Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 1 votes

GBP/CHF

• Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 07 October 2008 - 07:40 PM

:P
  • 0
odata ce faci compromisuri in gandire, esti candidat pentru mediocritate :)

#2 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002
  • Broker curent MIG, dbfx, dukascopy, varengold
  • Strategie/tehnica folosita astrologie bursiera :)

Posted 07 October 2008 - 07:58 PM

:P

Posted Image

Suntem in flat de ceva vreme ....oricum aştept o mişcare ceva in buy
  • 0
Aceste recomandări sunt doar viziunea mea asupra pieței si nu sunt un indemn spre anumite acțiuni. Va rog mult! Riscurile vi le asumați singuri

www.vProfite.com

#3 kerosen

kerosen

Forexist senior

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 631 posts

Posted 07 October 2008 - 08:07 PM

multumesc de parere iordaki :P dar problema cea mai mare pt mine este ca pare a fi un fel de punte a dracului adica am vazut spike-uri de 200 pipsi pe ea si asta mi-a atras atentia ca si o ruleta ruseasca :)

da, sunt deacord cu tine ca ar fi ceva de buy mai ales ca joi BoE se pare ca va taia o bucatica din rata si sper sa fie una mare dar pe GBP/CHF... cei 200 pipsi ca si spike si nu odata de nenumarate ori asta mi-as dori o explicatie din partea voastra

multumesc in avans

deh la asta adrenalina ar fi la maxim :D
  • 0
odata ce faci compromisuri in gandire, esti candidat pentru mediocritate :)

#4 iordaki

iordaki

Forexist activ

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 458 posts

• Tranzactionez din 2002
  • Broker curent MIG, dbfx, dukascopy, varengold
  • Strategie/tehnica folosita astrologie bursiera :)

Posted 07 October 2008 - 09:11 PM

multumesc de parere iordaki :D dar problema cea mai mare pt mine este ca pare a fi un fel de punte a dracului adica am vazut spike-uri de 200 pipsi pe ea si asta mi-a atras atentia ca si o ruleta ruseasca :)

da, sunt deacord cu tine ca ar fi ceva de buy mai ales ca joi BoE se pare ca va taia o bucatica din rata si sper sa fie una mare dar pe GBP/CHF... cei 200 pipsi ca si spike si nu odata de nenumarate ori asta mi-as dori o explicatie din partea voastra

multumesc in avans

deh la asta adrenalina ar fi la maxim :D

Ceva timp mai devreme tranzitam aceasta pereche destul de frumos...de când e in range am lăsat-o deoparte.
Si ce tine de spikuri...ce sa zic? unde ele nu sunt acum? :P
Astăzi am vorbit cu-n domn care e mult mai devreme ca mine pe piata si era si el foarte uimit de cea ce se intampla pe piata...Asa ca bucuraţi-va prieteni---trăiţi vremuri istorice :D
  • 0
Aceste recomandări sunt doar viziunea mea asupra pieței si nu sunt un indemn spre anumite acțiuni. Va rog mult! Riscurile vi le asumați singuri

www.vProfite.com

#5 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2362 posts

Posted 16 September 2009 - 11:06 AM

GBPCHF - H4 setup long .
Locatie: ppz 1.7000 daily, round number, confluentza fibo expansion 61.8%, divergentza bulish clasica
Marime: medie
Spatiu de dezvoltare : bun, daca se evita zona de blocare marcata cu albastru.

Attached Thumbnails

• gbcchf_4h.png

Edited by oltciter, 16 September 2009 - 11:10 AM.

• 0

mini.jpg

mini.jpg

#6 oltciter

oltciter

Big Shark

• Members
  • 2362 posts

Posted 16 September 2009 - 04:12 PM

Dupa o incercare de reversal in orele care au trecut, am inchis 50% din primul long cu un profit de 16 pips si 50% s-a inchis la BE.
Asa cum se vede din imaginile de mai jos am pus un nou pending buy stop de data aceasta luand in consideratie setupul format la ora 16:00 pe chartul de 8h, care imi intareste convingerea ca ne aflam in fatza unui posibil reversal cu potentzial mai amplu.
De asemena urmaresc si o intrare market pe chartul de 1h, pe retrecementul barei de 8h pentru a mari potentialul .
Las imaginile sa vorbeasca.

Attached Thumbnails

• gbcchf_8h.png
  • gbcchf_1h.png

• 0

mini.jpg

mini.jpg

#7 slg

slg

Forexist junior

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts

• Tranzactionez din 2009
  • Broker curent XTB, Bulbrokers
  • Strategie/tehnica folosita S/R, formatiuni de bare, def. trendului,fibo.

Posted 06 September 2010 - 08:43 PM

Valul impulsiv down parca tocmai s-a finalizat. Are aceeasi marime cu cel precedent. Ne putem astepta la o corectie, in urmatoarele 8-10 saptamani, pana la 1.6300, cu o zona dificila pe la 1.6100. In cazul unui set-up de gbp-chf.gif long este posibila o intrare? Ca parca ar fi un potential de vreo 500-700 de pispi acolo. Ce ziceti?
  • 0

#8 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 06 September 2010 - 08:55 PM

Daca ma uit pe daily vad ca linia trendului inca nu a fost strapunsa si mai mult daca pretul o ia in sus il asteapta o alta potentiala zona de rezistenta.

gbpchf.gif

Si cam asa arata si pe 4h

gbpchf 4h.gif

Edited by Cityzen, 06 September 2010 - 08:58 PM.

• 0

#9 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 12 July 2012 - 10:24 PM

Rationamentul din spatele unei tranzactii

Conform analizei, perechea se afla la sfarsitul unui val 3 dintr-un val 5 (al unui val corectiv C sau val impulsiv 3).

gbpchf.23.05(gmt+2)12.07.2012.PNG

Potrivit teoriei valurilor Elliot, in impulsul terminal (adica in valul al-V-lea, valurile 2 si 4 se intrepatrund). Daca coboram putin cadrul de timp, pe 30 de minute, putem vedea cum valurile 2 si 4 se intrepatrund (verde deschis).

gbpchf.23.17(gmt+2)12.07.2012.PNG

Concluzie: conform definitiei valului terminal 5, conform careia valul 4 ar trebui sa se intrepatrunda cu valul 2, atunci pe daily ar trebui sa avem o miscare pana la valoarea de 1.49367, cel putin, vezi imaginea perechii pe cadrul de timp zilnic (daily).

Succes!
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.