Sari la conținut

corelatii intre timeframe-uri


Scrat

Postări Recomandate

Salutare tuturor !

 

Am o problema cu Trendul Principal :) . Atat timp cat una e sa intri Long si alta e sa intri Short, stabilirea corecta a trendului principal este Esentiala.

 

Am atasat niste poze considerand trendul major(principal) pe Time-Frame-uri diverse.

 

Intrebarea este daca trebuie sa ne orientam dupa ultimele (5-10) bare sau dupa zig-zag-urile ( aprox. 40-60 bare) facute de pret.

post-2096-1243942045_thumb.jpg

post-2096-1243942067_thumb.jpg

post-2096-1243942092_thumb.jpg

post-2096-1243942101_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in arhiva se afla si un template - aplica-l pe grafic DUPA ce ai copiat indicatorul in platforma, si ai sa vezi.

 

Scrat :

 

am descarcat fisierul de la postul #42 si nu vad decat o medie mobila. Cum vad ce deseneaza "high_low.tpl" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fapt stabilirea trendului inseamna alegerea unei variante pe care mergem pina cind este infirmata.

 

raspunsul meu este: ne orientam dupa ambele, dar depinde de tf pe care le tranzactionezi. spre exemplu, te uiti la monthly si vezi 2 lucruri:

1) miscari in jos, adinci si rapide, intrerupte de

2) miscari in sus, cu amplitudine mai mica si lente.

 

dupa cum arata, directia MAJORA e in jos; dar noi nu tranzactionam grafice monthly, asa ca trebuie sa descompunem fiecare tip de miscare pe tf mici. respectiv weekly, daily, h4 si h1.

 

dupa ce ai stabilit directia pe tf mare, schimbi pe tf mic si continui - in momentul de fata suntem intr-o corectie in sus, pe monthly, da? NU avem nici un semnal ca s-a terminat, deci mergem cu presupunerea ca e indreptata in sus. ce se vede pe daily? cum trebuie sa arate swingurile? pai, din moment ce suntem intr-o corectie monthly IN SUS, swingurile pe daily trebuie sa fie mai lungi si mai ample in sus, si mai mici in jos - intrarile cele mai sigure se fac la terminarea swingurilor in jos, si asta pina cind pretul trece sub limita swingului anterior - adica 143, in cazul asta.

sau, poti sa aplici aceeasi logica pentru miscarile daily - le descompui pe h4 si h1.

 

atit timp cit pretul se mentine peste aceasta valoare, se urmaresc longuri... luate cind consideram ca swingurile daily in jos sunt epuizate: oscilator daily OS, oscilator h4 OS, confirmare pattern reversal h4, stop sub ultimul swing daily in jos.

astea sunt conditiile de reintrare.

 

Salutare tuturor !

 

Am o problema cu Trendul Principal :) . Atat timp cat una e sa intri Long si alta e sa intri Short, stabilirea corecta a trendului principal este Esentiala.

 

Am atasat niste poze considerand trendul major(principal) pe Time-Frame-uri diverse.

 

Intrebarea este daca trebuie sa ne orientam dupa ultimele (5-10) bare sau dupa zig-zag-urile ( aprox. 40-60 bare) facute de pret.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha ! Acum inteleg mai bine expresia "Analiza Tehnica este 25% stiinta si 75% ARTA" (sau cam asa ceva).

 

Pana la urma noi facem regulile si daca avem succes inseamna ca suntem "artisti" :)

 

Adevarul e ca pt. Monthly/Weekly/Daily 2 bare Lunare sunt suficient de credibile (noise minim).

 

In schimb, pt. 4H / 1H / 15M , trendul pe 4H trebuie vazut cu oscilatiile (ZZ) lui.

 

 

Alte pareri ?

 

 

PS: Merci de indicator. In sfarsit am folosit si eu un template.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

repet, totul depinde de stilul de tranzactionare al fiecaruia.

 

daca tranzactionezi pe termen mediu/lung, atunci urmaresti ultimele 2-3-4 candele monthly/weekly, si iti cauti intrarile pe h4/daily. daca tranzactionezi intra-day, atunci urmaresti ultimele 2-3-4 candele pe h4/daily si cauti intrari pe m15/h1 - problema aici este ca, pe tf mici rechinii pot imprima mult mai usor o directie (manipularea!) decit o pot face pe tf mari. deciziile importante se iau in functie de graficele daily (cel putin, daca nu chiar weekly sau monthly), nu in functie de ultima candela h1 sau m15.

 

asta am incercat sa explic in acest topic - tocmai aceste corelatiile intre timeframe-uri.

 

Aha ! Acum inteleg mai bine expresia "Analiza Tehnica este 25% stiinta si 75% ARTA" (sau cam asa ceva).

 

Pana la urma noi facem regulile si daca avem succes inseamna ca suntem "artisti" :)

 

Adevarul e ca pt. Monthly/Weekly/Daily 2 bare Lunare sunt suficient de credibile (noise minim).

 

In schimb, pt. 4H / 1H / 15M , trendul pe 4H trebuie vazut cu oscilatiile (ZZ) lui.

 

 

Alte pareri ?

 

 

PS: Merci de indicator. In sfarsit am folosit si eu un template.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor !

Am o problema cu Trendul Principal

incadreaza pretul intr-un canal descendent/ ascendent. si da-i o directie . ala e trend principal. apoi daca o sa cobari pe un TF mai mic si o sa vezi trend contra se cheama ca ai un trend secundar, care este o corectia a trendului principal atata timp cat nu sparge rezistenta/ suportul trendului principal. de fapt trendurile in zig zag ce se produc pe un TF mai mic in interiorul canalului de trend principal sunt trenduri secundare

Sa-mi dai ci mie indicatorul CCI color histo . poti sa-l atasezi aici poate mai trebuie si alcuiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti cci histo atasat. daca vrei si linia care delimiteaza extremitatile barelor, trage un cci normal peste el si seteaza-l intre -300 / +300.

CCI_ColorHisto.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.