Sari la conținut

corelatii intre timeframe-uri


Scrat

Postări Recomandate

gasesti indicatorul aici: http://forum.vamist.com/index.php?s=&s...post&p=6722, si explicatia cum se foloseste la doua posturi mai jos - ai si poze.

pentru 10min, folosesti 2 la multiplier.

apropo de scalping, nu e preferinta mea personala din mai multe motive:

1. nu mi-a adus profit constant niciodata, chiar am luat-o pe cocoasa daca stau sa ma gindesc bine

2. r/r e total aiurea

3. nu-mi place sa intru cu risc mare pe tranzactie si sa urmaresc doar citiva pipsi.

4. nu am timp sa urmaresc pretul mereu. si chiar dac-as avea, nu l-as urmari, ca am si altele de facut mai importante decit sa stau sa urmaresc oportunitati de scalp si cum evolueaza ele.

scalpingul e doar o etapa. ai sa treci si tu de ea =)) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raportul pe care il alegem intre tf-uri trebuie sa fie evident influentat de viteza de evolutie a trendului. daca trendul se misca repede, atunci in perechea de tf-uri iti alegi al doilea tf mai mic; daca se misca mai lent, atunci al doilea tf din pereche il alegi mai mare. incercati ce vi se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Proportia ideala pentru mine, adica aia care se potriveste cu sufletelul meu la ora actuala:

 

D1, M30, M5 - ordinea in care le deschid si ma uit pe ele cand fac analizele.

 

M30, M5, D1, altele - ordinea descendenta din punct de vedere al timpului pe care il petrec pe fiecare chart (adica cel mai mult ma uit la chartul de 30 de minute). Am explicat de ce, pe treadul ala care avea si poll ("Ce tf urmariti?"), pe care de altfel l-am si inchis pentru ca acest nou tread se pare ca acopera discutiile de acolo. Apare in subsolul acestei pagini la topice inrudite (similare), iar polul de acolo devenise inactiv oricum.

 

Asa cum explicam in postul la care fac referire mai sus, precum si pe blog, incerc sa evit H4 tocmai datorita problemelor de natura acelora pe care o aduce Marco in discutie - shiftul orar al diferitilor brokeri. H4 este broker dependent. Adica toate charturile sunt, dar la H4 dependenta este de cateva sute de ori mai mare ca la D1, si de cateva mii de ori mai mare ca la celelalte charturi.

 

Scrat, felicitari pt topic, foarte fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daily este foarte important, intr-adevar. cred ca e primul grafic care trebuie deschis, si tinut seama de valorile zilei anterioare - in special maxim si minim.

 

daca va uitati pe unul din posturile anterioare de aici, am aratat ce s-a intimplat cu e-u in momentul in care indicatorii sugerau setup de long - graficul de 40min. problema era ca pe valorile daily, seria de maxime descrescatoare NU fusese sparta, adica trendul descrescator s-a mentinut. am mai spus asta, si o s-o tot repet: profesionistii sustin pretul in functie de valorile daily. sub daily, fire at will. exemple cu carul pe g-u, pe care o consider cea mai parsiva pereche; face setup-uri superfaine, dupa care le strica, apoi nu se mai misca decit in minutul in care plec de la computer si isi termina miscarea exact inainte de a ma aseza din nou in fata ecranului - chestie studiata, va zic! in fine, in momentul in care am inceput sa ma uit cu atentie la valorile daily pe g-u, situatia s-a schimbat.

 

si eu prefer graficul 30min celui de o ora, dar parca se misca ceva mai repede decit ar trebui. eu folosesc 40min, poate o sa rideti, dar am ajuns la el din cauza raportului 1/6 cu h4, si cred ca e ceva mai bun decit 30min.

 

tradelover, apropo de h4, asa e, in functie de broker graficele si indicatorii arata complet diferit. insa in aceasta corelatie intre tf-uri nu ma ghidez dupa niste lucruri extrem de precise. ma intereseaza in mod special nivelele overbought/oversold si ratele fibo. daca folosesc h4, atunci imediat aduc in discutie weekly si 10min. cum? simplu: urmaresc trendul pe weekly, apoi schimb pe h4 si identific miscarile contra-trendului, si cind gasesc una in care indicatorii sunt deja OB/OS, schimb pe 10min si astept calm prima divergenta ASCUNSA in directia trendului de pe weekly.

 

o sa ma intrebati, pai bine, care e diferenta intre monthly/daily/40min si weekly/h4/10min? simplu: viteza de evolutie a trendului. pe g-j de exemplu in momentul de fata se potriveste a doua, desi uneori din cauza vitezei pretului se pot face intrari si pe graficul de 1min; pe e-u merge prima varianta, desi vinerea trecuta a fost un semnal foarte fain pe h4/10min. depinde, de la caz la caz. nimic nu e batut in cuie.

 

cam atit acum, o sa revin cu exemple pe masura ce le vad.

 

Proportia ideala pentru mine, adica aia care se potriveste cu sufletelul meu la ora actuala:

 

D1, M30, M5 - ordinea in care le deschid si ma uit pe ele cand fac analizele.

 

M30, M5, D1, altele - ordinea descendenta din punct de vedere al timpului pe care il petrec pe fiecare chart (adica cel mai mult ma uit la chartul de 30 de minute). Am explicat de ce, pe treadul ala care avea si poll ("Ce tf urmariti?"), pe care de altfel l-am si inchis pentru ca acest nou tread se pare ca acopera discutiile de acolo. Apare in subsolul acestei pagini la topice inrudite (similare), iar polul de acolo devenise inactiv oricum.

 

Asa cum explicam in postul la care fac referire mai sus, precum si pe blog, incerc sa evit H4 tocmai datorita problemelor de natura acelora pe care o aduce Marco in discutie - shiftul orar al diferitilor brokeri. H4 este broker dependent. Adica toate charturile sunt, dar la H4 dependenta este de cateva sute de ori mai mare ca la D1, si de cateva mii de ori mai mare ca la celelalte charturi.

 

Scrat, felicitari pt topic, foarte fain!

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si exemplul pentru e-u de vineri.

 

graficul h4 arata nivel OS, vezi sageata. bun, mergem pe 10min si asteptam prima divergenta bullish ascunsa. am marcat-o pe grafic, insa atentie - nu se vede pe toti oscilatorii. in plus, toate perioada aia din zona minimului daily de vineri arata a acumulare... asta e alta poveste, o s-o spun la momentul potrivit.

 

care e iesirea? puneti un fibo extension. am pus sageti pe nivelele relevante. sau, o alta modalitate e sa asigurati pozitia si sa iesiti cind graficul h4 devine OB. insa, fiind o pozitie contra trend, profitul se incaseaza cit mai repede.

 

 

...

acelasi rationament se poate face si in cazul weekly/h4/10min. in masura in care imi permite timpul, o sa revin si aici cu un exemplu; vineri a fost unul perfect pentru intrat long pe e-u.

post-1398-1232951557_thumb.jpg

post-1398-1232951569_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e-u s-a comportat cum ma asteptam. divergenta bullish ascunsa pe 30min in zona 1.2867 (minimul meu de azi pe e-u este 1.2862, insa nu e relevanta valoarea, ci zona: intotdeauna urmaresc +/-20 pipsi fata de un nivel fibo important).

avem un maxim daily mai mare decit al zilei precedente.

s-a schimbat directia, cel putin deocamdata. asa incit luam ca reper graficul daily si mergem cu presupunerea ca retragerea se va face pina la un fibo pus pe acest grafic: 1.3971 - 1.4299.

concluzia: ce facem conform graficelor daily/40min? urmarim cind graficul 30min/40min/h1 devine OS pe oscilatori, si vom deschide/adauga pozitii long - cu conditia ca MINIMUL zilei precedente sa nu fie depasit in jos, caz in care reevaluam situatia.

 

intre timp atentie si la graficul h4/10min! h4 e deja OB, si pretul se indreapta catre maximul saptaminii precedente la 1.3383. in momentul in care apare o divergenta ascunsa bearish pe 10min/15min INAINTE DE DEPASIREA IN SUS A MAXIMULUI SAPTAMINII PRECEDENTE, e posibil ca pretul s-o ia in jos, cel putin pentru un retrac daca nu chiar pentru un nou minim, asa ca atentie la asigurarea profiturilor.

concluzia: ce facem conform graficelor weekly/h4/10min? din moment ce maximul saptaminii precedente nu a fost depasit, urmarim starile OB pe h4, si intram short conform graficului de 10min/15min. trendul weekly este inca in jos.

 

o sa-mi spuneti ca cele 2 analize se bat cap in cap; pur si simplu suntem intr-o zona in care avem o posibila schimbare a directiei pretului - intotdeauna o sa existe astfel de "neconcordante". regula de baza este ca trendul de pe tf mai mare este intotdeauna mai puternic.

post-1398-1232982291_thumb.jpg

post-1398-1232982301_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie..., hic!..., imi place divergenta, dar mai mult imi ppplace vinu' rosu demisec, hic!, cu o farfurie dee paste... ce pasteeee, mama mama, cu sos facut de mine si to' tacamu'. Si ca sa trag o concluzie, he he he ..., zic ca toate este aranjate dinainte, ca sa zic asa; divergente, ascunse, pe sub manesca, mansardate.... He heee...,

 

Daca m-ar chema, sa zicem, Andrei Isarescu as pune-o de un Forex cu tata la telefon vinerea si lunea mi-as lua Pontiaccc ... Hic!

Hai Noro... Sa Traiesti!!!...

 

PS. ... Pai ma-nbat, ca eram short azi-diminieata pe E/U si acu' stau cu 225 de pipsilici pe minus asteptand sa cada la loc Euroiu.

 

Ca sa corelez alcoolul cu Fibonaciul va intreb daca bea..,pardon, zic gresit:

Retracementul ( dupa o miscare ampla pe D1 sau hulitu H4) se duce la 50 negresit dupa care 76, si 1.6. Ordinea asta apare in mai mult de 50 % dintr Retracuri. Zic bine sau imi pierd timpul mai bajeti?

 

Pentru ca, in cazul asta, pai e o paine de mancat numai din Fiboul asta. Daca stai sa te gandesti, lasi naiba orice salt de campion ce il face orice pereche si astepti sa se linistesca dupa care tragi repede un fibo, pui banetu' tata la bataie si te joci linistit pe fibo retracement pe sistemu; asta. Desigur, fara TF uri mai mari ejti mort, ca daca pici pe o confluenta si ai riscat vreo 30% din cont si trendu' o ia invers fata de miscarea obisnuita, ai pus-o. LOL

 

 

Cu alte cuvinte, faci o analiza pe TF uri mari, vezi daca pretul da semne de Retracement sau macar de staganare, si te joci pe linie dreapta sau Trend Flat. Zilele trecute, am facut asta si am dublat contul. Ca se numeste Scalp, nu ma intereseaza, ideea e ca am facut banu'. Si cum deja mi-am propus sa traiesc "bine" din Forex, n-am sa las asa o bomboana de "strategie' sa n-o folosesc.

 

Mai mult: pretul unei perechi mai mult stata de cat sa se miste luat statistic. Miscarile sunt bruste si scurte in timp, pe cand Flat trendul e majoritar dpdv TIMP. As ca, de cat sa stai ca ca Crocodilu' la panda zile-ntregi ca sa pice-o Caprioara, mai bine bagi-n tine zilnic ca Porcu Mistret pipsi de peste tot cu risc minim si efort mediu. Tot in jungla esti, nu ? Mancav-as lueusteanu' de la palarie....

 

 

PPS. Mai "Fetelor" daca aberez nu va fie rusine obrazului sa-mi ziceti, ca mi citesc si alti "netrebnici" postul asta si or zice ca am dreptate =))

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nivel OB pe h4, atit pe e-u cit si pe g-j. pretul se mentine inca sub maximele saptaminii trecute.

urmarim divergenta ascunsa bearish pe 10/15min, dupa care mergem pe short pina cind h4 devine OS. eventual daca vedem o divergenta bullish ascunsa pe h4, asta ar insemna o posibila urcare majora pe ambele perechi.

post-1398-1233060782_thumb.jpg

post-1398-1233060858_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e-u pe h4, deja este in OS si se vede o divergenta bullish ascunsa. asteptam eventuala confirmare pe tf mic, dar atentie, long e pozitie contra trendului pe weekly! cel putin deocamdata.

post-1398-1233204452_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.