Sari la conținut

Diferente


merlyn

Postări Recomandate

mai e inca un lucru: chiar daca ai pus SL, brokerul nu e obligat sa ti-l ia. e o discutie interesanta in topicul "GCI Financial - afara e vopsit gardul...", citeste-o daca n-ai facut-o pina acum.

adica nu poti sa faci nici money management daca nu vrea brokerul. apropo de trade corect.

 

Asa este. Nici volumul real nu-l vom avea din cate am citit si eu . Deci volum nu ai ,pret ai daca vrea si brokerul sa ai . Si atunci fa trade corect.... Ceata mare...

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat:

... Ei , un broker nu trebuie decat ca de 1-2 ori pe luna sa umble putin la factorul timp ca sa alergi ca un nebun dupa strategii si indicatori care merg o vreme si apoi nu mai merg . apoi dupa o vreme iarasi merg.

 

scuze de intrebare,

dar cum se poate ca un broker oarecare sa modifice ora greenwhich? chiar ptr 1-2 ori pe luna.

 

dac-as afla metoda cred ca as schimba timpul dupa bunul meu plac, l-as da cand inainte cand inapoi, asa o data de 2 ori pe luna.

 

sincer, cred ca toata aceasta vorbarie nu a adus inca ceva constructiv. dar daca vrei sa inveti si sa cimentezi putinul de cunostinte acumulate pana in prezent in materie de forex, eu sunt de parere sa treci la intrebari care sa clarifice lucrurile referitoare la tranzactionare. sunt convins ca toti cei de aici sunt dispusi sa te indrume, fara nici o problema.

ai nevoie de materiale, ai nevoie de sfaturi sau orice altceva, intreaba ca nu-i bai.

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit mai multe postari de ale tale, nu sunt o persoana tocmai lipsita de inteligenta dar mi a luat ceva sa gasesc un motiv adevarat pentru toata zbaterea ta. sunt de acord cu scrat ca ai mari lipsuri asa ca te rog si te indrum catre treadurile mai vechi dupa forum acolo unde ii trimitem pe incepatori cand vin sa ne intrebe cate o chestie care s a scris de zeci de ori. eu personal te trimit la arhiva si ai sa intelegi dupa o perioada de ce.

 

1. am impresia ca tu tranzactioneazi reversalu nu trendu de tot zici ca nu merge afecerea, trendu nu se schimba cu una cu doua, dureaza luni de zile saptamani sau ani, asa ca daca esti dispus sa astepti e prob ta, se tranzactioneaza trendu nu schimbara daca nu ai experienta.

 

2.chestia cu cotatiile e superficiala, daca tot ti ai dat seama cum fura brokerii de ce nu ai luat masuri, imi faceam un plan eu asa as fi facut. lumaraile, distorionarea, pozitia diferitilor indicatori la diversi brokeri mi se pare la fel de superficiala (toti stim asta dar nu ne afecteaza, numai ca tu ai dus o in panzele albe, si exagerezi pe deasupra), si eu am gasit diferente dar (nu ca ale tale cei drept 5 10 pipsi la anumiti brokeri luand ca referinta platforma care o aveam dar putea sa fie brokeru meu care avea cotatia gresita). toate astea fiind date nu stiu unde e problema. si harif ti a raspuns la una din intrebarile tale, brokeri au orarul lor dupa longitudinea pamantului si pozitia la care se afla fata de puntul 0, ce o fi asa greu de inteles.

 

3. puteai sa schimbi tf sa nu mai stai pe cele mici unde e mult zgomot, treci pe unu mai mare h 1 h 4 de ex. crede ma ca nu e greu.

 

 

4. tradingul reperezinta la inceput o munca imensa de acumulare (de informatii) plus experienta pana devine mecanism, reflex de tranzactionare cum ii spune mfx de atata vreme. daca nu ti plac strategiile pe baza de macd, ema, ma, diversi indicatori, de ce nu te ai axat pe chestii mai stabile, -demark, elliott, pesavenato, carney, astrologie -astrotrade(ca se fac bani si din asta mai greu in forex dar nu cred ca imposibil) etc, care merg in orice fel de piata, pe orice tf si la orice ora (ca sa te parafrazez).

 

5. aici sunt traderi respectati cu experienta care sunt dispusi inca sa ne ajute, de la care mai aveam cu toti (ceilalti) cate ceva de invatat, in meseria asta sau la nivelu nostru nu e nici un secret si nu avem secrete, nimeni nu detine lampa lui aladin si castiga bani din forex doar frecand o- restu e o chestiune de intelegre a pietei a mecanismelor ei tehnice aici gasesti doar mecanismul care ti se potriveste cel mai bine -oricare ar fi el-

 

6. o chestie de bun simt e sa nu iei pe nimeni peste picior, daca tu nu intelegi asta nu inseamna ca nu o intelege nimeni si sa te razbuni cu vorbe rautaciose pe traderi, ei si au arata disponobililatea gratuit fara sa te cunoasca direct, sa te invete sa iti explice cat stiu si ei si sa te trimita sa mai inveti ceea ce nu e un lucru tocmai rau, daca ii asculti o sa le multumesti mai tarziu.

 

7. altii pentru informatiile care le poti gasi aici dau bani si nu putini ca sa invete, noi te am acceptat asa cu bune si rele dar tu ce dai in schimb? ca poate asa intelegi mai bine sensul, omul trebuie sa vada ca il costa ca sa aprecieze, tu in schimb nu stii mare lucru si lovesti in toti. ce ti au facut traderii de aici ? daca esti suparat nu tre sa te razbuni pe noi, intr un fel ti ai taiat craca singur, acu eu te privesc cu alti ochi, vb lui tradelover ai scazut 5 bulinute in ochii mei.

 

8. daca nici dupa minima morala nu ai inteles -atunci imi pare rau ca mi am pierdut timpu scriindu ti.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit mai multe postari de ale tale,......

Multumesc mult pt. efortul tau de a incerca sa ma luminezi in 8 puncte.Cred ca lipseste totusi punctul 9 din postarea ta pe care-l asteptam cu f. mare interes. Un punt 9 in care sa-i fi explicat unui fraier ca mine de ce axista acele diferente pe M1. Vezi ultima parte din grafic ; cum arata stochastiaca si pretul la FDD fata de IbFx.

M-ar fi interesat si parerea ta de expert.

Practic pentru asta am deschis acest topic ,nu sa lovesc ori sa jignesc pe cineva cu atat mai putin razbunare (razbunare pt. ce ?)

Nu mi-am propus in acest topic sa gasesc raspunsul la toate problemele pe care nu le inteleg ci doar la asta. Aici ma intereseaza sa ma lamuresc DOR asupra cestui aspect.("....puteai sa schimbi tf sa nu mai stai pe cele mici unde e mult zgomot, treci pe unu mai mare h 1 h 4 de ex. crede ma ca nu e greu")Scuza-ma e adevarat ca puteam sa trec pe tf. mai mare insa tf mai mare e facut din multe mai mici nu?Deci daca intalnesc o problema o las balta si trec mai departe? asta sa fie cheia succesului?

Morala ta poate ca imi va face bine insa daca te obosesti sa comentezi si situatiile concrete din cele 2 poze cu M1 atunci ma voi simti extrem de vinovat si -mi va parea extrem de rau dupa cele 5 bulinute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat:

... Ei , un broker nu trebuie decat ca de 1-2 ori pe luna sa umble putin la factorul timp ca sa alergi ca un nebun dupa strategii si indicatori care merg o vreme si apoi nu mai merg . apoi dupa o vreme iarasi merg.

 

scuze de intrebare,

dar cum se poate ca un broker oarecare sa modifice ora greenwhich? chiar ptr 1-2 ori pe luna.

 

dac-as afla metoda cred ca as schimba timpul dupa bunul meu plac, l-as da cand inainte cand inapoi, asa o data de 2 ori pe luna.

 

sincer, cred ca toata aceasta vorbarie nu a adus inca ceva constructiv. dar daca vrei sa inveti si sa cimentezi putinul de cunostinte acumulate pana in prezent in materie de forex, eu sunt de parere sa treci la intrebari care sa clarifice lucrurile referitoare la tranzactionare. sunt convins ca toti cei de aici sunt dispusi sa te indrume, fara nici o problema.

ai nevoie de materiale, ai nevoie de sfaturi sau orice altceva, intreaba ca nu-i bai.

 

Nu pot sa-ti raspund la intrebare pentru ca nu stiu nici eu cum s-ar putea face asta. Insa eu asa cred acum ca undeva e vorba de timp, Nu mi-e clar dar pe acolo ar trebui sa fie problema asa cred . Poate e o prostie .

Nu-ti fa griji, o sa mai intreb si de altele dar s-o lamurim acum pe asta.

Pana una alta mi-am pus in cap o gramada de lume , am pierdut si o caruta de bulinute dar nu am reusit sa trag o concluzie pertinenta la acest topic. Si asta nu e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am explicat de ce exista acele diferente pe M1: pentru ca brokerul manipuleaza pretul, cu cel putin valoarea spread-ului.

cit despre "tf mai mare e facut din multe mai mici nu?", asa e, insa aici intervine manipularea pe care o fac profesionistii, care sunt interesati sa sustina doar minimul sau maximul barei daily - si uneori nici pe alea, spre disperarea maselor.

ia uita-te la exemplul asta pe g-j: retrac in sus (seria de sageti multe), fiecare bara daily are un minim mai mare. la un moment dat, sparge seria de minime mai mari, si incepe sa faca minime mai mici + maxime mai mari. uita-te si la ultimele 2 bare, sunt tot in trend descendent, desi la un moment dat a parut ca daily vrea s-o ia in sus.

asta este directia trendului dominant (atentie, nu am zis principal, ci dominant). acum, tema pentru acasa: uita-te ce se intimpla in interiorul fiecarei candele daily si compara fiecare micro-trend cu directia trendului dominant. de cite ori sunt luate stopurile si de cite ori se creeaza conditii ca sa ne faca sa credem ca trendul dominant s-a schimbat?

 

p.s. daca te uiti pe weekly, treaba e si mai clara cu minimele si maximele.

 

Multumesc mult pt. efortul tau de a incerca sa ma luminezi in 8 puncte.Cred ca lipseste totusi punctul 9 din postarea ta pe care-l asteptam cu f. mare interes. Un punt 9 in care sa-i fi explicat unui fraier ca mine de ce axista acele diferente pe M1. Vezi ultima parte din grafic ; cum arata stochastiaca si pretul la FDD fata de IbFx.

M-ar fi interesat si parerea ta de expert.

Practic pentru asta am deschis acest topic ,nu sa lovesc ori sa jignesc pe cineva cu atat mai putin razbunare (razbunare pt. ce ?)

Nu mi-am propus in acest topic sa gasesc raspunsul la toate problemele pe care nu le inteleg ci doar la asta. Aici ma intereseaza sa ma lamuresc DOR asupra cestui aspect.("....puteai sa schimbi tf sa nu mai stai pe cele mici unde e mult zgomot, treci pe unu mai mare h 1 h 4 de ex. crede ma ca nu e greu")Scuza-ma e adevarat ca puteam sa trec pe tf. mai mare insa tf mai mare e facut din multe mai mici nu?Deci daca intalnesc o problema o las balta si trec mai departe? asta sa fie cheia succesului?

Morala ta poate ca imi va face bine insa daca te obosesti sa comentezi si situatiile concrete din cele 2 poze cu M1 atunci ma voi simti extrem de vinovat si -mi va parea extrem de rau dupa cele 5 bulinute.

post-1398-1229297121_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ti-am explicat de ce exista acele diferente pe M1: pentru ca brokerul manipuleaza pretul, cu cel putin valoarea spread-ului.

cit despre "tf mai mare e facut din multe mai mici nu?", asa e, insa aici intervine manipularea pe care o fac profesionistii, care sunt interesati sa sustina doar minimul sau maximul barei daily - si uneori nici pe alea, spre disperarea maselor.

Promit sa le analizez cu mare atentie in zilele ce vor urma .O voi lua zi cu zi de la H4 la M1 dar te rog frumos cand ai timp sa revii cu detalii despre interesul de a sustine minimul si maximul zilei.

Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PUNCTUL 9. si ultimul

 

daca citeai f atent, punctul 9, il gaseai in punctul 2 pe la sf, asa ca mi ai dat posibilitatea sa dezvolt punctul 9.

 

hai sa incercam sa ne luminam cu totii la aceasta prob destul de simpla. ma bucur ca scrat nu si a pierdut cumpatu ca mine inseamna ca e mai cerebral eu sunt mai temperamental, dar nu asta face subiectu discutiei noastre.

 

 

 

 

deci merlyn: unii brokeri incep cotatiile duminica seara sau luni dim diferit, (ajung din nou la ce spunea harif brokerii deschid cotatiile la ore dif, in functie de pozitia la care se afla fata de punctul 0) nu stunt obligati ca ei sa inceapa toti odata!, eu de ex folosesc lumanarea de h 4 care se inchide la 8 12 16, alti brokeri merg pe 9 13 17,(ambele pe orarul pe orarul de iarna) este decizia brokerului si nu cred ca e nici o manipulare de pret, daca si cotatia era alta atunci credeam sau intelegeam ca e o prob dar cotatia la cei doi brokeri e aceasi in ambele cazuri -in cazul de fata -si reiese din pozele tale, difera doar lumanarile de m 1 ceea ce nu e foarte grav, ma rog din punctul meu de vedere situatia a devenit atata de hilara ca nu intelegi incat tre sa explic ca la gradintita (fara nici un afront, e doar o suparare de a mea, asa sunt eu mai temperamental), revenind la exemplul meu , brokerul fxpro deschide cotatiile al 23 duminica seara, inainte aveam alta platforma la alt broker care le deschidea la 24 sau la 1 luni dim, ceea ce insemna ca intre ele la formarea lumanarilor din start se pleaca dif. cu toate ca prima platforma mergand dupa orarul moscovei trebui sa deschida mai devreme decat fx pro care e din europa aici e invers deci e decizia brokerului, altii deschid chiar mai tarziu etc. cotatiile se dechid pe la orele 23 sau 24 duminica seara la fiecare broker, acu brokerii stau pe longitudini diferite, unu e in TOKYO, altu in MOSCOVA, BUCURESTI, PARIS sau LONDRA etc. acu doar nu te astepti sa deschida toti odata.

 

repet era o problema daca cotatia era diferita si diferenta era de 10 20 50 pips, ca dif lumanarile la m1 mi e nu mi se pare relevant din moment ce difera f mult lumanarile de h 4 cum ti am spus. restu e literatura si uite asa in loc sa ne concentram pe chestiuni cu adevarat seriose ne invartim in jurul cozii pe prob de lumanari de m 1 sau altceva.

 

astept de la tine mai multa maturitate si intrebari mai pertinente care sa foloseasca pentru toti, aici putem sa invatam unii de la altii ca se poate si exemple sunt destule.

 

 

sper ca ai inteles!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Threadul se inchide.

 

Merlyn, daca tot vezi ca iti sare forumul in cap, poate ar trebui sa-ti schimbi putin atitudinea fata de membrii de aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.