eu ce, - si cand totul va fi gata si frumos aranjat, o noua mana de smecheri vor prelua totul pe nimic.

 

si uite asa se muta banii dintr-un buzunar in altul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Pai atunci sa pregatim banii sa cumparam la momentul potrivit :P.

 

Sincer, dupa faza de astazi cu inchiderea bursei de la noi, parca sunt tentat sa mai astept putin sa mai scada actiunile din cauza panicii si dupa aia sa intru sa cumpar si eu ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca prima chestie care ne asteapta e disparitia sau reducerea leverage-ului.

 

de acord.... in ce sens ca io astept de la voi pareri asupra Forex-ului :) adica sincer ma intereseaza parerea voastra aici :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Scrat, excelent punctat! Si asa ar fi cursul "normal". Reducerea riscului, pentru ca asemenea fenomene sa nu se mai intample.

 

Doar ca, vezi tu, eu percep miscarea asta... invers. Ideea e sa ne traga banii. Ca se vorbeste de lichiditate. Mai exact de lipsa ei. Well, pe cine afecteaza lipsa lichiditatii de pe piata? Ce imi pasa mie, ca prducator de circuite electronice, ca este lichiditate sau nu? Doar ca daca nu vin aia cu miliardele pe piata, care sa cumpere sau sa vanda, de la care sa poata Big Shark sa traga banii, miscand piata in directia MAXIMEI rezistentze (am mai vorbit de asta, piata se misca acolo unde sunt bani mai multi, povestea aia cu cererea si oferta, cu minima rezistenta, etc, e brasoava, daca ar fi adevarata, bancile ar pierde continuu). Daca nu sunt milioane pe piata, Big Shark moare prin infometare. Interesul lor e sa bage lichiditate cat mai mare, sa bage leverage cat mai mare. Ca tu sa pierzi cat mai mult.

 

Si tot ca o observatie, MARII MAHARI au stiut dinainte. Surpriza lui Bernanke e surpriza... doar pentru noi. Cum altfel explicati noile rate de rolover de la cei mai multi brokeri, modificate saptamana trecuta? Tocmai discutam in weekend cu ener pe msm despre noile rate de swap de la IBFX, care ne-au lovit pe amandoi, eu ii ziceam ca fenomenul e general, l-am vazut si la ATC (cotatiile MQ de la concurs vin de la 4 brokeri diferiti, si Stitch a platit aproape 80 de parai pe lot pe zi, pentru prima zi de trading!!!!! A fost miercuri, 1 octombrie cand a inceput campionatul, deci swap triplu, dar NICI ASA! 80 de parai! Bataie de joc!), l-am vazut si la Varengold, pe demo, deci ii ziceam ca fenomenul e general, dar nici eu si nici el nu am putut gasi o explicatie concreta, alta in afara de "e criza, dom'le!"... Grrr...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Bwaaaa, ha ha ha... crap de ras de vo doua ceasuri de cand am venit acasa, citind jurnalul bancherului, al carui link a fost postat mai devreme de mfx.

 

Ca sa stiti ce va asteapta, hai, toata lumea la cumparat vodka!

 

"*Ora 14,44 I`am scris lui Bernache ala de la FED si i`am zis sa vaza si partea buna a lucrurilor, da`l in cacat de pesimist. I`a scazut preturile la case, asa e. Consumul e la minim si are umpikutz de inflatie. Mare branza... Da` daca preturile caselor ar fi ca la noi, de sa nu te mai poti atinge de ele, cum s`ar simti ? Ar fi mai bine ? Oricum, i`am facut un calcul. Preturile la case la ei sunt exact ca in 1916. Sa`si faca stocuri de whiskey, ca in 1918 se introduce prohibitia !!!"

 

Betoon, beton, beton, :P

O mie de puncte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu lipsa de lichiditate.

Vreau sa detaliez totusi ce-am zis mai sus vizavi de leverage. Cred ca depinde cit de mare e rahatul in care a intrat big shark in momentul de fata (ma rog, DACA e rahat si nu un pirt puturos menit sa ne ameteasca pina ne mai scotoceste prin buzunare). Daca e grav, atunci putem sa ne lingem pe bot de leverage, ca n-o sa mai aiba nici un broker fonduri sa ne imprumute cind iesim (chipurile!) pe piata si ne facem ca deschidem tranzactii (caz in care ar trebui sa ne intrebam serios daca banii nostri mai sunt ai nostri sau nu au plecat deja spre insule insorite…). Daca nu e grav, si totul este de fapt o mare minciuna zugravita cu nuante apocaliptice, atunci nici o problema, leveram in continuare, eventual bagam niste comisioane in plus, ca deh, e criza si lucrurile sunt instabile… brokerul e si el om, tre’ sa traiasca si el, e fortat de evolutia generala a lucrurilor sa ne beleasca mai tare ca altfel el a fost, este si va fi mereu de partea noastra.

Si nu ma pot abtine sa nu constat ca pretul la petrol s-a dus binisor de tot in jos. Cam cum era inainte de nebunia asta. Ce parere aveti de pretul la benzina (adica ce scoate poolimea din buzunar la pompa)? Cam sclerozat, a uitat sa scada. Efectul rotii cu dinti, toate merg intr-un singur sens.

Eu unul cred ca termin cu joaca. Mi-am scos banii de la Oanda si de la banca pe unde mai tineam ceva (am sa explic intr-un alt post de ce). Asta e palma (palmuta, micro sau mai degraba picopalma) pe care pot sa i-o trag lui big shark, sa-l las fara lichiditatea mea, si nu am ezitat nici o secunda.

tradelover, apropos de mahari, o intrebare: sobolanii pleaca intotdeauna inainte de a se scufunda corabia. Nu mai intreb daca au plecat, ca e tardiv, ci UNDE se/s-ar duce (adica pe urma banilor, evident, dar unde)?

 

p.s. scuzati cuvintele "urite". :P

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.